Nizozemsko

Image

Rozhovor

Bas Eickhout: Zeleným může získat znovu důvěru jen konkrétní program

S dlouholetým europoslancem nizozemské Zelené levice jsme hovořili o výhledech zelené klubu v Evropském parlamentu i strategiích, které mohou pomoci ekologickým stranám rozšířit jejich úspěchy do dosud spíše nevraživé středovýchodní Evropy.

A1

Zpráva

Ekologové žalují Shell kvůli klimatu. Vědomě porušuje lidská práva, říkají

Zvláštní žaloba podaná koalicí ekologických a lidskoprávních sdružení v čele s nizozemskými Přáteli Země Milieudefensie má firmu donutit snížit budoucí emise skleníkových plynů.

Image

Štěstí z šesti

Fotografický projekt: Rok na amsterdamském kanále

Autor představuje svůj loňský časosběrný fotografický projekt: soubor snímků amsterdamského kanálu Slotervaart.

Image

Zpráva

Amsterdam bude mít poprvé v dějinách starostku. „Rudozelenou“ Femke Halsemaovou

Také díky petici význačných občanek města povede nizozemskou metropoli poprvé žena. Nominace Femke Halsemaové ze Zelené levice starostkou Amsterdamu svědčí mimo jiné o úpadku nizozemské sociální demokracie.

P1010065_1

Komentář

František Kalenda: Macron versus Rutte: přišel pro Evropskou unii čas malých vizí?

Zatímco Macronovu ambiciózní vizi společné evropské budoucnosti rozebírají členské státy pomalu na prvočinitele, plány nizozemského premiéra Rutteho působí realističtěji. EU musí být v jeho podání alespoň schopna plnit své základní funkce.

B1

Zpráva

Holandská farma se chlubí prvními uhlíkově neutrálními vejci na světě

Novátorskému velkochovu u Castenray se podařilo dosáhnout takřka ideálu nejen z hlediska ochrany klimatu, ale i ekologického provozu obecně.

A1

Zpráva

Předseda Euroskupiny Dijjsselbloem přijde zřejmě o funkci

Propad labouristů v nizozemských volbách, výrok jak z doby mudrování o líných Řecích a zjevný tlak od řady skupin současně – to vše naznačuje, že jedna z nejznámějších figur EU brzy nejvyšší politiku opustí.

A111

Zpráva

V Severním moři má vzniknout větrný ostrov, vyrobí elektřinu pro 80 milionů lidí

Vznikající konsorcium energetických korporací z Dánska, Nizozemska a Německa se chystá vystavět kolosální soustavu mořských větrných elektráren. Zaopatřována má být z centrálního ostrova vytvořeného taktéž lidskou rukou.

I21_cimgpsh_orig

Komentář

Karolína Kašparová: Šaráda kolem tureckého referenda

Karolína Kašparová popisuje snahy evropských zemí zabraňovat tomu, aby na jejich území pronikala politika Turecka. Jenže Erdoğan má trumfy v rukávu.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Holandské oddechnutí

Vítězství vyznavačů neoliberálních přístupů v nizozemských parlamentních volbách by sice nemělo být důvodem k jásotu, ve srovnání s alternativou – vítězstvím Geerta Wilderse – jde ale o skvělou zprávu, tvrdí Petr Jedlička a přibližuje proč.

Radek2

Komentář

Radek Kubala: Nizozemská levice má novou barvu, oranžovou vystřídala rudo-zelená

Nizozemsko zažilo napínavou volební noc, ve které navzdory očekáváním neuspěl krajně pravicový Wilders. Obdobně velkou události je ovšem i výsledek Zelené levice, která porazila tradiční levicové strany a zaznamenala historický úspěch.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Nizozemské volby do Sněmovny: co sledovat

Hlavní agentury se v souvislosti s nizozemskými parlamentními volbami soustřeďují na výsledek Geerta Wilderse, podrobnější analýzy však upozorňují i na několik dalších důležitých aspektů letošního hlasování. Zde pět nejčastěji zmiňovaných.

Radek2

Komentář

Radek Kubala: Wilders navazuje na nizozemské dědictví liberální islamofobie, proto vyhraje

Radek Kubala využívá svých zkušeností ze studia v Nizozemsku a přibližuje kořeny popularity Geerta Wilderse, tamního úspěšného populisty. Podle Kubaly je Wildersův styl i způsob oslovování voličů poněkud jiný než Trumpův nebo Le Penové.

A1

Zpráva

Letošní volební rok v EU otevře Nizozemsko, všichni sledují zvláště Wilderse

Náskok holandské PVV tři týdny před volbami klesá. Všech deset ostatních parlamentních stran s ní koalici odmítá. Přesto si wildersovci drží stále velkou šanci na vítězství, jež by dle pozorovatelů pomohlo národovcům v celé Evropě.

Image

Zpráva

Elektrické vlaky v Nizozemsku jezdí už jenom na elektřinu z větru

Nizozemským drahám se podařilo docílit světového unikátu. Moderní osobní vlak potřebuje dnes na kilometr jízdy přibližně takovou energii, jakou vyrobí průměrná větrná turbína na tři otočení.

A2

Zpráva

Nizozemsko vykročilo k úplnému energetickému obratu

Čerstvě schválená rezoluce nizozemského parlamentu vyzývá k rozsáhlému snížení emisí, jehož předpokladem je uzavření všech uhelných elektráren v zemi. Rezoluci podpořily obě velkokoaliční strany. Mají ji respektovat i jejich ministři.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Kacířka o reformě islámu

V českém překladu vychází nová kniha jedné z nejznámějších kritiček dnešního islámu, somálské rodačky Ayaan Hirsi Ali. Ta se v ní znovu hlásí k islámu, byť v heretické verzi, a navrhuje jeho reformu.

Foto_mertens

Komentář

Otto Mertens: Zvoní tradičnímu Mikuláši v Nizozemsku hrana?

Letošní oslavy příjezdu Sinterklaase doprovázel spor připomínající debatu, která se vedla v ČR nad zobrazením cikánů v Ladově Mikešovi. S nizozemským Mikulášem totiž přijíždějí i černí služebníčci – podle kritiků symboly diskriminace a připomínky doby otrokářství.

A1

Zpráva

V Nizozemí se formuje velká koalice, levice neprorazila

Novou holandskou vládu vytvoří nejspíše liberálové a sociální demokraté – vítězové středečních voleb. Naděje socialistů a zelené levice se nakonec nenaplnily.

A3

Zpráva

Holanďané se chystají k volbám, vyhrát může i důsledná levice

Zklamání z vládních stran, Wildersova populismu i neoliberálních politik zvyšuje pravděpodobnost, že volby 12. září vyhrají radikální socialisté. Holandský politický systém má ovšem mechanismy, jak krajní přístupy tlumit.

A1

Zpráva

Vláda holandské pravice padla po roce a půl, položily ji spory o škrty

Kabinet liberálů a křesťanských demokratů se v parlamentu opíral o populisty Geerta Wilderse. Ti však odmítli hlasovat pro úspory „nadiktované Bruselem“. V rámci EU to přitom byla právě Rutteho vláda, kdo volal po fiskální disciplíně nejvíce.

Image

Zpráva

Islanďané znovu odmítli platit za dluhy padlé banky, věc jde k soudu

Obyvatelé Islandu se opět v referendu vyslovili proti dohodě o poskytnutí mnohamiliardové kompenzace britské a nizozemské vládě. Islandský kabinet i přesto slibuje peníze vyplatit, nyní však musí počkat na rozhodnutí mezinárodního soudu.

Image

Zpráva

Holandští umělci odpověděli na likvidační škrty vřískotem

Sto tisíc umělců a přátel umění se o víkendu zapojilo do celoholandské iniciativy Vřískot za kulturu. Tvůrčí osobnosti ze sedmdesáti měst se rozhodly protestovat proti vládnímu plánu škrtů v kulturních rozpočtech intenzivním křikem.

Ganja_rotterdam

Zpráva

Holandské úřady rozdaly kartičky s vůní marihuany a výzvou k udávání

Nizozemské úřady nechaly v rámci kampaně proti pěstírnám marihuany rozdat tisíce kartiček vydávajících konopný odér. Vůně má spořádaným občanům usnadnit odhalování podezřelých aktivit a jejich následné ohlášení.

Image

Zpráva

Nizozemí směřuje k pravicové vládě s podporou Wildersovy strany

Vítězové červnových voleb z liberální VVD přerušili jednání o velké koalici s levicí. Chtějí teď vlastní menšinový kabinet opírající se o antiislamisty Geerta Wilderse. Dle předsedy liberálů Marka Rutteho jde o jediné možné řešení, všem varováním navzdory.

Image

Zpráva

Nizozemí likviduje miliony vakcín proti prasečí chřipce

Holandská vláda se rozhodla zbavit bezmála osmnácti milionů dávek s vakcínou proti viru A(H1N1). Následuje tak příkladu USA, Švýcarska, České republiky a dalších zemí, jež vloni podlehly chřipkové panice a zakoupily kvanta nepotřebných preparátů.

Image

Zpráva

V Holandsku vzniká fialová koalice, Wilders zůstává mimo

Vítězům holandských voleb se v minulém týdnu nepodařilo dohodnout na společné vládě se stranami pravice. Nyní se obracejí k ideopolitické konkurenci.

Jberanek

Sloupek

Jan Beránek: Několik poznámek k nizozemským volbám

Navzdory novinovým titulkům nedopadly nizozemské volby úplně špatně. Kulturní úroveň volební kampaně navíc činí i případnou prohru snesitelnou.

Image

Zpráva

Holandské volby vyhráli liberálové, koaliční jednání budou složitá

Parlamentní volby v Nizozemsku vyhrála liberální strana VVD, která získala o jedno křeslo více než labouristická Strana práce. Na třetím místě se umístila antiislamistická Strana pro svobodu, která bude dle analytiků hrát významnou roli při sestavování vládní koalice.

Image

Zpráva

Nizozemci volí parlament, podle průzkumů zvítězí liberálové

Holanďani dnes v předčasných volbách rozhodují o nové vládě. Podle posledních průzkumů vede liberální středopravicová Lidová strana pro svobodu a demokracii, která před volbami slibovala důsledné úspory a zeštíhlení státní správy.

Image

Zpráva

Žádostí o eutanazii v Nizozemsku ani po její legalizaci nepřibývá

Legalizace eutanazie zlepšila kvalitu jejího provádění, přísná kritéria zase zabránila bombastickému nárůstu žádostí o usmrcení.

Image

Zpráva

Shell chce skladovat CO2 pod zemí, vědci i aktivisté jsou proti

Holandská vláda a společnost Shell přišly s plánem ukládat CO2 pod město Barendrecht nedaleko Rotterdamu. Proti jsou místní obyvatelé, za bezpečný plán nepovažují ani vědci.

Jberanek

Sloupek

Jan Beránek: Jak přichází jaro do Amsterdamu

Zkušenost z jiných koutů světa ukazuje, že když se veřejné prostředky nerozkrádají, je možné financovat i takové věci, které jsou prostě příjemné a nikoliv jen prvoplánově užitečné.

Image

Zpráva

Holandsko vyzývá NATO k úsilí o svět bez jaderných zbraní

V době, kdy Severoatlantická aliance jedná o setrvání důležitého holandského kontingentu v Afghánistánu, vyzývá nizozemská vláda NATO, aby „učinilo vše pro odstranění nukleárních zbraní ze světa“.

Zpráva

Nizozemská vláda padla kvůli Afghánistánu

Ministerský předseda Jan Peter Balkenende v sobotu oznámil, že jeho koaliční partner, levicová Strana práce opouští vládní koalici a ohlásil vlastní rezignaci. Důvodem jsou spory týkající se nizozemských vojáků v Afghánistánu.

Zobrazeno 35 / 35