Premiér Rusnok

Jiri_vyletal_29-7-2012

Komentář

Jiří Vyleťal: Zemanův rok

Jaký byl první rok prezidenta Miloše Zemana ve funkci hlavy státu? Jiří Vyleťal ho hodnotí kladně a uznává, že se v Miloši Zemanovi zpočátku zmýlil.

Radim_bures_orez

Komentář

Radim Bureš: Ohlédnutí za Rusnokovou vládou

Radim Bureš hodnotí působení Rusnokovy vlády. Její základní rámec tvořil rozpor mezi potřebností radikálních zásahů do některých oblastí řízení státu, zejména do činnosti státních podniků, a nedostatečná legitimita těchto zásahů.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Sbohem a šáteček

Byla jmenována nová vláda, ta Rusnokova končí. Více než půl roku vládla pouze z vůle prezidenta. Přestože ministři byli prezentováni jako odborníci, působení většiny z nich se setkalo s velkou kritikou.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Úřednická vláda už brzy skončí

Antonín Peltrám se zastává úřednické vlády Jiřího Rusnoka, které se podle něho podařilo nastartovat růst. Učinila sice některé kroky, které nemusela, ale především dokázala ukončit etapu úpadku.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Koalice a bulvarizace sdělovacích prostředků

Budoucí vládní koalice se hlásí k evropské integraci, musí se tedy také hlásit k tržní ekonomice s přívlastkem „sociální“. Protože se v EU v současné době začíná tvrdě prosazovat sociální dimenze integrace, bude koalice v souladu s touto koncepcí.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Rok bahna. Za českým rokem 2013

Uplynulý rok přinesl v českém prostředí vzedmutí bahna lhostejnosti a xenofobních, rasistických postojů, stejně jako hlubokou krizi celého politického systému. Vyhlídky do budoucna nejsou příliš povzbudivé.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Proces hodnocení přípravy nové vlády

Hnutí ANO původně nepočítalo, že se stane vládní stranou.
Pro nečekanou situaci může udělat některé chyby při obsazování vládních funkcí. Patří však svým vztahem k EU k stoupencům sociální tržní ekonomiky. Ta ho spojuje s levým středem a levicí.

Vlada

Zpráva

Ministři v demisi schvalují nebývalý počet zakázek bez soutěže

Ministři Rusnokovy vlády od letošního září zadali nebo hodlají zadat zakázky bez soutěže v hodnotě 2,854 miliard korun. Je to šestkrát více, než za stejné období v loňském roce.

Foto_roman_juriga

Komentář

Roman Juriga: Nad jednou mapou Evropy

Stále častěji se objevuje názor, že podpora obnovitelných zdrojů může za to, že na nic nejsou peníze. Podle údajů publikovaných v odborném časopise Wind directions je na tom ale ČR v hodnocení přístupu k obnovitelným zdrojům v Evropě nejhůře.

36971_mediafax_edvard_benes

Zpráva

Rusnok nevylučuje prolomení limitů těžby

Premiér Jiří Rusnok ve čtvrtek připustil, že se jeho vláda bude zabývat limity těžby hnědého uhlí na Mostecku. Podle jeho mínění se musí limity vyřešit rychle, v opačném případě hrozí úbytek pracovních míst, argumentuje premiér.

Image

Zpráva

Přibáň: zostřuje se tu konflikt mezi ústavní a populistickou demokracií

Ústavní právník Jiří Přibáň tvrdí, že jsme svědky stále více výjimečných situací a sporů, na jejichž pozadí probíhá zápas o to, zda Česká republika zůstane ústavní demokracií, nebo se stane populistickým režimem.

Rusnok

Zpráva

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Podle ČSSD je údržbářský

Úřednický kabinet Jiřího Rusnoka schválil návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 112 miliard korun. Podle ministra financí Jana Fischera bude tříprocentní hranice deficitu dodržena. ČSSD považuje rozpočet za spíše technický a údržbářský.

440643_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Komunisté: Rusnokova vláda přešlapuje na místě

Výkonný výbor KSČM kritizuje vládu Jiřího Rusnoka. Podle komunistů její kroky ani zdaleka nesplňují očekávání veřejnosti a nesnižují míru rozvratu ve státní správě. KSČM připomněla, že její poslanci hlasovali pro důvěru vládě Jiřího Runsoka.

Foto_roman_juriga

Komentář

Roman Juriga: Výdobytkům 21. srpna 1968 věrni zůstaneme!

Odstupující vláda Jiřího Rusnoka se v energetické politice rozhodla definitivně odklonit od civilizovaného světa a Evropy, kde usilují o čisté a bezemisní zdroje energie, a posílit dovoz strategických surovin z Ruska.

Rokos

Komentář

Luboš Rokos: ČSSD mezi vlastní tradicí a populismem

Mezi programovou sociálně demokratickou stranou a levicovým populismem existuje významný rozpor. ČSSD jako programová strana spočívá na dodržování jedné základní ideje. Naopak populistická strana je založena na silném, charismatickém předsedovi.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Miloš Zeman, odborníci, novináři a politici

Stále se hovoří o tom, že vláda složená odborníků je to nejlepší, co nás může potkat. Jsme zkrátka obklopeni poptávkou po odbornících. Sázka na odborníky je však v mnoha ohledech mylná. Zvlášť u těch, kteří opakovaně selhali.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Rusnokovu vládu ambice neopouštějí

Rusnokova vláda by měla spustit v jednotlivých resortech inventuru. Úkolem vlády je však dělat kampaň SPOZ. Zdrženlivost jí byla cizí od samého počátku, což je patrné i na rozhodnutí učinit z Livie Klausové a Vladimíra Remka velvyslance.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Maglajs aneb Bude příští vláda opět Kalouskova?

Sociální demokracie by neměla podlehnout vábení TOP 09 a uzavřít s ní nějakou novodobou „opoziční smlouvu“. V ČSSD musí názorově zvítězili ti, kteří k žádným dohodám s TOP 09 neinklinují, a o tom, že bylo správné podpořit Rusnokovu vládu, neváhali.

Senat

Zpráva

Rusnok: společně se Senátem zajistíme legislativní kontinuitu

V pondělí se uskutečnila schůzka předsedy úřednické vlády Jiřího Rusnoka a předsedy Senátu Milana Štěcha. Tématem jednání byl postup vlády a Senátu v situaci, která nastane po případném rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Vl_da

Zpráva

Vláda schválila demisi. Na Hrad ji Rusnok doručí v úterý

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka odhlasovala v pátek usnesení, kterým podává demisi. Premiér ji prezidentovi doručí v úterý. Překlenovací kabinet tak učinil poté, co nezískal důvěru Poslanecké sněmovny.

Film_at_iels_school_-_igor_bruni_silvia

Komentář

Igor Pleskot: Předčasné volby a šance ČSSD

Pokud chce být ČSSD skutečně silnou a nezávislou stranou, musí okamžitě prosazovat nejen předčasné volby, ale co nejdříve připravovat velmi propracovaný a nejen deklarativní program a dávat zřetelně najevo svou nezávislost i na prezidentovi.

Rusnok

Zpráva

Vláda důvěru nezískala. Rozpadla se i původní koalice, TOP 09 chce volby

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka důvěru Poslanecké sněmovny nezískala. Pro důvěru hlasovalo třiadevadesát poslanců, sto jich bylo proti. Rozpadla se tak i původní pravicová koalice. Vývoj směřuje k předčasným volbám.

Hlad_k2

Komentář

Jan Hladík: Zeman: dar pro pravici

Rusnokova vláda je pro TOP 09 a ODS dar z nebes. Nyní jsou tyto strany bez zodpovědnosti, zdánlivě státotvorné, bojující proti Zemanově zlovůli a diletantským krokům Rusnokova týmu. Na jejich diletantismus a zločiny už v médiích není prostor.

Novak

Komentář

Pavel Novák: My jsme ta stojednička

Miroslava Němcová se uchází o funkci premiérky s vědomím milionových odměn vyplácených pseudoelitě státní správy za situace, kdy státním zaměstnancům platy klesaly. Ani takováto ukázka pokrytectví nic nemění na snaze stojedničkářů se znovu dostat k moci.

Zeman

Zpráva

Zeman: nejdříve dokončení vyšetřování kmotrů, teprve poté případný druhý pokus

Předtím, než poslance požádal o důvěru premiér Jiří Rusnok, vystoupil v dolní komoře prezident Miloš Zeman. Podle něj se nacházíme uprostřed politické krize. S případným druhým pokusem o jmenování premiéra pospíchat prý nebude.

Peichler_2010

Komentář

Patrik Eichler: Vstoupit do vlády

Michal Hašek nebude lídrem sociálnědemokratických hejtmanů navždy. Je také téměř jisté, že nejsilnější z hejtmanů a nejvyšších funkcionářů krajských organizací ČSSD nezůstanou navždy jeho spojenci. Proto je Haškovo dnešní chování krátkozraké.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Hlavním rysem české politiky je nestoudnost

Miloš Zeman mění ústavní zvyklosti. Ten, kdo mu to umožnil, jsou i jeho současní největší kritici mezi politiky. Byli to oni, kdo v rámci svého populismu prosadili narychlo spíchnutou přímou volbu prezidenta, z níž Zeman čerpá svoji legitimitu.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: ČSSD po "mezihře s Rusnokem" - skutečné zkoušky teprve čekají

Rozhodování ČSSD zda podpořit Rusnokovu vládu vyvolalo velkou mediální pozornost, ve skutečnosti však nejde o zásadní střet v sociální demokracii. Ty teprve přijdou.

Sobotka

Zpráva

Rusnokův kabinet podpoří celá dosavadní opozice: ČSSD, KSČM i VV

Úřednickou vládu podpoří při středečním hlasování o důvěře ČSSD, KSČM a Věci veřejné. ODS a TOP 09 Rusnokův kabinet odmítají. Hlasování o důvěře tak rozhodnou poslanci, kteří nejsou členy žádného sněmovního klubu. Je jich celkem patnáct.

Chmelar

Komentář

Aleš Chmelař: Jak hrát šachy se Zemanem

Sobotkovský tábor sociálních demokratů je jediný, který dokáže se Zemanem důstojně hrát šachy. Ty se nedají hrát jinak než proti bezprostřednímu zisku. Zeman totiž počítá právě s jednoduchými politickými kalkuly a paradoxy. A jenom ty dokáže předjímat.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Zděšen pirát tvář si zakryje

Pohnutky nové vlády mohou být přijatelné, ale sám výkon je truchlivý. Nadějné myšlenky nesmí legitimizovat vadný způsob vládnutí. Politiku unáhlených čistek bez udání důvodů je třeba odmítat a neselektovat, jak kdo z vyhozených je nám nesympatický.

348711_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Podpořte Rusnokův kabinet, vzkázala Asociace krajů poslancům

Dvanáct ze čtrnácti hejtmanů podepsalo výzvu na podporu Rusnokovy vlády. Zatímco podle Michala Haška je podpora hejtmanů krokem v zájmu krajů a jejich obyvatel, podle politologa Lukáše Jelínka slouží Asociace krajů jako nátlaková skupina uvnitř ČSSD.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Levicové dilema

Tím, jak se ČSSD postaví k Rusnokově vládě, udělá buď krok ke konzervativní, nacionální a autoritativní, třebaže sociální politice a za čas bude daleko od humanismu. A nebo krok pragmaticky nevýhodný, ale v budoucnu bude schopna přinést alternativu.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Pokud nakoupí, vyhraje

Vláda pod vedením premiéra Jiřího Rusnoka důvěru ve středu získat může. Pokud nakoupí dostatek nezařazených poslanců nebo poslankyň. Na stanovisku sociální demokracie bude ve středu záležet méně, než se může zdát.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Národní divadlo

Odvolání a opětovné jmenování Jana Buriana ředitelem Národního divadla je jen dalším dokladem toho, že národní kulturní instituce by neměly podléhat ministerstvu kultury, měly by být na politice nezávislé, veřejnoprávní, řízené radami.

Vlada

Zpráva

Paroubek: Rusnok je lobista penzijních fondů. Jeho vláda není vládou levicovou

Expředseda sociálních demokratů Jiří Paroubek označil programové prohlášení vlády za slohové cvičení. Po obsahové strance k němu výhrady nemá. Zároveň je zvědav, jak moc se bude lišit od volebního programu SPOZ.

Image

Dokument

Programové prohlášení vlády Jiřího Rusnoka

Zveřejňujeme kompletní znění programového prohlášení vlády, se kterým kabinet Jiřího Rusnoka předstoupí příští středu před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru.

Rusnok

Zpráva

Rusnokova vláda schválila programové prohlášení

Kabinet Jiřího Rusnoka na svém pátečním mimořádném zasedání schválil své programové prohlášení. Za klíčové považuje obnovení hospodářského růstu a boj s nezaměstnaností. Ve středu s prohlášením předstoupí před Poslaneckou sněmovnu.

Rusnok

Zpráva

Exkluzivně: poslední nadějí Rusnoka je pomoc ODS

Redakce DR oslovila poslance, kteří nejsou členy žádného sněmovního klubu, s dotazem, zda dají důvěru Rusnokově vládě. I v případě, že pro vládu zvedne ruku ČSSD, KSČM a VV, rozhodující by měl být postoj právě nezařazených poslanců.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Bohuslav Sobotka se zachoval jako státník

Způsob, jakým Bohuslav Sobotka vyrazil do boje proti vládě Jiřího Rusnoka, lze bez nadsázky označit za počínání, na něž jsme u českých politiků již takřka zapomněli, a přestali jsme je tak od nich byť jen očekávat. Je to počínání státnické.

Film_at_iels_school_-_igor_bruni_silvia

Komentář

Igor Pleskot: Pohled na dilema ČSSD – podpořit, či nepodpořit?

Důsledky toho, zda sociální demokracie podpoří či nepodpoří Rusnokovu vládu, nejsou příliš odlišné. Za těchto okolností je nejlepší vyjádřit podmínečnou podporu programu Rusnokovy vlády, pokud nebude v rozporu aspoň s některými prioritami ČSSD.

Rusnok

Zpráva

Jiří Balvín odvolal ředitele Národního divadla. Kritizuje ho pravice i levice

Ministr kultury ve čtvrtek odvolal ředitele Národního divadla, který se měl tentýž den ujmout funkce. Jan Burian byl vybrán do čela Národního divadla již před půl rokem. Ministra kultury kritizuje TOP 09, sociální demokraté i národní socialisté.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Barbaři

Vláda Jiřího Rusnoka provádí zásadní personální změny ve státních a polostátních firmách ještě před tím, než si půjde do Sněmovny pro důvěru. Jedná se o logiku, kdy pravidla určuje vítěz, to však ke stabilitě a prosperitě nepřispívá.

484359_mediafax_roman_turovsky

Zpráva

Dozorčí rada Českých drah odvolala kompletní představenstvo společnosti

Dozorčí rada Českých drah odvolala všechny členy představenstva, tedy včetně předsedy Petra Žaludy. Uvedla to Česká televize. Žaluda byl zároveň odvolán z pozice generálního ředitele. V čele Českých drah ho nahradí Dalibor Zelený.

Pavlorek

Glosa

Žába s myší bojuje, rukojmí je jinde

TOP 09 na sebe vzala úlohu obhájce parlamentní demokracie a ústavních principů v ČR. Z jejího postoje však čiší póza zejména z toho důvodu, že hájí parlamentní demokracii vůči špatnému subjektu.

P1010006

Komentář

Martin Pleva: Sobotka nad jámou lvovou

Bitva o předčasné volby byla dobojována. ČSSD ji prohrála. V tuto chvíli si sociální demokracie především musí udržet své voliče, proto musí hlasovat pro důvěru Rusnokově vládě. Pokud o ně přijde, odnese to Bohuslav Sobotka a jeho křídlo ve straně.

A5

Zpráva

Vláda: namísto obnovitelných zdrojů zaplatíme uhlí a spalování odpadků

Na mimořádném zasedání má vláda jediný bod: novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která ukončuje podporu výroby elektřiny z nových malých vodních, větrných nebo střešních slunečních elektráren, bioplynových stanic i podporu biometanu.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Jak se rodí důvěra

Vyjednávání o podpoře Rusnokově vládě probíhá na několika úrovních. Se zástupci stran jedná premiér i prezident, z Hradu zaznívají výhrůžky adresované jednotlivým stranám, ale ještě důležitější budou kuloární rozhovory s jednotlivými poslanci.

Sobotka

Komentář

Bohuslav Sobotka: Vláda jako šidítko

Podle předsedy ČSSD je Rusnokova vláda šidítko pro levicově orientované voliče. A to jak z důvodů programových, tak personálních. Je až komické, jak řada ministrů, dlouhodobě pravicově orientovaných, skrývá své hodnotové vymezení, píše autor.

Rusnok

Zpráva

Vláda projednala opatření ke zmírnění povodňových škod

Úřednický kabinet Jiřího Rusnoka projednal opatření, jež mají zmírnit povodňové škody na státním vodohospodářském, zemědělském a lesním majetku. K finančnímu řešení škod na zemědělském a lesním majetku budou potřebné konzultace s Evropskou komisí.

Zobrazeno 50 / 83