Švýcarští poslanci schválili výstup z jádra, potrvá 23 let

Země chce uzavřít všechny své jaderné elektrárny ihned poté, co jim vyprší životnost. Poslední by tak měla být odstavena v roce 2034.

(pjed)

29.09.2011 11:20

A1

Z horní komory švýcarského parlamentu (Stavovské rady, na snímku) se zákon teď vrací do komory dolní (Národní rady). Čeká se hladké schválení. Foto Wikimedia Commons

Poslanci horní komory švýcarského parlamentu schválili návrh, který počítá s postupným odstavením všech jaderných elektráren v zemi do roku 2034. Stalo se tak na jejich středeční schůzi. Předloha stanovuje, že dnešní jaderné komplexy nebudou modernizovány ani nahrazovány novými. Ve chvíli, kdy vyprší jejich životnost, je provozovatel prostě odstaví.

Součástí návrhu jsou dále nástroje na podporu obnovitelných zdrojů a vodních elektráren, jež mají úbytek energie z jádra vykompenzovat. Podle AP švýcarská vláda předpokládá, že na energetickou transformaci v budoucnu vydá 0,4 až 0,7 procenta HDP každý rok.

Případný zbytkový nedostatek mohou doplnit i fosilní zdroje. Podle návrhu se tak však může stát jen do míry, kterou stanovují švýcarské závazky ve snižování skleníkových emisí.

Ve Švýcarsku nyní funguje pět jaderných elektráren. Jejich produkce kryje 40 procent národní spotřeby. První odstavenou elektrárnou by měl dle nového zákona být komplex Benzau I, a to v roce 2019.

Kalkul, či zásadovost?
Návrh na vystoupení země z jádra začala švýcarská vláda připravovat letos v březnu – krátce po havárii v japonské Fukušimě. Podle tehdejší argumentace ministryně energetiky a životního prostředí se náklady na zabezpečení jaderných elektráren stále zvyšují a vzhledem k tempu rozvoje alternativních zdrojů by již nemělo smysl do jádra investovat.

Agenturní komentátoři ale připomínají, že rozhodnutí s největší pravděpodobností ovlivnili i sílící protijaderné nálady ve společnosti. A ve Švýcarsku mají již příští měsíc proběhnout (kon)federální volby.

Asociace švýcarských energetických společností v tiskovém prohlášení ocenila, že má vystoupení z jádra proběhnout postupně. Zároveň ale vyzvala k uspořádání tematického referenda.

Vláda o podobném postupu zatím neuvažuje. Návrh schválený horní komorou se nyní vrací do dolní komory. Ta jej schválila již na počátku června, horní komora k němu však připojila dodatek, který umožňuje dále vést (resp. státem financovat) jaderný výzkum. Pokud s ním budou poslanci dolní komory souhlasit, může příslušný zákon platit už od nového roku.

Na jaře tohoto roku schválilo postupný výstup z jádra také Německo. Poslední z tamních reaktorů by měly být odstaveny v roce 2022.


Další informace:
Zee News Swiss parliament approves nuclear plant phase out
AP Swiss plan to phase out nuclear power accelerates
FOCUS Swiss parliament approves nuclear plant phase out


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.