Japonský soud dal protivelrybářskému aktivistovi podmínku

Novozélandský aktivista a bývalý člen radikální aktivistické skupiny Sea Shepherd Peter Bethune byl japonským soudem odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu. Hlouček demonstrantů před soudem pro něj požadoval trest smrti.

(rbs)

07.07.2010 13:16

4159625814_869ecd8558

Peter Bethune pózuje fotografům ještě co aktivista Sea Shepherd. Futuristicky vyhlížející plavidlo Ady Gil (v pozadí) bylo v lednu potopeno. Foto archiv Scubaherald.com

Novozélandský aktivista Peter Bethune dostal od japonského soudu dvouletý podmíněný trest kvůli lednovému incidentu, při kterém neoprávněně vnikl na palubu japonské velrybářské lodi Šonan Maru 2 a hodil po její posádce hroudu žluklého másla. Bethuneovi původně hrozilo až patnáct let vězení za napadení, nedovolené vstupování na cizí majetek, vandalismus, držení nože a bránění obchodu.

Novozélandský aktivista se přiznal ke všem proviněním kromě napadení, které odmítl. Dle japonského soudce je ale žluklé máslo extrémně nebezpečnou chemickou substancí a uznal Bethunea vinným ze všech pěti bodů obžaloby.

Soudce poté prohlásil, že díky tomu, že Bethune nemá v Japonsku zápis a za provinění se omluvil, dostane pouze podmínečný trest. Bethune nyní čeká na deportaci zpět do vlasti.

Novozélanďan, jenž v době útoku působil v radikální aktivistické skupině Sea Shepherd, byl kapitánem moderní lodě Ady Gil, která se po kolizi s Šonan Maru 2 potopila. Po tomto incidentu se snažil dostat na palubu velrybářského plavidla a provést občanské zatčení jeho kapitána. Místo toho byl sám zadržen a odvezen do Japonska.

Japonsko loví velryby díky skulině v mezinárodním moratoriu, jenž umožňuje lov kytovců pro vědecký výzkum. Jejich maso je ale volně prodáváno v obchodech a restauracích. Hodně Japonců komerční lov velryb obhajuje, neboť jde údajně o starou kulturní tradici.

Před soudem také protestovala desítka radikálních japonských nacionalistů. Protestující nesli transparenty s nápisy „Dejte mu trest smrti“, „Teroristé z Sea Shepherd“ nebo „Hrdelní trest“ a několikrát se pustili do potyček s hlídkujícími policisty.


Další informace:
AFP Japan gives anti-whaling activist suspended jail term
BBC News Whaling activist Bethune given suspended sentence
Přehled existujících druhů velryb s informacemi o jejich stavu, výskytu a rozdílech mezi nimi na stránkách BBC


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.