V_ez

Roman Sikora

E-mail rsikora@denikreferendum.cz

Profil

Autor je divadelní kritik a dramatik. Absolvoval činoherní dramaturgii na brněnské JAMU. V letech 2005 až 2009 pracoval jako redaktor rubriky Umění v Literárních novinách, 2010 a 2011 v Deníku Referendum. V současné době jako recenzent spolupracuje s Čro 3 Vltava a Lidovými novinami. Je autorem více než dvaceti divadelních her. Za Smetení Antigony získal v roce 1998 2. místo v soutěži o nejlepší českou divadelní hru Nadace Alfréda Radoka. V současnosti se ve Švandově divadle v Praze hraje jeho Zpověď masochisty, v brněnském Divadle Polárka pak satirický muzikál Zmatek nad zmatek.

Image

Komentář

Lída Baarová jako dobrá zpráva

Snímek Lída Baarová režiséra Filipa Renče překračuje hranice diletantství. Tyto hranice však české filmy překračují soustavně. Proč tedy zrovna Renčův snímek vyvolal takové vášně? A v čem se Renč slavné herečce podobá?

2_logo

Rozhovor

S divákem se hádám

Přinášíme rozhovor s dramatikem Romanem Sikorou. O angažovanosti a političnosti umění, ale i o jeho smyslu s ním mluvila Karolína Babíčková, Ondřej Lánský a Lukáš Matoška.

Komentář

Peču chleba

Chleba kupujeme v obchodě. Nevíme, kolik práce stojí chleba upéct, stejně jako v případě jiných potravin nevíme, kolik energie stála jejich výroba. Možná i to je důvod, proč jimi tolik plýtváme.

Sloupek

Kalousek vypustil „Ducha Ústavy“

Je pochopitelné, když Miroslav Kalousek plísní prezidenta Zemana z pozice Ducha Ústavy. On sám se jím po celou dobu své politické kariéry přece vždy striktně řídil.

Komentář

Demokracie podle Pinochetova Bendy

Demokratické je pouze takové zřízení, v němž vyhrává ODS a v němž studium minulosti slouží pouze jako klacek na levici – aspoň podle Marka Bendy, poslance ODS.

Sloupek

Tahle země není pro chytrý

Pokud má tato společnost opravdu takové intelektuální a umělecké elity, jejichž příslušníci ze sebe dělají kašpary ve schwarzenbergovské hysterii, je na tom hůře, než by si kdokoli ještě před měsícem mohl pomyslet.

Sloupek

Putna vyzývá: Volte Zemana!

Výzva Martina Putny, aby skutečná levice volila v druhém kole prezidentské volby Schwarzenberga, dokládá nezájem pražského kulturního salónu o sociální otázku a moralistní pojetí politiky jako souboje dobra a zla.

Komentář

Byrokratické IQ tykve

Neuvěřitelný lapsus Ministerstva vnitra při kontrole platnosti podpisů na prezidentských kandidátních listinách by neměl být předmětem vážného přezkoumávání, nýbrž úvahy, proč ministerstvo takovou šílenost provedlo.

Sloupek

Vláda cyniků

Nečasova vláda cynických zlodějů dosud namísto řešení příčin problémů pouze potlačovala jejich projevy. Jejímu poslednímu rozhodnutí zmírnit dopady jejího vládnutí na důchodce nelze proto příliš důvěřovat.

Sloupek

Jochova odvaha pod palbou

Vystoupení Romana Jocha v televizním Hyde parku ukázalo, jak asi vypadá paleokonzervativec pod palbou: nervózní a s vytáčkami. To mu zároveň nebrání vystupovat jako elitář pohrdající lidmi.

Komentář

Už ani ten konformismus není, co býval

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý byl vůči politické moci jaksepatří úslužný, a stejně mu to nebylo nic platné. S ostatními divadelníky a s jejich dalším osudem to není o moc lepší.

Komentář

Splašky k splaškům

Přít se léta s majitelem domů o to, komu patří nefungující kanalizace jednoho sídliště a kdo by ji tedy měl opravit, je ze strany ostravské radnice příznakem totálního cynismu. V trochu lepším případě čirého blbství etablovaného v mocenských strukturách.

Sloupek

Nezapomenout na euthanasii

„Důchody se nebudou snižovat, budou se jen pomaleji zvyšovat.“ Věta vypuštěná Jaromírem Drábkem může spolu s dalšími podobnými výplody ministrů současné vlády směle soupeřit s Orwelovými vizemi.

Sloupek

První tři dny nemoci se platit nebudou

Rozhodnutí Ústavního soudu je nezbytné a nutné. Zaměstnanci jásají. Platit první tři dny nemoci zaměstnavatelům ani státu nebudou muset.

Sloupek

Hlas ze záhrobí

Máme nového ministra školství. Mlaskají nad ním skoro všichni. Vládní strany, vyvážená média a dokonce i opozice. Pár superlativů přidal i bývalý ministr Josef Dobeš. Hezky mu popřál i pan prezident. Konečně tedy přichází pravý muž na pravé místo.

Sloupek

Pan Prasečí chřipka odchází

Hlavní hygienik a náměstek ministra zdravotnictví, Michael Vít, má potíže kvůli trestnímu oznámení Transparency International. Zdá se, že za dobu, ve které byl ve svých funkcích, dokázal vykonat opravdu pozoruhodné činy.

Sloupek

Banditismus jako vyšší stadium kapitalismu

Exekutoři jsou jen malými rybami v povodni současného státního banditismu. Pokud se na své oběti vrhají se stále vzrůstající vervou, je jim zapotřebí dát důrazně najevo, že kořist není bezměrná a že jsou zde predátoři mnohem hladovější.

Image

Recenze

Bohatý Žid a český nácek se jen tak nepotkají

Pražské komorní divadlo sáhlo při své poslední premiéře opět po kdysi skandální hře. Divadlo to není špatné, ale za oblast průměru příliš nevykračuje. Opět především vinou dramaturgické nedůslednosti a opatrnosti.

Sloupek

Dobytčí farma

Česká vláda včera schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu eurozóny ve výši 38 miliard. Petr Nečas transakci českému lidu přiblížil skrze obraz Evropské unie jako stáda jatečního dobytka.

Sloupek

Co všechno jsme zapomněli

Bajky neoliberálních ekonomů, že naše dnešní krize je produktem zcela novým, že je krizí finanční anebo dokonce dluhovou, jsou komické. Dokazují jejich nekompetentnost, ale umožňují jim také zdůvodnit, proč byli krizí tak dokonale zaskočeni.

Zobrazeno 20 / 307