V Japonsku padne zlomový rozsudek nad ekologickými aktivisty

Japonský soud rozhoduje o budoucnosti dvou členů organizace Greenpeace, jež chtěli krádeží velrybího masa upozornit na komerční povahu „vědeckého" lovu kytovců. Oběma hrozí vězení, což může posunout hranice tolerovaného aktivismu.

(rbs)

02.09.2010 18:49


Spoluautor: Petr Jedlička

A8

Příznivci obžalovaných si myslí, že aktivismus není zločin. V pozadí socha Mahátmy Gándhího. Foto archiv Dalje.com

Dva členové japonské větve Greenpeace budou v pondělí souzeni za odcizení krabice s velrybím masem. Hrozí jim trest odnětí svobody až na rok a půl. Rozsudek má podle komentátorů stanovit nové hranice, za nimiž už není ekologický a politický aktivismus v Japonsku tolerován.

Žalobci obvinili Jiniči Saita a Toru Suzukiho z nedovoleného vniknutí a krádeže. Oba obvinění byli zatčeni před dvěma lety v Tokiu při rozsáhlé policejní razii v kanceláři Greenpeace a bytech několika dalších aktivistů.

Obžalovaní se k porušení zákona přiznali. Necítí se však vinni, protože podle vlastních slov nejednali s cílem obohatit se, ale odhalit, či lépe zvýraznit případy zpronevěry ve státem dotované agentuře pro výzkumný lov velryb.

Případ podle agentur zasahuje přímo do centra diskuze o velrybaření, které Japonci obhajují jako staletou tradici, ale ekologické skupiny jako Greenpeace nebo Sea Shepherd se snaží o jeho zákaz.

Jako objevit mrtvolu
Greenpeace před dvěma lety dostala od jednoho z velrybářů informaci, že jeho kolegové dostávají v krabicích zabalené nasolené velrybí maso jako odměnu po návratu z rybářských výprav do Arktidy. Sato a Suzuki se vydali po stopách těchto neoznačených zásilek a jednu z nich odcizili ze skladu rozvážkové společnosti.

Suzuki a Sato 16. dubna 2008 třiadvacetikilovou krabici označenou lepenka a vinyl rozbalili a celou akci natáčeli. „Bylo to jak kdybych objevil části mrtvoly,“ prohlásil Suzuki. V krabici bylo ukryto deset kusů velrybího masa, zakrytého látkou a plasty. Greenpeace zveřejnila objev o měsíc později jako odhalení zpronevěry velrybářů.

Komerční lov kytovců se ani v Japonsku oficiálně neprovádí, podle kritiků je však maskován rozsáhlým lovem pro vědecké účely. Ten ovšem masivně dotuje stát, a tak lze odměňování velrybářů kusy úlovku považovat za rozkrádání.

Na oba aktivisty byl 19. června vydán zatykač a policie začala vyšetřovat i aktivity celé japonské odnože organizace Greenpeace. Obvinění ze zpronevěry velrybářů bylo zrušeno v ten samý den, co byli oba aktivisté zadrženi. Ti byli poté drženi šestadvacet dní ve vazební cele a vyslýcháni bez nároku na právního zástupce.

Arogantní a nelítostní
Státní zástupce u soudu prohlásil, že oba obvinění porušili zákon vědomě a mohli by své jednání opakovat. Nad to prý byli arogantní a neukázali žádnou známku lítosti nad svými činy. Dodal také, že jejich jednání způsobilo finanční újmu zaměstnanci spediční firmy a poškodilo její reputaci.

Greenpeace označilo celý proces za politicky motivovaný a vydalo prohlášení, že se japonský právní systém snaží aktivisty potrestat za veřejné odhalení národního tabu.

Komerční lov velryb byl oficiálně zakázán v roce 1986 a s lovem pro vědecké účely začalo Japonsko hned rok nato. S tím, že maso ulovených kytovců končí v restauracích a obchodech, se nikdy politikové příliš netajili.

Kvůli příslušné skulině v mezinárodním moratoriu Japonci vyloví několik set kytovců ročně. Populace některých druhů je přitom stále ohrožena.


Další informace:
AFP Japan to sentence Greenpeace anti-whaling activists
The Hymalayan Times Japan to sentence Greenpeace anti-whaling activists
BBC News Japan anti-whaling activists on trial for meat theft


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.