Čína obnoví výstavbu reaktorů, zelené zdroje však mají růst rychleji

Vláda zrušila dvacetiměsíční moratorium, které zavedla po havárii ve Fukušimě; stavět se ale má rozvážněji. Nový plán energetické pětiletky počítá s dynamickým rozvojem obnovitelných zdrojů. Páteří soustavy však mají zůstat elektrárny na fosilní paliva.

(pjed)

25.10.2012 18:12

A1

Čína už nyní vyrábí nejvíce větrných turbín a solárních panelů na světě. Na snímku větrná farma v Sin-ťiangu. Foto Wikimedia Commons

Čínská vláda se rozhodla obnovit výstavbu jaderných reaktorů, jíž plošně zastavila po loňské havárii ve Fukušimě. Vyplývá to z nového plánu energetické pětiletky představeného ve středu. Nové reaktory nemají – nicméně – růst podobným tempem jako v období před havárií. Větší důraz bude dle dokumentu též kladen na bezpečnost, jíž mají zaručit tzv. technologie třetí generace.

„(Návrat k výstavbě) proběhne postupně a podle řádného plánu (...) nová pětiletka počítá s povolením ,několika málo’ staveb ročně, a to proběhnutí ,řádné diskuse’,“ uvádí server World Nuclear News.

V Číně dnes funguje 15 jaderných reaktorů o celkovém instalovaném výkonu 12,57 GW. Téměř všechny jsou založeny na technologiích druhé generace. Před havárií ve Fukušimě bylo ve výstavbě dalších 26 reaktorů o celkovém výkonu 30 GW, z čehož požadavek na technologie třetí generace splňovalo jen šest: čtyři stavěné americkým Westinghousem, který dnes vlastní japonská Toshiba, a dva stavěné francouzskou Arevou.

Nyní fungující jaderné elektrárny vyrobí pouze dvě procenta z celkové produkce elektřiny v zemi. Výstavba nových reaktorů má přitom podíl do roku 2020 zdvojnásobit. Páteří odvětví zůstanou i podle nové pětiletky elektrárny na fosilní paliva – uhlí, ropu a plyn –, doplněné o alternativní zdroje. Vláda v plánu též přímo vybízí soukromé investory, aby se do příslušných projektů zapojily.

„Všechny projekty národního energetického programu s výjimkou těch, u nichž to zákony zapovídají, jsou otevřeny soukromému kapitálu,“ píše se v dokumentu doslova.

„Vláda chce podnítit zájem čínských i zahraničních firem o investice do těžby a zpracování uhlí, rafinace ropy a výstavby ropovodů, plynovodů či elektrických sítí (...) Stálým lákadlem je rovněž podnikání v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů,“ uvádí agentura AP.

Právě v oblasti obnovitelných zdrojů dosáhla Čína za poslední léta značných pokroků – zatímco v roce 2006 pocházelo z vodních, solárních a větrných elektráren v zemi přibližně 7 procent národní produkce elektřiny, v roce 2010 šlo už o desetinu. Do roku 2020 chce Čína zvýšit příslušný podíl na 16 procent, tedy na čtyřnásobek plánované produkce z jádra.

Země je navíc již nyní největším výrobcem solárních panelů a větrných turbín na světě.


Další informace:
AP China to approve new nuclear plants, ending moratorium after Fukushima
Reuters China to approve only a few new reactors by 2015
WNN China's emerging nuclear power policy


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.