Fukušima

Matej_senft_profilova_foto

Sloupek

Matěj Senft: Houbami proti jadernému smetí

Jsme jen křehké bytosti vytvářející poruchové stoje a chatrné budovy. Skutečnými vládci půdy jsou stromy a květiny. Zeleň by měla opět prorůst naše uvažování, naše společenství a naše města.

Goodman1075b_cb

Komentář

Amy Goodmanová: Nejvíc v životě mě rmoutí, že mou sestru zabila atomová bomba

Přední americká novinářka provozující pořad Democracy Now, Amy Goodmanová, navštívila Hirošimu. U příležitosti 69. výročí katastrofy města vydala následující článek.

Jberanek

Sloupek

Jan Beránek: Energetika po Fukušimě VII: Kudy dál v České republice

Přinášíme poslední, sedmý díl seriálu Jana Beránka o globálních výhledech energetiky. Poslední díl si klade otázku po budoucnosti energetiky k České republice ve světle toho, co bylo napsáno v předchozích šesti dílech.

A12

Zpráva

Google zve na procházku postfukušimským městem duchů

Provozovatel známého vyhledávače vyslyšel výzvu japonského starosty a svými foto-auty nasnímal ulice Namie. S pomocí Street View se tak lze projít dnes městem, z něhož vyhnala předloňská katastrofa všechny obyvatele.

Jberanek

Analýza

Jan Beránek: Energetika po Fukušimě VI: Obnovitelné zdroje a stabilita sítě

Seriál Jana Beránka o globálních výhledech energetiky pokračuje šestým dílem, v němž autor řeší problémy spolehlivosti obnovitelných zdrojů a stability přenosové soustavy elektřiny.

Jberanek

Sloupek

Jan Beránek: Energetika po Fukušimě II: Obnovitelné zdroje versus jádro

Seriál Jana Beránka o globálních výhledech energetiky pokračuje druhým dílem, v němž autor dokládá globální nárůst podílu energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, který kontrastuje s poklesem podílu stále dražší energie jaderné.

Jberanek

Komentář

Jan Beránek: Energetika po Fukušimě

Deník Referendum otevírá prvním článkem seriál Jana Beránka o globálních výhledech energetiky. Jak usměrnila další vývoj oboru havárie fukušimské jaderné elektrárny? Znamená havárie zlom nebo jen posílení trendu, který panoval už před ní?

A1

Zpráva

Čína obnoví výstavbu reaktorů, zelené zdroje však mají růst rychleji

Vláda zrušila dvacetiměsíční moratorium, které zavedla po havárii ve Fukušimě; stavět se ale má rozvážněji. Nový plán energetické pětiletky počítá s dynamickým rozvojem obnovitelných zdrojů. Páteří soustavy však mají zůstat elektrárny na fosilní paliva.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Hladová zeď a Damoklův meč. Zkrátka Temelín

Argumenty ve prospěch dostavby Temelína, které jsou veřejnosti předkládany, postupně utichají. Česká veřejnost možná ani protestovat nebude. Dostavba navíc skýtá možnost zaměstnat řadu lidí. Za jakou ale cenu?

Mj079

Zpráva

Jan Beránek bude bilancovat dopady fukušimské tragédie

Ekologický aktivista Jan Beránek v současné době působící v mezinárodním ústředí Greenpeace v Amsterdamu bude hostem cyklu tří večerů na téma fukušimské jaderné katastrofy. Akce proběhne nejdříve v Brně, poté v Praze a nakonec v Českých Budějovicích.

Image

Analýza

Jan Beránek: Lekce z Fukušimy

Od pacientů zapomenutých při evakuaci v nemocnicích po tvrzení advokátů majitele elektrárny, že radiace patří tomu, čí pozemek kontaminovala, fukušimská tragédie trvající právě jeden rok skýtá poučení, která bychom neměli přehlédnout.

A1

Zpráva

Japonská vláda se po Fukušimě bála i zkázy Tokia

Panel expertů dokončil vyšetřování, jež má objasnit postup japonských úřadů po loňské jaderné havárii. Světové listy a agentury začínají informovat o jeho zjištěních.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Fukušimský Buddha aneb Za co by se měl hejtman Hašek omluvit

Je samozřejmě možné být stoupencem jaderné energetiky. Ale není možné vykládat, že příklad Fukušimy ukazuje, o jak bezpečný zdroj energie se jedná. To není ani omyl, to je zpupný tlach.

Jberanek

Komentář

Jan Beránek: Rádio Jerevan o české jaderné bezpečnosti

Velmi uklidňujícím dojmem působily minulý týden zprávy o vedoucí pozici České republiky v indexu jaderné bezpečnosti. Mnohem méně uklidňující je skutečnost, že tyto zprávy byly výsledkem pouze špatné novinářské práce s původním materiálem.

Jberanek

Komentář

Jan Beránek: Šlendrián a zametání pod koberec ve Fukušimě jako v Temelíně

Podobnost mezi Fukušimou a Temelínem není viditelná na první pohled, ale systémové paralely zde jsou: moc energetického monopolu, slepá důvěra veřejnosti, bohorovnost úřadů, chronický šlendrián a utajování problémů s aktivní podporou státních inspektorů.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Fukušima a prodaná temelínská nevěsta

Po čase se zase objevily nějaké zprávy o Fukušimě. Jedna z nich říká, že už se podařilo všechno ochladit a žádné nebezpečí nehrozí. Jiná oznamuje, že likvidace trosek bude trvat čtyřicet let.

Jberanek

Komentář

Jan Beránek: Šest měsíců fukušimské katastrofy II. Může se stát u nás?

Argumenty projaderné mašinérie se snaží sugerovat, že fukušimská tragédie nebyla zas až tak tragická, že v Evropě se nic takového stát nemůže a také, že je to vlastně důkaz jaderné bezpečnosti.

Image

Zpráva

Ve francouzském jaderném zařízení došlo k výbuchu, jeden mrtvý

K explozi došlo v areálu Marcoule, který se využívá k výrobě paliva MOX z jaderných zbraní, dekontaminačním účelům a vědeckému výzkumu. Žádná radiace podle všech dostupných zpráv neunikla. Příčiny nehody se šetří.

Jberanek

Komentář

Jan Beránek: Šest měsíců fukušimské katastrofy - část první

Uběhlo šest měsíců od chvíle, kdy postupně explodovaly tři bloky jaderné elektrárny Fukušima. Co znamenají následky nehody pro obyvatele v okolí, pro Japonsko a pro celý svět?

Image

Zpráva

Jaderné elektrárny v Japonsku opět vyrábějí, lidé je ale už nechtějí

V prvním z reaktorů odstavených po fukušimské havárii byl ve středu obnoven komerční provoz. Další by měly následovat. Japonci samotní ovšem už jaderné energetice nevěří. Většina z nich by nejraději viděla její postupné utlumování.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Únavné jádro

V Japonsku je vše při starém. Radioaktivní voda uniká, palivo se taví, všechno to tak nudně dál září a tak to ještě bude trvat přinejmenším pár měsíců. Novinářsky je to nudné. A podobně nudné je i to, co se děje jinde. Třeba v Nebrasce.

Image

Zpráva

Rozvodněná řeka Missouri zaplavila jadernou elektrárnu

Známý americký veletok prolomil protipovodňový val u odstavené elektrárny Fort Calhoun v Nebrasce a její areál z velké části vytopil. V komplexu je nyní 60 centimetrů vody, vážná havárie ale údajně nehrozí.

Image

Zpráva

Italové odmítli v referendu jádro, širší imunitu pro vládu i kšefty s vodou

Více než 90 procent hlasujících se vyslovilo pro zrušení všech čtyř norem a koncepcí Berlusconiho vlády, předložených ve dvoudenním referendu. Itálie se tak nadobro zřekla návratu k jaderné energetice, privatizace vodovodních sítí i zvláštních imunitních zákonů.

Image

Zpráva

Radiace z Fukušimy uniklo dvakrát více, než se původně tvrdilo

Nová zjištění japonské agentury pro jadernou bezpečnost ukázala, že po havárii uniklo do vzduchu záření o intenzitě 770 tisíc terabequerelů. Původně se přitom mluvilo o 370 tisících. Vláda zároveň přiznala vlastní selhání a slíbila dohledovému orgánu větší nezávislost.

Image

Zpráva

Japonci představili nový typ solárního panelu, vyrobí dvojnásobek

Nový panel společnosti SSI je vybaven zrcadly, které se během dne otáčejí za sluncem. Může tak vyrobit dvojnásobné množství elektřiny než nyní běžné modely a je zároveň lacinější. Přednostně má být instalován na domy opravené po úderu tsunami.

Image

Zpráva

Japonský průmysl se po tsunami vzpamatovává, ale pomalu

Japonská průmyslová výroba začala po březnovém propadu opět růst, děje se tak ale pomaleji, než se předpokládalo. V zemi navíc začala mírně stoupat i nezaměstnanost.

Image

Zpráva

Německá koalice změnila plány, z jádra vystoupí do roku 2022

Vláda Angely Merkelové se po měsíci debat, půlroce demonstrací a několika prohraných volbách rozhodla přehodnotit konečné datum odstávky jaderných elektráren. Platit má opět termín, který určila rudo-zelená koalice Gerharda Schrödera v roce 2000.

Image

Zpráva

Začal summit G8, probere arabské revoluce, Fukušimu i klima

Čelní představitelé tradičních hospodářských velmocí se letos scházejí v Deauville na severu Francie. Oficiálně mají jednat o pomoci mladým režimům v Egyptě a Tunisku, bezpečnosti jaderných elektráren a nové klimadohodě, neoficiálně pak o Libyi a novém vedení MMF.

Image

Zpráva

Japonský premiér ohlásil odklon země od jádra

Podle středečního vyjádření premiéra Naoty Kana Japonsko od základů přehodnotí svoji energetickou politiku - přestane budovat nové reaktory a více investuje do obnovitelných zdrojů. Nyní fungující jaderné elektrárny se však dle všeho zavírat nebudou.

Image

Zpráva

Japonsko dá na sanaci škod 800 miliard, problémy jsou ale hlubší

Japonští poslanci schválili mimořádný výdaj na úklid sutin, opravu infrastruktury a výstavbu domů zničených po březnovém zemětřesení. Naděje na obnovu hospodářského růstu je však dle expertů i ve střednědobém výhledu malá. Problémy trvají také ve Fukušimě.

Image

Zpráva

Vlastník fukušimské elektrárny sníží všem zaměstnancům platy

Japonský koncern TEPCO se po havárii ve Fukušimě rozhodl výrazně snížit odměny vedení i všem manažerům. Klesnout mají též mzdy řadových zaměstnanců. Na výplatu odškodnění lidem z evakuační oblasti však ani tato úspora stačit nebude.

Image

Zpráva

Od havárie jaderné elektrárny v Černobylu uplynulo 25 let

Následky nejhorší jaderné katastrofy v dějinách se projevují dodnes. V postižených částech se zvyšuje četnost výskytu rakoviny, obce zůstávají bez obyvatel a míra radiace klesá jen velmi pomalu. Riziko do budoucna navíc představují požáry místních lesů.

Image

Fotogalerie

Černobyl - duch místa, místo duchů

K pětadvacátému výročí černobylské havárie znovu publikujeme fotogalerii Petra Ovčáčka ze Zakázané oblasti v okolí Černobylu a města Pripjať.

Gp02c32_layout

Zpráva

Z Fukušimy nadále přicházejí převážně špatné zprávy

Z elektrárny uniklo i stroncium, což indikuje vážné poškození reaktorů. Zejména stav prvního reaktoru zůstává kritický. Evakuováno má být přes sto tisíc dalších lidí mimo dosavadní evakuační zónu. Kontaminace narůstá.

Image

Zpráva

Japonsko zpřesnilo odhady škod po tsunami, analyzuje důsledky

Dopad březnových katastrof na japonskou ekonomiku bude nejspíše dlouhodobý. Již teď se do problémů dostávají velcí exportéři, jejich závody trpí výpadky elektřiny a nedostatkem součástek. Japonsko také muselo snížit odhad růstu pro letošní rok.

Fukshima

Zpráva

Fukušima už je stejně vážná jako Černobyl i podle Japonců

Fukušimskou elektrárnu dnes znovu zasáhlo zemětřesení, které na hodinu vyřadilo chlazení. Už předtím vzbouzel čím dál vážnější obavy stav prvního reaktoru. Proti jádru v Tokiu demonstrovalo pětadvacet tisíc lidí.

Gp02c3g_layout

Zpráva

Třicátý den fukušimské havárie: konec stále v nedohlednu

Ačkoli havarovaná jaderná elektrárna zmizela z každodenního zpravodajství, situace v ní se prakticky nemění a zůstává kritická. Největší obavy nyní vzbuzuje stav prvního reaktoru, opakovaně v něm propuká neřízená štěpná reakce.

Image

Zpráva

Ve Fukušimě se nedaří utěsnit puklinu. Radioaktivita stále uniká

Pracovníci ve Fukušimě si zatím neporadili s puklinou, kterou uniká radioaktivní voda z druhého reaktoru. Podle odhadů Evropského výboru pro rizika radiace kontaminace z Fukušimy vyvolá v příštích padesáti letech 400 tisíc případů rakoviny.

Image

Zpráva

Fukušima: radioaktivita zřejmě dále uniká, ale zejména do moře

Vývoj v elektrárně lze po třech dramatických týdnech pokládat za mírně příznivý. Kontaminace v ovzduší soustavně klesá, zato se soustavně zvyšuje v moři. To naznačuje, že někudy zřejmě stále uniká.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Fukušima Nefukušima, my Češi máme zkrátka za ušima

Česká debata o jaderné energetice po fukušimské katastrofě už snad ani nemůže být tišší. Média přinášejí špatně přeložené útržky dílčích rádoby senzací, politici mlčí a ekologické organizace přemítají, zda se už mohou odvážit něco říct.

Image

Zpráva

Kontaminace se šíří, zvýšená radioaktivita už i v Pensylvánii

K fukušimské krizi stále přicházejí bohužel převážně nepříznivé zprávy: kontaminace moře v okolí stále roste, nebezpečný nárůst radiace zaznamenali už i v USA, záchranné práce přešlapují na místě. Japonsko přehodnotí svůj jaderný program.

Image

Zpráva

Japonské úřady mylným údajem prohloubily pochyby o své věrohodnosti

Provozovatel elektrárny Tepco publikoval v neděli nepřesný údaj. Následná oprava ale vyvolala další zmatky. Platí, že voda v technickém přízemí druhého reaktoru je extrémně radioaktivní. V evakuační zóně dosud pobývají desetitisíce lidí.

Image

Fotogalerie

Evakuovaní z Fukušimy

Snímky z okolí elektrárny a evakuačních táborů jsou civilním dokumentem banality neštěstí. Radioaktivitu smysly nevnímají, vše vypadá skoro stejně jako dřív, ale lidé z okolí elektrárny se domů už možná nikdy nevrátí.

Gp0q71_layout

Zpráva

Fukušima už je jako Černobyl. Německo urychlí výstup z jádra

Nová studie německého experta Helmuta Hirsche ukazuje, proč jen administrativní důvody dovolují nadále hodnotit fukušimskou havárii nižšími stupni závažnosti než Černobyl. Konec nehody je v nedohlednu. Německo se bouří proti jádru.

Image

Zpráva

Fukušima: evakuovaní lidé se hned tak domů nevrátí

Japonský úřad pro jadernou bezpečnost oznámil, že lidé z evakuované zóny se nebudou moci brzy vrátit domů a doporučil dobrovolnou evakuaci lidem v pásmu 20–30 km od elektrárny. Kontejnment, ani nádoba třetího reaktoru už zřejmě netěsní.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Osm hodin kapitalismu bez Jacka Bauera

Média nás neustále masírují akčními scénami, které by snad měly něco řešit. Pravda je ovšem taková, že v honbě za penězi převažuje lhaní, šlendrián a nekompetentnost. Jako ve Fukušimě.

Image

Zpráva

Fukušimská havárie: další požár a sloupy páry. Trpí už i Tokio

Situace v elektrárně, ačkoli z ní přišlo i několik dobrých zpráv, zůstává kritická. Pára stoupá ze všech čtyř reaktorů. Přesto se hlavní pozornost přesouvá k zdravotním důsledkům neštěstí. Japonsko podle kritiků nechrání dost své občany.

Milansmr_

Komentář

Milan Smrž: Už žádné sushi…

Japonští pracovníci se pohybovali během záchranných prací v radiačním zatížení 400 milisievert za hodinu. Z obdobné situace známé z Černobylu lze odvodit, že se jedná o takovou dávku, jež u nich z poloviny zapříčiní smrt a druhá polovina bude silně oslabena a vystavena masivnímu riziku rakoviny.

Image

Zpráva

Fukušimská elektrárna je na tom stále hůř, kontaminace narůstá

K narůstajícím komplikací v reaktorech tři a čtyři se nově přidaly i potíže reaktoru 2. Kontaminace mimo evakuační zónu narůstá. První rozbory vzorků z moře naznačují možný dlouhodobý dopad na pobřežní ekosystém.

Image

Zpráva

Japonsko a Světová banka aktualizovaly odhad dopadů katastrofy

Podle odhadů japonské policie zemřelo při nedávném zemětřesení a následné vlně tsunami až osmnáct tisíc lidí. Katastrofa vyjde dle Světové banky Japonsko na 235 miliard dolarů a zvýší dluhy i dalších zemí v regionu.

Zobrazeno 50 / 71