Rybolov

A2

Zpráva

Mikroplasty v oceánech ohrožují velryby, rejnoky i býložravé žraloky

Drobné částečky plastového odpadu představují „vážné ohrožení“ pro velryby, rejnoky či velké žraloky. Druhy, které se živí filtrací mořské vody, přijímají v potravě i stále větší množství chemikálií, varuje nový výzkum.

A2

Zpráva

Oceány se dusí, mrtvé zóny se od roku 1950 zčtyřnásobily, varují vědci

Kvůli klimatickým změnám a znečištění z průmyslového zemědělství trpí stále větší část oceánů nedostatkem kyslíku. Velikost tzv. mrtvých zón se od roku 1950 zvětšila přibližně na stejnou plochu, jakou zaujímají dohromady všechny státy EU.

A2

Zpráva

Obří kolonie antarktických tučňáků přišla o mláďata, na vině je klima i rybolov

Velké společenstvo tučňáků kroužkových hnízdící na východě světadílu přišlo tento rok o čtyřicet tisíc mláďat, a zůstalo tak téměř bez potomků. Znalci spojují událost zejména se změnou rozvrstvení ledu a průmyslovým výlovem krilu v oblasti.

Olga2

Komentář

Olga Lomová: Čína expanduje i v průmyslovém rybolovu

Olga Lomová přibližuje rozmach čínského rybolovu ve vzdálených vodách – státem podporovaného a rychle rostoucího odvětví. Činí tak v kontextu nedávné zprávy Greenpeace, která poukázala na jeho závažné důsledky.

15324164805386150

Komentář

Petra Šťastná: Obrazem: Palestinský rybářský průmysl na pokraji zániku?

Izrael povoluje palestinským rybářům v pásmu Gazy rybolov jen do vzdálenosti šesti námořních mil od břehu, kde je moře až na malé množství krabů, sardinek a dalších drobných ryb dlouhodobě vyloveno. Přinášíme fotoreportáž z rybího trhu v Gaze.

Image

Zpráva

Pirátských útoků na moři stále přibývá, úspěšných je ale už méně

Za uplynulých devět měsíců bylo dle statistik Mezinárodního námořního úřadu přepadeno 352 lodí. To je v průměru na měsíc o dvě více než loni. Výrazně ovšem klesl počet případů, kdy se pirátům podařilo kořist prodat anebo získat výkupné.

Image

Zpráva

V Somalilandu bylo otevřeno zvláštní vězení pro piráty

Čelní představitelé de facto nezávislého území na severu Somálska v úterý slavnostně otevřeli zvláštní vězení pro piráty. Místní správa však odmítla přijímat lupiče ze zahraničí. Letitý problém s pirátskou repatriací tak trvá dál.

Godzill

Zpráva

Aktivisté z Sea Shepherd se tuto sezónu poprvé střetli s velrybáři

Flotila lodí radikální aktivistické organizace Sea Shepherd v sobotu nedaleko Antarktidy poprvé v této sezoně narazila na japonské velrybáře. V nebezpečných vodách se jim každoročně snaží bránit v lovu kytovců.

Godzill

Zpráva

Sea Shepherd představila novou loď, brzy vyrazí na velrybáře

Radikální protivelrybářská organizace Sea Shepherd ve středu představila nový moderní rychločlun Godzilla. Do každoročního honu na japonské velrybáře v okolí Antarktidy by se měla zapojit do několika dní, pod australskou vlajkou.

Image

Zpráva

Japonský soud rozhodl zlomový proces. Aktivisté dostali podmínku

Japonští aktivisté z organizace Greenpeace byli za protestní krádež krabice s velrybím masem odsouzeni k jednomu roku odnětí svobody s tříletým odkladem. Podle mluvčího organizace je trest nepřiměřený, protože obžalovaní jednali ve veřejném zájmu.

Image

Zpráva

V Japonsku padne zlomový rozsudek nad ekologickými aktivisty

Japonský soud rozhoduje o budoucnosti dvou členů organizace Greenpeace, jež chtěli krádeží velrybího masa upozornit na komerční povahu „vědeckého" lovu kytovců. Oběma hrozí vězení, což může posunout hranice tolerovaného aktivismu.

Image

Zpráva

NEF: Evropa jí příliš mnoho ryb, její rybolov je neudržitelný

Podle analýzy Nadace pro novou ekonomiku (NEF) konzumují Evropané stále více ryb, přestože se jejich počet v evropských mořích snižuje. Stoupá tak závislost na dovozu z jiných částí planety i ohrožení evropských mořských ekosystémů.

Image

Zpráva

Japonský soud dal protivelrybářskému aktivistovi podmínku

Novozélandský aktivista a bývalý člen radikální aktivistické skupiny Sea Shepherd Peter Bethune byl japonským soudem odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu. Hlouček demonstrantů před soudem pro něj požadoval trest smrti.

Image

Zpráva

Vědci našli u poškozeného vrtu důkazy o mrtvých zónách

Američtí vědci zjistili, že se v hluboké vodě kolem poškozeného vrtu v Mexickém zálivu tvoří zóny s enormní koncetrací metanu a zemního plynu. To vede k odstranění kyslíku z vody a následné neobyvatelnosti těchto zón pro veškerý mořský život.

Image

Zpráva

USA zřejmě povolí prodej a chov geneticky upravených lososů

Massachusettská společnost AquaBounty se chystá završit mnohaletou kampaň za legalizaci chovu a prodeje prvního geneticky modifikovaného živočicha – vylepšeného lososa atlantského.

Image

Zpráva

Jednání o přísnější regulaci komerčního lovu velryb zkrachovala

Delegáti letošního setkání Mezinárodní velrybářské komise odmítli po několikadenních rozhovorech americko-zélandský plán na náhradu obcházeného zákazu komerčního lovu kytovců kvótami. Jednání byla odložena na příští rok.

Zobrazeno 16 / 16