Korea

Preview-saturate

Komentář

Petr Bláha: Korejské jádro a sluneční déjà vu po dvaceti letech

Severní Korea zase ukazuje mírumilovnou tvář, a tak jsme opět svědky horečných diplomatických aktivit. Americká administrativa, poučená historií, dosud postupuje pragmaticky. Jihokorejská ale rychle oprášila sluneční politiku bez principů.

Image

Zpráva

Kim Čong-un zve Trumpa k dalšímu setkání

Pochybnosti o pokračujícím jaderném programu v minulých měsících komplikovaly vyjednávání KLDR se Spojenými státy. Nyní se však zdá, že mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem dojde k dalšímu setkání.

54824e6f35c9d_jonathan_freedland

Komentář

Jonathan Freedland: Trump dosáhl historického úspěchu. Upevnění dynastie Kimů

Podepsaná „dohoda“ mezi Kim Čong-unem a Trumpem je kus papíru, který má hodnotu hlavně pro vládnoucí dynastii v KLDR, píše Jonathan Freedland. Přes nabubřelá prohlášení jsou podle něj severokorejské ústupky ještě menší než v minulosti.

Image

Zpráva

Trump: S Kim Čong-unem se nesejdu. Můžu si to ale rozmyslet

Americký prezident oznámil, že se v červnu nesejde se severokorejským vůdcem, zároveň však naznačil ochotu k dalšímu jednání. Nabízíme shrnutí překotného vývoje na Korejském poloostrově, kde se střídá diplomacie a výhružky jadernou válkou.

Image

Zpráva

Především gesta: Severní Korea nastavila světu vlídnější tvář

Nejvyšší představitelé Severní a Jižní Koreje se na mezikorejském summitu dohodli na ukončení konfrontační politiky. Symbolická gesta přátelství a sjednocení však provází nejistota o skutečných úmyslech severokorejského režimu.

Axx

Zpráva

Další změny u Trumpa: Tillersona nahradí Pompeo, CIA povede mučitelka teroristů

Dosavadní ministr zahraničí Rex Tillerson byl dle pozorovatelů nevýrazný. Jeho nástupce Mike Pompeo se jeví být pravým opakem. Funkci ředitele CIA převezme po Pompeovi Gina Haspelová známá z kauz mučení teroristů za George W. Bushe.

A1

Komentář

Eduard Chmelár: Olympijský mír

Olympijské hry byly podle původní tradice obdobím míru, kdy se scházeli státníci, uzavírali spolu smlouvy a spojenectví a prohlubovali přátelství. Dnes jde hlavně o byznys, upozorňuje Eduard Chmelár.

A2

Zpráva

Čína už staví u korejských hranic uprchlické tábory

Čína se podle aktuálně odhalených indicií začala připravovat na možný kolaps režimu v Severní Koreji, respektive na válku. Napětí na poloostrově narůstá zvláště od nástupu nového prezidenta v USA. Alternativ k válce je přesto stále několik.

A1

Zpráva

Vyhrocené napětí kolem KLDR teď nějakou dobu potrvá, shodují se znalci

Severokorejský režim provedl navzdory „konci politiky tolerance“ ze strany USA jaderný test dosud největší síly – možná i malé vodíkové bomby. Reakce politiků i expertní komentáře přitom naznačují, že invazní válka se zatím nechystá.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Válka s KLDR?

Jak je pravděpodobné, že aktuální výměna výhrůžek mezi americkým prezidentem a severokorejským režimem přeroste ve válečné střetnutí? A existují k zásahu v KLDR do budoucna vůbec nějaké alternativy vyjma většího zapojení Číny?

V1

Komentář

Petr Jedlička: Znamená volba pro Clintonovou volbu pro další války?

Petr Jedlička shrnuje argumenty pro odpovědi „ano“ a „ne“ na zásadní otázku, již si před letošními prezidentskými volbami klade nejenom americká levice.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Korea, Čína a Japonsko – v ekonomice společně

Mocné asijské státy v současné době jednají o uzavření ekonomického partnerství. Co by nová platforma volného trhu znamenala pro současný obchod, včetně toho evropského?

V1

Komentář

Petr Jedlička: Severokorejský skanzen baví i straší, to nejpodstatnější ale nevíme

Vedoucí rubriky SVĚT komentuje zprávy o posledním dění v KLDR. Dle jedné z nich nechal Kim Čong-un popravit už i svého ministra obrany, a to rozstřílením z protiletadlové zbraně.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Bude válka?

Napětí na Korejském poloostrově se stupňuje už několik týdnů. V co všechno může vyústit, však zůstává nejasné.

A6

Zpráva

KLDR přestane s obohacováním uranu a testy raket. Máme dohodu, říkají USA

První agenturní zprávy naznačují, že bylo dosaženo bilaterální úmluvy: KLDR má pozastavit obohacování a testy raket dlouhého doletu; USA dodat potravinovou pomoc. Trvalé řešení problému mají přinést až šestistranné rozhovory. Ty ale od roku 2009 stagnují.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Jak je důležité míti Filipa

Erik Tabery z Respektu soudí, že se česká levicová intelektuální elita k Filipově severokorejském poklesku dostatečně nevyjádřila, a jmenovitě přitom vedle Práva zmiňuje také Deník Referendum.

Image

Zpráva

Kim Čong-il zemřel na infarkt, povládne syn nebo generálové

Podle severokorejských médií by měl zesnulého vůdce nahradit jeho nejmladší syn Kim Čong-un. Na nástupnictví je připravován už od minulého roku. Znalci však připomínají, že jen málokterý pozorovatel dnes do poměrů v KLDR skutečně vidí.

Image

Zpráva

Korejská odborářka protestuje na jeřábu proti propouštění. Už 200 dní

Jednapadesátiletá Kim Čin-su se před více než šesti měsíci přestěhovala na přístavní jeřáb, aby protestovala proti záměru společnosti Hanjin přesunout 400 pracovních míst na Filipíny. Ve výšce 35 metrů žije dodnes.

Zpráva

Dočasní zaměstnanci Hyundai v Koreji ukončili po měsíci stávku

Hyundai nemá problémy jen v Nošovicích. Dočasní zaměstnanci firmy v Koreji stávkovali celý měsíc. Ode dneška se vracejí k jednáním.

Image

Zpráva

Korejsko-americké manévry skončily, chystají se další

Krátce po skončení posledních manévrů u hranic KLDR se jihokorejští představitelé nechali slyšet, že budou v demonstračních nácvicích pokračovat. Médiím se ani týden po útoku na Jon-pchjong nepodařilo shodnout na jeho pozadí. Na ostrov mezitím přijely davy novinářů.

Image

Zpráva

Depeše z WikiLeaks přibližují také vztah Číny ke KLDR

Podle uniklých diplomatických depeší z archivu amerického ministerstva zahraničí ztrácí KLDR podporu Číny. Zakladatel a šéfredaktor WikiLeaks zároveň v rozhovoru pro časopis Forbes přiblížil, nač jeho lidé zaměří pozornost příště.

Image

Zpráva

Jižní Korea varuje KLDR: Ještě jednou a odpálíme rakety

Jihokorejský prezident I Mjong-bak vzkázal severnímu sousedovi, že na jakoukoliv další vojenskou provokaci odpoví raketovým úderem. Média současně doplnila další informace o úterním útoku na jihokorejský ostrov Jon-pchjong.

Image

Zpráva

G20 se sejde v Soulu, těžkosti čekají Obamu i místní policii

Barack Obama bude v Soulu 11. a 12. listopadu obhajovat poslední ekonomické kroky své vlády, které kritizuje především Německo, Brazílie a Čína. Pokud se velmoci nedohodnou, zvýší se podle analytiků hrozba měnových válek.

Image

Zpráva

Jihokorejští učitelé kritizují zákaz tělesných trestů

Školský odbor soulského magistrátu zakázal veškerým státním i soukromým školám v hlavním městě používat tělesné tresty. Učitelům se to nelíbí. Poukazují přitom na jejich efektivitu, nezastupitelnosti i tradiční charakter.

Image

Zpráva

Severní Korea poprvé ukázala mladého Kima lidu a Číňanům

Největší vojenská přehlídka v historii země měla oficiálně připomenout výročí vzniku vládnoucí strany. Pozornost médií i obyčejných diváků se ale spíš soustředila na nedávno vybraného dědice vlády, který na přehlídce absolvoval i první setkání se zástupci Číny.

Image

Zpráva

KLDR: Nejmladší z Kimů si na stranickém sjezdu upevnil pozici

Nejmladší syn vůdce Severní Koreji Kim Čong-ila byl na historicky čtvrtém sjezdu vládnoucí strany jmenován do dvou významných politických funkcí. Podle analytiků je to jasná známka toho, že je Kim Čong-un připravován k převzetí moci po svém otci.

4381942456_af5a2cc848

Zpráva

Kim Čong-un se stal v KLDR generálem, chystá se na nástupnictví

Kim Čong-il povýšil těsně před začátkem velkého sjezdu vládnoucí Strany práce svého nejmladšího syna a pravděpodobného nástupce na generála. Samotný sjezd ale otázku nástupnictví podle dostupných informací zatím neřešil.

Image

Zpráva

Severokorejská armáda se zřejmě postavila za Kim Čong-una

Armáda, která má v Severní Koreji velký vliv, údajně v sobotu podpořila Kim Čong-ilova nejmladšího syna v jeho nástupnických ambicích. Přidala ho společně s jeho otcem na oficiální seznam delegátů plánovaného velkého sjezdu vládnoucí Strany práce.

Image

Zpráva

KLDR se chystá na stranický sjezd a snad i nového vládce

Severokorejská vládnoucí Strana práce se chystá na velký zářijový sjezd, na kterém by měl být údajně jmenován nástupcem Kim Čong-ila jeho nejmladší syn Kim Čong-un. Podle médií není známo, kolik je mu přesně let ani jak správně psát jeho jméno.

Image

Zpráva

Jihokorejští voliči odmítli konfrontační politiku vůči Severu

Strana jihokorejského prezidenta I Mjong-baka utrpěla ve čtvrtečních volbách nečekaně drtivou porážku. Podle analytiků se o ni zasloužili zejména mladí voliči, kteří odsuzují konzervativní politiku vlády a konfrontační přístup k severnímu sousedovi.

Image

Zpráva

Severní Korea vyhlásila bojovou pohotovost

Napětí mezi oběma korejskými státy stoupá. Jižní Korea uvalila na KLDR sankce, Severní vyhlásila bojovou pohotovost. Jihokorejci za podpory Američanů požadují omluvu za březnový útok na svoji loď a změnu provokativní politiky KLDR.

Zobrazeno 31 / 31