Okurková sezóna

Další témata

A1

Zpráva

Natěšení polští houbaři narušili americké tankové cvičení

Desítky Poláků ignorovaly výzvy a varování a po deštivém víkendu vyrazily do lesů okolo města Zaháň, kde právě probíhalo cvičení americké obrněné techniky. Velící důstojník v posledku raději odložil střelby.

Jpehe

Komentář

Jiří Pehe: Dobře prodejná revolta

Umění, jazyk, styl oblékání, a dokonce i samotná díla kritizující společenský systém se dnes stávají předmětem komerce. Lze dnes ještě vůbec rozlišovat mezi mainstreamem a jeho opozicí?

A1

Zpráva

Benátští starousedlíci se bouří proti záplavě turistů

Angažovaní Benátčané bojují zejména s expanzí Airbnb zvedající nájmy, s přeplněním laguny loděmi a s malou ochotou radnice konat. Ve městě vzniklo již pětačtyřicet tematických sdružení. Před týdnem proběhla i protituristická demonstrace.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Šťastné léto

Ondřej Vaculík vzpomíná na letní odpoledne strávená za dob normalizace s rodiči na pražském ostrově Štvanice. Zdá se to být paradoxní: politické poměry se dnes změnily k lepšímu, symboly nadčasovosti a jistoty však zanikají.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Letní zpráva z venkova

Několik prázdninových obrázků z míst a času, kde se daří trochu zapomenout na politiku a neustálý úpadek věcí, které máme rádi.

Bican

Fejeton

Jaroslav Bican: Výlet do Bělé

Srpnový cyklus Deníku Referendum o zajímavých místech pokračuje pohlednicí z Dolní Bělé a okolí. Jaroslav Bican zve k procházce naučnou stezkou Ludvíka Očenáška a návštěvě hájovny v Lomanech.

Vr_a

Fejeton

Vratislav Dostál: Každý by chtěl žít v Kamenné kolonii

Srpnový cyklus fejetonů Deníku Referendum o pozoruhodných místech pokračuje textem Vratislava Dostála o svérázné osadě v centru Brna.

V1

Fejeton

Petr Jedlička: Z Mikulova na Vídeň, z Cieszyna do Těšína

Petr Jedlička zve v rámci letního seriálu o pozoruhodných místech na dva hraniční přechody. Máloco se totiž měnilo za postkomunismu tak moc a tak rozdílně.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Fejeton

Lukáš Senft: Prorocký kostel na kraji Posázaví

Kostel ve Stříbrné Skalici je spojen s podivnými zkazkami. Pozemky v jeho okolí zase s podnikatelskými švindly. Malby na stropě zvonice prorokují budoucnost a privatizování nedalekých pastvin devastuje přítomnost.

Jakub_cb

Fejeton

Jakub Patočka: Ulice Veveří

Se srpnem udeřila okurková sezona. Budeme vás lákat na místa, kam se stojí za to podívat.

Apolena-rychlikova2

Komentář

Apolena Rychlíková: Tenhle způsob léta...

Po vládě rozpočtové odpovědnosti nastalo období chaosu, který jakoby část společnosti definitivně odstřihl od reality běžných životů. Ocitli jsme se v paralelních světech. Za mentální kondici země ale můžeme společně.

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Prezident, vlády, pogromy a letní přemítání

V době, kdy byla prvním přímo zvoleným prezidentem jmenována úřednická vláda a rasové nepokoje se ze severu přesunuly na jih, je dobré myslet na to, že nastal čas dovolených a pomale tekoucího času, který svádí k letním úvahám.

N1445543223_261191_2666924

Sloupek

Petr Minařík: O lásce

Velkým letním tématem je odjakživa láska. Někdo dlouhá léta vzpomíná na jeden krátký pohled neznámého cizince. Jiný miluje osobu, která mu ubližuje. A někteří žijí bez lásky a raději se věnují praktickým záležitostem.

Image

Fejeton

Vladimír Just: Tlachoměr aneb Jak (ne)psát při okurkách

Jedním z projevů okurkové sezóny jsou stále se opakující témata, která se rok co rok vracejí jako bumerang. Patří k nim povodně, krumlovská točna, kůrovec a bratři Mašínové.

Image

Fejeton

Arnošt Goldflam: O čem by měla média psát v okurkové sezóně?

Ve svém fejetonu vztahujícím se k okurkové sezóně autor rozjímá nad úrovní českých tištěných médií a přidává podnětnou radu novinářům, kteří ještě neztratili všechny své ideály.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Okurková sezóna aneb Kolik stojí okurky

Okurky jsou zajímavé z více hledisek. Kromě letošní neprobíhající okurkové sezóny je dobré se zamyslet nad samotným plodem, jeho cenou, dotacemi do zemědělství a finanční dostupností potravin obecně.

Bs_hotel_pupp_karlovy_vary

Fejeton

Barbora Schnelle: Okurková sezóna zavazuje

Proč jsou k tak skvostné zelenině jako je okurka přirovnávána letní bulvárně laděná témata médií? Okurka si rozhodně zasluhuje lepší společnost.

Image

Fejeton

Karel Goldmann: Důležitá lekce béčkového filmu

Absurdní léto, kdy mají všichni neutuchající touhu stále dokola komentovat povolební situaci, inspirovalo autora k hledání absurdních souvislostí mezi béčkovým filmem a idejemi levicových intelektuálů.

Image

Fejeton

Petr Koubský: Pište, prosím, o okurkách

Letní období, kdy se děje minimum věcí, které by byly ze zpravodajského hlediska zajímavé, bývá terčem mnoha vtipů. Může však být i inspirací a přinášet témata k přemýšlení.

Zobrazeno 19 / 19