Sea Shepherd představila novou loď, brzy vyrazí na velrybáře
Roman BurešRadikální protivelrybářská organizace Sea Shepherd ve středu představila nový moderní rychločlun Godzilla. Do každoročního honu na japonské velrybáře v okolí Antarktidy by se měla zapojit do několika dní, pod australskou vlajkou.
Radikální ekologická organizace Sea Shepherd ve středu představila nový rychločlun Godzilla, s nímž chce pronásledovat japonské velrybářské lodi v antarktických vodách. Nová loď vyplula na moře jedenáct měsíců poté, co byla potopena její předchůdkyně Ady Gil.
Godzilla měří třatřicet metrů, bude se plavit pod australskou vlajkou a její trup je dostatečně lehký na to, aby vyvinula rychlost potřebnou pro stíhání velkých velrybářských lodí, prohlásil ředitel australské pobočky aktivistické skupiny Jeff Hansen.
„Nebudeme zveřejňovat, jaké rychlosti dosáhne. Prozradím jenom, že bude rychlejší než harpunářké lodě,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu AFP. „Loď bude použita pouze k tomu, aby nám dodala rychlostní výhodu,“ dodal.
Černá Godzilla, která nedávno dokončila pod jiným jménem plavbu kolem světa za méně než osmdesát dní, se připojí ke starším plavidlům Sea Shepherd Bor Barker a Steve Irwin v jejich každoroční protivelrybářské kampani na jižní polokouli.
Podle Hansena vyplují starší lodě ve čtvrtek z australské Tasmánie. Godzilla se k nim přidá za několik dní.
„Nyní jsme ve velmi, velmi dobré pozici,“ řekl Hansen. „Jsme připraveni lépe než kdykoliv předtím.“
Napětí mezi velrybáři a aktivisty se zvýšilo minulou zimu, když se při kolizi s japonskou lodí Šonam Maru II ulomila přední část Ady Gil, předchůdkyně Godzilly. Supermoderní novozélandský trimarán zkonstruovaný z uhlíkových vláken se potopil 6. ledna.
Hansen prohlásil, že se organizace se z minulých chyb poučila a dodal, že doufá, že zapojení lodi s australskou vlajkou do kampaně přinutí Canberru ke zvýšení tlaku na ukončení lovu kytovců. Austrálie je tradičně jedním z nejsilnějších odpůrců japonského velrybaření a snaží se dosáhnout jeho ukončení i u Mezinárodního soudního dvora v Haagu.
Japonsko loví kytovce v jižních mořích v okolí Antarktidy díky kličce v mezinárodním moratoriu na komerční lov kytovců z roku 1986, které umožňuje lov pro výzkumné účely. Japonci se ale nikdy příliš netajili tím, že maso ulovených savců nekončí v laboratořích, ale v obchodech a restauracích.
Další informace:
AFP Anti-whaling activists launch 'Godzilla' speedboat
Tisková zpráva Sea Shepherd