Novým prezidentem Haiti bude překvapivě zpěvák Martelly

Ve druhém kole haitských prezidentských voleb zvítězil s nečekaným náskokem populární zpěvák a známý karnevalový bavič Michel Martelly. Do prezidentského paláce se ale nenastěhuje. Stejně jako většina infrastruktury je stále v troskách po loňském zemětřesení.Novým prezidentem Haiti se podle předběžných výsledků stal populární zpěvák Michel Martelly. Jeho hlavním úkolem bude začít s efektivní obnovou infrastruktury a ekonomiky po zničujícím zemětřesení, které nejchudší stát západní polokoule zasáhlo na začátku minulého roku.

Martelly podle předběžných výsledků získal více než sedmašedesát procent hlasů, zatímco vítězka prvního kola voleb, bývalá první dáma Mirlande Manigatová, získala pouze necelých dvaatřicet procent. To je pro Manigatovou podle agenturních komentářů velké zklamání.

Výsledky by měly být potvrzeny do 16. dubna. Do té doby budou mít občané i oba kandidáti možnost podávat stížnosti.

Vítězství Martellyho již oslavili jeho příznivci, kteří v pondělí vyšli do ulic Port-au-Prince. Americká ambasáda vydala varování pro občany Spojených států, aby se bujarých oslav neúčastnili s tím, že v ulicích hlavního města byla slyšet střelba. Žádné násilnosti ale hlášeny nejsou a šlo pravděpodobně o vítězné salvy.

Vítězství karnevalového baviče je o to nečekanější, že dlouho nebylo vůbec jisté, zda vůbec postoupí do druhého kola voleb. Podle prvního verdiktu volební komise měl totiž vypadnout už v prvním kole. Martellyho příznivci však vyšli do ulic a demonstracemi si vynutili přepočítání hlasů mezinárodními pozorovateli. To následně vyšlo lépe právě pro Martellyho.

Někteří analytikové v této souvislosti připomínají, že si Martelly, známý též jako Sweet Mickey, nepočínal v kampani vůbec jako hvězda populární kultury, ale jako zkušený politik. Když mu byl neprávem upřen postup do druhého kola, zmobilizoval protestní hnutí, které si vybojovalo spravedlnost. Jeho kampaň byla disciplinovaná a ukazovala jej jako nováčka v oboru, přestože se politice aktivně věnuje již delší dobu.

I přesto je ale médii často ukazován jen jako zpěvák proslulý svlékáním na jevišti nebo zesměšňováním vlády končícího prezidenta Reného Prévala.

Martelly vedl poměrně rozsáhlou předvolební kampaň, ve které oslovil hlavně populaci městské mládeže. Ta je v zemi s věkovým průměrem pouhých jednadvacet let největší skupinou voličů. Před volbami sliboval především konec korupce a snahu o napravení institucionálních selhání, jež zemi činí závislou na potravinové pomoci Spojených států a různých světových neziskových organizací. Také naznačil, že znovu vytvoří ozbrojené složky, které byly rozpuštěny v roce 1995 po sérii pučů a zásahů proti civilnímu obyvatelstvu.

Pokud budou výsledky potvrzeny, postaví se Martelly do čela země 14. května.

Problémy přetrvávají
Zvolením ale pro Martellyho ty největší výzvy teprve začínají. Jeho budoucí úřadovna, majestátný prezidentský palác, je stále v troskách. Stejně je na tom většina životně důležité infrastruktury v třímilionovém Port-au-Prince včetně vodovodní sítě a kanalizace.

Více než čtrnáct měsíců po ničivém zemětřesení, které zabilo 220 tisíc až čtvrt milionu lidí, bydlí statisíce přeživších stále v provizorních stanových městech, nezaměstnanost se pohybuje okolo padesáti procent a tři čtvrtiny Haiťanů musí vyžít za méně než dva dolary na den.

Za uplynulý rok se mnoho ze zničené infrastruktury opravit nepodařilo, třebaže svět slíbil po zemětřesení pomoc ve výši bezmála deseti miliard dolarů. Práce váznou nejen kvůli neefektivní vládě a politickým neshodám, ale i špatné organizaci a spolupráci se zahraničními organizacemi. Většina Haiťanů doufá, že právě to se s novými prezidentskými volbami změní.

Mezinárodní společenství navíc nebylo po zdánlivě nekonečném cyklu přírodních katastrof a politické nestability ochotné na Haiti investovat do té doby, než prezident Préval předá moc demokraticky zvolenému prezidentovi.

Kromě zemětřesení a hospodářství trápí obyvatele Haiti také epidemie cholery. Tu na ostrov pravděpodobně přivlekly mírové sbory OSN MINUSTAH z Nepálu. Jako epicentrum nemoci, která zabila na 4 800 lidí, označilo nepálský tábor v centru země několik na sobě nezávislých odborníků. Obvinění jednotek OSN ze způsobení epidemie vyvolalo vlnu násilností a útoků proti mírovým sborům, které přinesly další zraněné a mrtvé.


Další informace:
AFP Carnival king is new leader of quake-hit Haiti
BBC News Haiti: Michel Martelly 'defeats' Mirlande Manigat
The Huffington Post Haiti's pop-star president knows politics

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.