Haiti

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Irene se vyhnula

Haitští vzbouření otroci dosáhli prvenství v prosazení nedělitelnosti lidských práv dávno před tím, než se podařilo otroctví odstranit v zemích, které si myslí, že mají na demokracii patent. Haitský historický čin je stálou inspirací.

Image

Zpráva

Novým prezidentem Haiti bude překvapivě zpěvák Martelly

Ve druhém kole haitských prezidentských voleb zvítězil s nečekaným náskokem populární zpěvák a známý karnevalový bavič Michel Martelly. Do prezidentského paláce se ale nenastěhuje. Stejně jako většina infrastruktury je stále v troskách po loňském zemětřesení.

Image

Zpráva

Haiťané konečně odvolili, přejí si zejména stabilitu

Obyvatelé nejchudšího státu západní polokoule si mohli v neděli po měsících průtahů konečně zvolit prezidenta. Do druhého kola postoupila bývalá první dáma Manigatová a populární zpěvák Martelly.

Image

Zpráva

Po diktátoru Baby Docovi se na Haiti zřejmě vrátí i prezident Aristide

Pár týdnů po návratu bývalého samovládce se haitské úřady odhodlaly vystavit pas i slavnému vyhnanému prezidentovi. Podle komentátorů si zřejmě slibují, že právě člověk Aristidova věhlasu dokáže rozvrácenou zemi sjednotit.

Image

Zpráva

Politická krize na Haiti spěje ke konci, stav země se nelepší

Dva měsíce trvající politickou nejistotu na Haiti by mělo ukončit středeční zveřejnění konečných výsledků listopadových voleb. Zatím stále není jisté, zda se ho zúčastní i kandidát vládní strany Jude Celestin, který byl obviněn z podvodů.

Haiti_minustah

Zpráva

Haiti si připomíná rok od zemětřesení, obnova stále vázne

Nejchudší země západní polokoule se z katastrofy, při které před rokem zahynulo až čtvrt milionu Haiťanů, nevzpamatovala. Váznoucí rekonstrukci ztěžuje epidemie cholery, špatná koordinace pomoci a politická nestabilita.

Image

Zpráva

Volební komise na Haiti ustoupila protestům, přepočítá hlasy

Haitští volební úředníci ve čtvrtek oznámili, že přepočítají hlasy z listopadových prezidentských voleb za přítomnosti všech tří hlavních kandidátů. Reagovali tak na sérii násilných protestů, které paralyzovaly hlavní město Port-au-Prince.

Haiti_protesty

Zpráva

Haiťané na protest proti volbám zapálili sídlo vládní strany

Většina haitských měst zažila násilné masové demonstrace zastánců poraženého prezidentského kandidáta Michela Martellyho. Ten se do druhého kola údajně nedostal pouze kvůli zásahům vlády do volebního procesu.

Chile_zemetres

Zpráva

Katastrofy letos způsobily třikrát větší škody než vloni

Podle kvalifikovaného odhadu největšího poskytovatele pojištění rizik na světě způsobily velké přírodní katastrofy a lidmi zaviněné nehody tento rok škody za 222 miliad dolarů. Nejhorší situace byla na Haiti, v Rusku a v Pákistánu.

4274663582_529101c9a4_b

Zpráva

Pozorovatelé na Haiti volby uznali, pochyby ale trvají

První prezidentské volby na Haiti po ničivém lednovém zemětřesení jsou i přes závažné nedostatky platné, shodli se mezinárodní pozorovatelé. Podle médií země čeká na výsledky v napjatém klidu, který by mohl opět přerůst v lidové bouře.

Aristide

Zpráva

Prezidentské volby na Haiti provází násilí, podvody a cholera

Haiťané v neděli zvolí nástupce prezidenta Prévala, který po dvou obdobích opouští úřad. Předvolební kampaň ale provázelo občasné násilí, podezření z chystaných volebních podvodů a epidemie cholery, která si vyžádala již šestnáct set obětí.

Image

Zpráva

Haiti: Násilí a útoky na jednotky OSN pokračují, šíří se také cholera

Násilné protesty na Haiti pokračují již pátým dnem a rozšířily se i do hlavního města. Podle prezidenta jde o snahu destabilizovat zemi před nadcházejícími volbami. Protesty jsou ale namířeny převážně proti mírovým sborům OSN.

Image

Zpráva

Haiťané napadli jednotky OSN, podezřívají je z rozšíření cholery

Dva lidé byli zabiti při násilných střetech mezi Haiťany a nepálskými vojáky mírové mise OSN. Ti jsou místními obviňováni, že na Haiti zavlekli nákazu cholery, která se rychle rozšířila a vyžádala si již na tisíc obětí.

Haiti_kanal

Zpráva

Cholera na Haiti si vyžádala již osm set obětí, epidemie může trvat roky

Epidemie cholery na zpustošeném Haiti si vyžádala již téměř osm set obětí. Podle zasahujících lékařů je smrtelnou nemocí nakaženo až sedmkrát více lidí než před několika dny, a hrozí, že nákaza v zemi přetrvá několik měsíců až let.

Haiti_leogane

Zpráva

Haiti: hurikán Tomas velké škody nezpůsobil, zvýšil ale riziko cholery

Škody napáchané hurikánem Tomas na zpustošeném Haiti nebyly tak katastrofální, jak se předpovídalo. Bahno ale zaplavilo některé provizorní tábory v hlavním městě a hrozí zhoršení epidemie cholery, která zabila již více než čtyři sta lidí.

Image

Zpráva

Haiti po zeměstřesení a epidemii cholery zasáhne hurikán Tomas

Obyvatelé zpustošeného Haiti se připravují na příchod tropické bouře Tomas. Úřady se snaží přemluvit uprchlíky v provizorníh stanových táborech k evakuaci a zároveň bojovat s epidemií cholery, která již zabila více než čtyři sta lidí.

3md_1_

Zpráva

Haiti: epidemie cholery ohrožuje přes milion lidí v provizorních táborech

Na Haiti vypukla epidemie cholery a vyžádala si již na 250 obětí. Lékaři ale varují před rozšířením nemoci do hlavního města, kde po lednovém zemětřesení žije více než milion lidí v provizorních stanových městech.

Image

Zpráva

Oxfam: Potravinová pomoc Haiti brzdí rozvoj místního zemědělství

Potravinová pomoc Haiťanům, jež v lednu zasáhlo zemětřesení, už splnila svůj účel, přesto na ostrov proudí dál. Podle Oxfamu to škodí místní ekonomice a brzdí rozvoj zemědělství. Haiti by naopak potřebovalo investice do infrastruktury, k nimž se však nikdo nemá.

Image

Zpráva

Komise pro obnovu Haiti se konečně sešla, pět měsíců po zemětřesení

Ve čtvrtek se na Haiti poprvé sešla komise, která má dohlížet na rozdělení mezinárodní pomoci v hodnotě pěti miliard dolarů pro postižené lednovým zemětřesením. Haitský premiér Bellerive musel po sektkání vyvracet kritiku, že rekonstruční práce pokračují příliš pomalu.

Image

Zpráva

Obavy ze záplav vyhání Haiťany ze stanových táborů

Ze stanových táborů v Port-au-Prince jsou kvůli blížícímu se vrcholu období dešťů vystěhovávány tisíce Haiťanů. Nová bezpečnější stanoviště však úřady nestíhají vybavit.

Image

Zpráva

Británie: rozpočet fondu na pomoc při katastrofách je třeba zdvojnásobit

Počet lidí, kteří se po živelných pohromách ocitnou v nouzi, by mohl v příštích pěti letech vzrůst až o padesát procent. Velká Británie proto požaduje navýšení příspěvků do záchranného fondu OSN a změny v systému poskytování humanitární pomoci.

Image

Zpráva

UNESCO: Péče o kulturu bude stěžejní součástí obnovy Haiti

Zemětřesení na Haiti srovnalo se zemí mnoho škol, kostelů i knihoven. Podle místních umělců je rozvoj kultury neopominutelnou oblastí při obnově po katastrofě. UNESCO jim dává za pravdu a podniká energické kroky v tomto směru.

4274529015_7512174c48

Zpráva

Situace na Haiti zůstává katastrofální

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun včera obyvatele Haiti ujistil, že „svět vždy bude na jejich straně". OSN ale dosposud investovala jen polovinu slíbených pěnez. Půl milionu lidí je stále bez přístřeší, mnozí vyjedli zásobu semen připravených na setbu.

Image

Zpráva

Komunitní rádia pomohla zvládnout zemětřesení v Chile i na Haiti

Chilský státní aparát komunitním rádiím nepřeje, někteří jejich provozovatelé se možná dostanou do vězení. Přesto lokální rádia sehrála významnou úlohu při zvládání nedávného zemětřesení. Poskytovala občanům informace, k nimž by se jinak dostat nemohly.

Image

Zpráva

Američtí vojáci opouštějí Haiti, chváleni i napadáni

Na Haiti vzrůstají obavy, že po odchodu amerických vojáků svět na ostrov zapomene. Do konce týdne jich z Haiti odejde přes dvanáct tisíc.

4380436108_67fba7253b

Zpráva

Haiti: po zemětřesení přišel liják, lidé utíkají na střechy

Po víkendových lijácích přicházejí ze zničeného Haiti zprávy o rozsáhlých záplavách. Nejhůře postihnou zřejmě ty, kteří ztratili domov při lednovém zemětřesení.

Image

Zpráva

Haiťané potřebují kvůli blížícímu se období dešťů další stany

Přes milion Haiťanů ztratilo po zemětřesení střechu nad hlavou. Clinton nyní žádá kvůli začínajícímu období dešťů o okamžitou pomoc. Ostrov se potýká s nedostatkem přístřešků.

268623_mediafaxefe_mediafax__efe

Zpráva

Odborníci nedoporučují osvojování haitských dětí

Lepší než mezinárodní adopce je podle odborníků darování peněz humanitárním organizacím, které se o děti postarají na místě.

Image

Zpráva

Sarkozy nabídl Haiti pomoc, vzpomínky na otroctví zůstaly

Sarkozy přislíbil Haiti finanční pomoc. Navrhl také plány na rekonstrukci. Někteří připomínají francouzskou vinu za staletí trvající utrpení haitského národa.

Image

Zpráva

Kanada postaví Haiti provizorní sídlo vlády. Kleinová: Jsme dlužník

Kanada hodlá zbudovat provizorní sídlo haitské vlády. Podle světově proslulé kanadské novinářky Naomi Kleinové by měl svět uznat, že Haiti není dlužníkem, ale věřitelem, a chovat se podle toho.

Image

Zpráva

Kubánští lékaři pomáhají na Haiti, média o nich mlčí

Kuba zareagovala na zemětřesení na sousedním Haiti okamžitě. Povolila přelet amerických letadel přes své území a vyslala na ostrov lékařskou pomoc ihned. Pochvaly se dočkat nemůže.

Image

Zpráva

Zemětřesení na Haiti zničilo i národní umělecká díla

Při ničivém zemětřesení na Haiti přišly o život desítky tisíc lidí, poničeny ale byly i galerie a tisíce obrazů.

Image

Zpráva

Norsko a Kuba spolupracují na pomoci Haiti

Norsko přislíbilo téměř šestnáct milionů korun na kubánskou záchrannou misi na Haiti. Jedná se už o druhou takovou dotaci, o které se ale v médiích mlčí.

Image

Zpráva

Státy G7 prominou Haiti většinu dluhů

Země G7 se rozhodly zemětřesením poničenému Haiti odpustit část dluhů. Nejvíce zadlužená země západní polokoule se tak bude moci podle státníků lépe vyrovnat s katastrofou.

Image

Zpráva

Haiti: v táborech přibývá případů znásilnění

Kvůli rostoucímu počtu násilných případů Haiťané v táborech po setmění hlídkují se zbraněmi v ruce.

Image

Zpráva

Kalifornská poslankyně žádá, aby USA odpustily Haiti dluhy

Zcela zrušit dluhy karibských zemí navrhli američtí poslanci tři týdny po ničivém zemětřesení na Haiti. K žádosti se připojily i občansko-právní organizace. Ministři financí o tom budou tento víkend jednat na schůzce zemí G7.

Image

Zpráva

Afrika přivítá obyvatele Haiti zpět na svém území

Africká unie bude jednat o možnosti přesídlení obyvatel Haiti na své území. Již dříve některé státy věnovaly obětem zemětřesení peníze, Senegal nabídl dokonce půdu.

Image

Zpráva

Američtí misionáři na Haiti prý věděli, že páchají zlo

Američtí misionáři zadržení při převážení skupiny dětí podle haitského premiéra „věděli, že to, co dělají, je špatné“. Američané se nařčení z obchodování s dětmi brání.

4294041868_9b491584f0

Zpráva

Haiti: s příchodem dešťů se lékaři obávají tyfu a malárie

Na Haiti nemá střechu nad hlavou milion lidí, nemoci se šíří a přichází pro ostrov nepříznivé roční období: deště, horka a hurikány. Na Haiti zatkli skupinu Američanů, kteří převáželi bez dokumentů tři desítky dětí.

Image

Zpráva

Americká armáda pomáhá na Haiti málo, stojí ale třetinu peněz

Haiťanům schází potraviny, voda a základní vybavení. Americká armáda v tomto ohledu podle Inter press service místním obyvatelům nijak nepomáhá. Třetina darovaných peněz přitom jde na vojenskou výpomoc.

Image

Zpráva

Haiti chce rekonstrukci řídit samo, Clintonová má také plán

Podle haitského premiéra Jeana-Maxe Belleriva je již stát schopen koordinovat pomoc s následky zemětřesení. Spojené státy mají ovšem plán na obnovu země připravovaný již v době před zemětřesením.

Haiti_rescue

Zpráva

Sobotní bilance Haiti: 132 zachráněných, 110 tisíc obětí

Mezinárodní týmy záchranářů se přetahovaly o poslední zasypané, desetitisícům Haiťanů mezitím chybí potřebná lékařská péče.

Image

Zpráva

Haiťané odcházejí z města na venkov

Obyvatelé Haiti opouštějí současné otřesné podmínky ve městech a odjíždějí na venkov, kde budou mít jistější přístřešek. Pravděpodobně se do měst ale vrátí. Noam Chomsky a zástupci občanské společnosti kritizují americkou pomoc na ostrově.

Image

Zpráva

Než adopce, raději najít pozůstalé příbuzné, radí organizace

Svět má zájem adoptovat haitské sirotky. Podle organizací na obranu práv dětí to ale může způsobit další trauma, přičemž není jisté, zda někteří příbuzní ještě nežijí. Včera bylo pod sutinami nalezeno několik živých lidí.

Slerkanew

Sloupek

Josef Šlerka: Elektronická pomoc Haiti

Haiti. 70.000 obětí. Vlády posílají do postižených oblastí pomoc. Jednotlivci po celém světě přispívají do sbírek humanitárních organizací. A co internet? Jak ten pomáhá Haiti? Odpověď na tuto otázku ukazuje, kam vývoj celosvětové sítě dospěl a jaké možnosti otevřel.

Image

Zpráva

Haiti zasáhlo další zemětřesení

Druhé zemětřesení o síle 6,1 stupňů dnes do zbořených ulic vyhnalo množství vystrašených lidí. O nových ztrátách zatím nejsou informace. I tak lékaři bojují s časem.

Image

Zpráva

Na Haiti žijí nyní v bídě stovky tisíc sirotků

Nemají dostatek potravin, ačkoliv zásoby leží ladem na letišti. Bezdětní rodiče ze zahraničí se je snaží adoptovat. Velká Británie vyzývá ostatní státy, aby Haiti odpustily dluhy.

4284837967_25ae6ac3cc_o

Zpráva

Vojáci Haiti pomáhají, ale i hlídají, aby nikdo neemigroval

Rada bezpečnosti OSN se rozhodla uvolnit dalších 3500 vojáků mírových sil na pomoc Haiti. Mají však nejen pomáhat, ale také dohlížet na to, aby Haiťané ostrov neopouštěli. Obamova administrativa se obává přívalu uprchlíků.

Image

Analýza

Petr Salamon: Oběti na Haiti nelze přičítat jen zemětřesení

Zemětřesení může postihnout každou zemi. Na Haiti však pobořilo celé hlavní město i prezidentský palác a připravilo o život dvě stě tisíc obyvatel, mnohé až v důsledku neexistující péče v prvních dnech.

Image

Zpráva

Vojáky svržený prezident Aristide nabízí Haiti pomoc

Bývalý haitský prezident Jean-Bertrand Aristide se chce po pěti letech vrátit do vlasti. Ve svém pátečním prohlášení uvedl, že chce pomáhat s likvidací následků zemětřesení, které zničilo haitské hlavní město Port-au-Prince.

Zobrazeno 50 / 57