Jednání o přísnější regulaci komerčního lovu velryb zkrachovala

Delegáti letošního setkání Mezinárodní velrybářské komise odmítli po několikadenních rozhovorech americko-zélandský plán na náhradu obcházeného zákazu komerčního lovu kytovců kvótami. Jednání byla odložena na příští rok.

(pjed)

24.06.2010 11:17


Spoluautor: Roman Bureš

Bluewhale1

Nejvíce kytovců vyloví japonští, respektive norští velrybáři - v obojím případě kolem pěti set kusů ročně. Populace některých druhů se stále nevyrovnaly s následky vybíjení v první polovině minulého století, a tak je může i takovýto zásah ohrozit. Foto Wikipedia Commons

Diplomatická bitva ohledně budoucnosti lovu kytovců skončila patem. Po dva dny se delegáti zemí, které usilují o zpřísnění stávajících podmínek, snažili v marockém Agadiru dohodnout se zástupci velrybářských mocností – Japonska, Norska a Islandu. Ještě v úterý to vypadalo, že z letošního zasedání Mezinárodní velrybářská komise (IWC) vzejde nový kompromisní režim dohledu. Ve středu odpoledne však předsednictvo IWC oznámilo, že je dohoda nemožná. Všechna jednání o změně stávajících pořádků byla odložena na příští rok.

Komerční lov kytovců je zakázán už čtyřiadvacet let. Zejména Norsko, Island a Japonsko však zákaz buď nerespektují, nebo obcházejí s argumentem lovu pro vědecké účely.

Nový Zéland a Spojené státy, jež mají tradičně pro zájmy velrybářů pochopení, na letošním setkání IWC navrhly, aby byl zákaz komerčního lovu zrušen a nahrazen závaznými kvótami. Dle nich mělo být do roku 2015 povoleno vylovit devadesát procent počtu velryb ulovených v minulých letech. Od roku 2015 se pak kvóty měly postupně snižovat až na nulu. Návrh podpořily i umírněné ekologické skupiny.

Proti plánu se nicméně vymezili zástupci zemí Latinské Ameriky, Evropské unie a Austrálie. Opírali se jednak o stanoviska odborníků, dle nichž by navrhované kvóty umožnily přežít jen některým druhům velryb, a jednak ochranářů. Ti poukazovali na skutečnost, že nový režim půjde obejít pomocí takzvaného vedlejšího úlovku – triku, při němž jsou kytovci loveni jakoby náhodou do sítí políčených na jiné ryby.

Jednání probíhala za zavřenými dveřmi, a tak není doposud jasné, do jaké míry byl americko-zélandský plán předjednán se samotnými velrybářskými mocnostmi. Z agenturních zpráv vyplývá, že návrh průběžně víc a víc kritizovaly a v posledku zapadl právě jejich hlasy.

Přinejmenším po dalších dvanáct měsíců zůstane na každý pád v platnosti stávající režim. Jak shrnuje britský Guardian, budou vyloveny další tisíce obřích savců, sedm ze třinácti druhů velkých kytovců zůstane ohroženo a velrybí populace se bude navzdory čtyřiceti letům snah o záchranu dále zmenšovat.


Další informace:
The Guardian Whale cull plan sunk as national delegates fail to agree
Reuters Whale Cull Plan Sunk as National Delegates Fail to Agree
BBC News Hopes fade of compromise over whaling
AFP Scientists slam IWC's proposal to end global whaling ban

Přehled existujících druhů velryb s informacemi o jejich stavu, výskytu a rozdílech mezi nimi na stránkách BBC


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.