Německá koalice změnila plány, z jádra vystoupí do roku 2022

Vláda Angely Merkelové se po měsíci debat, půlroce demonstrací a několika prohraných volbách rozhodla přehodnotit konečné datum odstávky jaderných elektráren. Platit má opět termín, který určila rudo-zelená koalice Gerharda Schrödera v roce 2000.

(pjed)

30.05.2011 10:00

A1

V Německu je v současné době 17 jaderných elektráren. Uvedená data označují roky odstávky podle plánu Schröderovy koalice. Foto archiv ARD

Osm elektráren hned, šest do deseti let a tři do roku 2022. Takové pořadí výstupu německé energetiky z jádra určila na nedělní schůzi vláda Angely Merkelové. Kabinet přehodnotil svoje podzimní rozhodnutí, ve kterém počítal s rozsáhlou revitalizací reaktorů a odsunem jejich odstavování do poloviny třicátých let. Podle odpůrců jaderné energetiky je navíc pozitivní, že v rámci nového plánu není žádná klauzule, která by umožňovala záměr znovu pozměnit. Současné rozhodnutí o německém vystoupení z jádra je tak s největší pravděpodobností konečné.

„Ano, je to definitivní. Konečný termín pro zavření posledních tří elektráren je rok 2022. Není možné to změnit,“ potvrdil novinářům po jednání i ministr životního prostředí Norbert Röttgen.

K úpravě plánu došlo po měsíci obnovených debat, které vyvolala havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě a mobilizace protijaderného hnutí. Jeho sympatizanti demonstrovali v Německu také před nedělním rozhodnutím. V celkem 21 městech vyšlo do ulic přes 160 tisíc lidí.

Za jádro naopak v minulých týdnech intenzivně bojovala čtveřice energetických koncernů – WE, E.ON, Vattenfall a EnBW – a jimi placení odborníci. Ti argumentují, že alternativní zdroje nepokryjí výraznou část německé spotřeby ani za deset let, a tak na záměru vydělá především uhelná lobby.

Podle odpůrců je toto skutečně možné. Bude teď ale záležet na vládě, jak se k rozvoji alternativních energetických zdrojů postaví.

Nový plán je nicméně k jadernému průmyslu stále vlídnější než záměr Schröderovy rudo-zelené koalice z roku 2000. I ten předpokládal výstup z jádra do roku 2022, odstávku každého z reaktorů ale stanovoval na rok, kdy oficiálně končí jeho životnost. Po roce 2020 tak měla v Německu fungovat jen jedna jaderná elektrárna.

Další informace:
FAZ.de Atomausstieg bis 2022
TAZ.de Regierung will bis 2021 raus
Spegel On-line Germany to Phase Out Nuclear Power by 2022
The Local – Germany Germany to quit nuclear power by 2022


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Vladimír Wagner - vědecký pracovník - fyzik, Řež

Bude zajímavé sledovat vývoj v různých zemích Úterý, 31.Května 2011, 15:42:57

Bude zajímavé sledovat vývoj nejen v energetice v zemích, které odstupují od jádra a v zemích, kde u rozvoje jádra zůstali. Tedy například Německa a Francie nebo Rakouska a Finska. A také vývoj v zemích jako je Japonsko, Indie a Čína. Blíže o srovnání různých reakcí nejen evropských zemí na Fukušimu: http://www.osel.cz/index.php?clanek=5723

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Oprava - zpřesnění Středa, 1.Června 2011, 14:05:24

Jak mě upozornil jeden ze znalců problematiky, zákon z roku 2000 (Schröderovy vlády) nestanovoval jednotlivým elektrárnám, ve kterém roce mají skončit - jak je uvedeno v závěru zprávy -, ale určoval pro každý z reaktorů maximální objem elektřiny, který ještě může vyrobit. Kvóty mezi elektrárnami se navíc mohly přesouvat, takže společnosti mohly úplné ukončení provozu zdržovat například rozvolněním výroby. To jen pro úplnost ....

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.