Evropské volby 2014

Majicek

Komentář

Jan Májíček: Epizoda ze života jednoho europoslance

Europoslanec Jan Keller se chová stále otráveněji, jakoby mu snad politické angažmá někdo nutil. Projevuje nezájem o některá témata, často reaguje podrážděně a povýšeně. Kandidaturu za ČSSD si ale vybral sám.

S200_lud_k

Komentář

Luděk Jirka: Zemanových sedmdesát procent popularity

V souvislosti s Milošem Zemanem se hovoří o jeho více než 70% veřejné popularitě. Prvním, kdo začal to číslo veřejně šířit, byl přitom on sám. Odkazuje se na průzkum agentury SANEP, která byla už mnohokrát usvědčena z problematické metodiky.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Maminky, bojte se!

Někteří sociální demokraté inklinují spíš k národnímu socialismu. Mají pak stále starost o osudy těch nejslabších, jenže právě ti jsou v národně-socialistickém světě v největším ohrožení.

387315_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Zelení na zrušení pětiprocentní klauzule trvají, soudit se už ale nebudou

Zelení vzali zpět podnět k zrušení uzavírací pětiprocentní klauzule, který v loňském roce podali k Nejvyššímu správnímu soudu. Reagují tak na rozhodnutí Ústavního soudu. Podle Jany Drápalové budou usilovat o její zrušení na půdě parlamentu.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Jsou evropské volby volbami „druhého řádu“?

Poslední volby do Evropského parlamentu trpěly mimořádně nízkou účastí. Europoslanec Tomáš Zdechovský píše o příčinách nezájmu i o tom, jak evropské volby zbavit nálepky voleb „druhého řádu“.

2d997f48a8ed08b5c38be8a9e79ebbd7

Komentář

Ivan Bartoš: Rok 2014 podle piráta Bartoše

Ivan Bartoš shrnuje události, které považuje v minulém roce za nejdůležitější, ale nejde jen o rok 2014. O většině z nich se bude rozhodovat i letos. Ve hře je například stále mezinárodní smlouva TTIP.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Telička eurokomisařem nebude. Česká republika ale s výběrem zaspala

Nápad nominovat jako eurokomisaře za Českou republiku Pavla Teličku byl od počátku úplný omyl. Ale fakt, že se jeho jméno tak dlouho udrželo v debatě, blokuje jakékoli rozumnější řešení. Na své otálení Česká republika doplatí.

116527_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Vláda hledá shodu na novém eurokomisaři, Roithová se nominace vzdala

Zástupci vládní koalice hledají shodu na jméně nového eurokomisaře. Původní kandidátka lidovců Zuzana Roithová ve středu oznámila, že eurokomisařkou být nechce, doporučuje Petra Blížkovského.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Odůvodnění NSS postavené na slabých argumentech a absenci logiky

Tomáš Zdechovský podrobně rozebírá rozhodnutí Nejvyšší správní soud, ve kterém doporučuje Ústavnímu soudu zrušit uzavírací klauzuli, věnuje se také odlišným stanoviskům třech soudců.

Li_ka

Zpráva

Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti Pirátů a zelených

Nejvyšší správní soud předloží Ústavnímu soudu návrh na zrušení pětiprocentní uzavírací klauzule pro volby do Evropského parlamentu. Pětiprocentní práh podle soudu omezuje svobodnou soutěž politických sil a rovnost hlasovacího práva.

A1

Komentář

Vladimír Hanáček: Reprezentativnost národního spektra a smysl EP

Vladimír Hanáček navazuje na polemiku Mikuláše Ferjenčíka a Tomáše Zdechovského, co se týče stížnosti na výsledky evropských voleb. Autor se především zamýšlí nad otázkou vztahu reprezentativity a efektivity v případě Evropského parlamentu.

Mikulasferjencik01

Komentář

Mikuláš Ferjenčík: Polemika s Tomášem Zdechovským, stížnost na volby je na místě

Mikuláš Ferjenčík polemizuje s Tomášem Zdechovským, co se týče stížnosti na výsledky voleb do Evropského parlamentu, kterou Piráti podali.

Mikulasferjencik01

Komentář

Mikuláš Ferjenčík: Stížnost na volby, s nadějí na úspěch

Česká pirátská strana a Strana zelených podaly stížnost proti výsledku evropských voleb. Pro volební klauzuli u voleb do Evropského parlamentu podle nich není legitimní důvod. Volební klauzule nevede k menší roztříštěnosti parlamentu.

A1

Komentář

Štěpán Mairovský: Skutečně rovné hlasovací právo pro občany

Současná podoba uzavírací klauzule porušuje rovnost hlasovacího práva, jež by měla být nedotknutelná. Existuje přitom jednoduchý způsob, jak tuto rovnost zajistit, aniž by musela být klauzule zrušena.

A1

Dopis ze Slovenska

Alena Krempaská: Koľko hlasov extrémisti vlastne dostali?

Analytický komentář z partnerského JeToTaku popisuje rozdíly mezi jednotlivými stranami národovecké, fašizující a neonacistické pravice, jež uspěly v nedávných eurovolbách, a srovnává jejich letošní výsledky s minulými.

Top_09

Zpráva

Lidovci a TOP 09 vytvoří v Evropské lidové straně českou delegaci

Sedm budoucích europoslanců zvolených za KDU-ČSL a TOP 09 a Starostové vytvoří v Evropském parlamentu společnou národní delegaci v poslaneckém klubu Evropské lidové strany. Dohodli se také na tom, že budou koordinovat svůj postup.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Trend nesnášenlivosti, primitivity a agresivity se potvrzuje i v ČR

Posílením populistů a xenofobů se potvrdil trend, který lze sledovat již nejméně šest sedm let, spočívá v postupném nárůstu nesnášenlivosti, agresivity a primitivity. V západní Evropě se vede kampaň proti migrantům, u nás proti Romům.

Ax1

Sloupek

Daniel Soukup: Chodit k volbám je jako čistit si zuby

Povědomí mnoha lidí o politice je velmi nízké. Přesto je potřeba držet se zásady, že o veřejných záležitostech mají mít možnost rozhodovat všichni.

Ax1

Sloupek

Petr Dimun: Euromiláček Jiří Pospíšil

Nejvíce preferenčních hlasů ve volbách do Evropského parlamentu v ČR obdržel Jiří Pospíšil, Petr Dimun se zamýšlí nad profilem tohoto politika a bývalého ministra spravedlnosti.

_olc

Komentář

Roman Šolc: O ženách v politice a de-emancipaci

Roman Šolc popisuje tři problémy, které spatřuje v aktivitách na podporu žen v politice. Domnívá se, že člověk nemá být posuzován podle svého pohlaví, ale podle svých názorů, schopností či charakteru.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Občas i novinář zaslouží pochvalu

Po roce byly opět udíleny novinářské ceny v Havlíčkově Brodě. Na nedostatek vynikajících jedinců si v české žurnalistice rozhodně nemůžeme stěžovat.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Odolá radikální levice mámení eurofobních sirén?

Bylo to právě strašení Evropou, které zahnalo voliče v ČR do pasivity. Nadějí je, že protievropské síly i nadále představují minoritní krajnost a pokud nesleví ze svých negativistických programů, tak mohou zůstat v izolaci oproti tradičním proudům.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Země Blbství

Zahodit své občanské svobody je projev lhostejnosti a blbství. Češi, Moravané a Slezané si svou rekordní nevolbou uřízli pořádnou evropskou ostudu.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Krajně pravicové strany v EU posílily. I vinou chování demokratů

V evropských volbách posílili různí extremisté, populisté a nacionalisté. Došlo tak k potvrzení známého faktu, že v Evropě sílí nebezpečný trend, podobný tomu před druhou světovou válkou.

Image

Rozhovor

Keller: Levice na sobě musí zapracovat

O víkendu zvolený europoslanec a lídr kandidátky ČSSD v rozhovoru pro Deník Referendum hovoří o zkušenosti s předvolební kampaní, o kondici levicových stran, transatlantické smlouvě a o pracovních plánech v Evropském parlamentu.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Změnit Evropu a mandát naděje na změnu

Zveřejňujeme programové prohlášení Alexise Tsiprase, kandidáta Strany evropské levice na prezidentství Evropské komise. Následující dokument vyšel v lednu 2014. Alexis Tsipras je také vůdcem radikální levice, strany Syriza.

Odkud_p_i_li_voli_i_-_velk_

Zpráva

Nejstabilnější základnu voličů mají lidovci a KSČM. Opačně je na tom ANO

Voliči zůstali v evropských volbách vesměs věrní stranám, pro něž hlasovali v loňských sněmovních volbách. Svobodní nabírali hlasy u TOP 09, Piráti u zelených. Velká skupina voličů ANO se přiklonila k malým stranám.

Jpehe

Komentář

Jiří Pehe: Kdo je tady zbytečný?

Nízká volební účast u nás a na Slovensku navozuje otázku, zda naše postoje k Evropě i k využívání demokratických mechanismů nemají cosi do činění s Československem. V českém případě navíc tyto postoje pilně přiživoval Václav Klaus.

Hudec

Komentář

Ondřej Hudec: Úspěch nacionalistů v Dánsku

Evropské volby v Dánsku vyhrála populistická Dánská lidová strana, která svou kampaň postavila na rétorice znovuzavedení hraničních kontrol a omezení výhod pro ostatní občany. Jak tento výsledek interpretovat?

Recmanov__profil

Komentář

Ivana Recmanová: Kroužky v ČSSD

Ve srovnání s volbami do Poslanecké sněmovny v eurovolbách v případě sociální demokracie neproběhla výraznější kroužkovací iniciativa. Přesto se ukázalo, že ne vždy se ztotožňují preference voličů a tvůrců kandidátek.

A11

Analýza

Vratislav Dostál: Reakce na volby: politici hledají klady, experti poukazují na neúčast

Eurovolby do české politiky výrazně novou dynamiku zřejmě nepřinesou. Jejich výsledek potvrdil tendence patrné již od roku 2010. Česká politika se tříští, systém se nachází ve fázi přerodu, ani jednu ze stran nelze označit za dominantní.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Změní Evropskou unii volby? To hlavní, to špatné, to nadějné

Populisté, národovci a euroskeptici všeho druhu dnes oslavují, avšak i v novém parlamentu zůstanou v menšině. Neméně zajímavé jsou přitom výsledky levice.

2331899782_0aaf175045_b

Zpráva

Eurovolby vyhrálo těsně ANO. Stejně jako TOP 09 a ČSSD bude mít čtyři poslance

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo těsně hnutí ANO Andreje Babiše, svůj hlas mu dalo 16,13 procent voličů. S těsným odstupem skončila druhá TOP 09 a třetí sociální demokraté. Mandát tentokrát získalo celkem sedm stran včetně Svobodných.

A1_slo_en_ep

Zpráva

Evropané si volí parlament, vyhlíží se účast a výsledky populistů

Podle průzkumů zvítězí celkově strany křesťanskodemokratického, nebo sociálnědemokratického typu, společnou většinu ale určitě udrží. S napětím jsou proto očekávány spíše výsledky konzervativců, nacionalistů a dalších euroskeptiků.

Stholubec_foto1

Komentář

Stanislav Holubec: Evropa jinak, koalice pirátů, zelené levice a KPÖ v Rakousku

V Rakousku došlo k dohodě na společné kandidátce do Evropského parlamentu mezi Piráty, Komunistickou stranou Rakouska, levicově emancipační a ekologickou stranou Změna a občanským hnutím. Jedná se o zajímavou inspiraci pro politické strany v ČR.

Komentář

Vilemína Mastníková: Sociální demokratky Evropě rozumí

Sociální demokracie nominovala do Evropského parlamentu dvacet osm lidí, z toho devět žen. Dle současných preferencí získá ČSSD pět mandátů. Na volitelném místě je tedy pouze jedna. Přesto si ženy umístěné na této kandidátce zaslouží pozornost.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Kdo přebývá a kdo schází

Ve volbách do Evropského parlamentu nekandiduje řada osob a stran, na které jsme byli dosud zvyklí. Kam se poděla strana LIDEM? Co se stalo s Janou Bobošíkovou? A proč se slehla zem po Straně práv občanů?

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Multikulturalismus na pranýři?

Realita i užitečná perspektiva soužití různých kultur patří mezi evropské hodnoty. Negování multikulturalismu z dílny antiislamistů, anticikanistů a jiných xenofobů není levicovou myšlenkou.

Portret

Komentář

Markéta Hrbková: Má kritika je možná víc prosbou...

Markéta Hrbková reaguje na rozhovor s Janem Kellerem, ve kterém rozdělil migranty do tří skupin, přičemž proti té třetí svázané s organizovaným zločinem by se podle něho mělo postupovat přísněji než dosud.

Foto_2

Komentář

Tomáš Korda: Volby do Evropského parlamentu, které mohly něco změnit

Volby do Evropského parlamentu mohly něco změnit, ale bývalo by nejprve třeba překonat slogan, že kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušily.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: ČSSD, nebo Smíšené zboží, s. r. o.?

Česká sociální demokracie delší dobu připomíná obchod se smíšeným zbožím, nabízející kusy značně rozdílné, často nevalné kvality, navíc chaoticky uspořádané a mizerně propagované.

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: Důstojná mzda jako téma, které není vidět

V televizi vidíme v předvolebním čase nepřeberné množství debat. Jedna taková, ale v mnohém zajímavější se odehrála minulý čtvrtek v pražském Akademickém konferenčním centru.

A1

Komentář

Vladimír Hanáček: Českým eurokomisařem by měl být zástupce nejsilnější frakce

Reakcí na tzv. demokratický deficit EU může být to, že vlády členských států zohlední poměr sil mezi jednotlivými frakcemi v Evropském parlamentu a dle jeho nastavení nominují do Evropské komise zástupce nejsilnější frakce.

Volby

Zpráva

CVVM: deklarovaná účast v eurovolbách je nižší než před pěti lety

Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo výstupy z rozsáhlého šetření o eurovolbách. Mimo jiné z nich vyplývá, že se o volby zajímá o málo více než čtvrtina voličů. Poslední předvolební průzkum favorizuje hnutí ANO a sociální demokraty.

Petrak

Komentář

Milan Petrák: Politické strany letos komunikují věcněji

Milan Petrák analyzuje výskyt určitých emocionálně nabitých výrazů v textech politických uskupení kandidujících do Evropského parlamentu.

Vaculik2

Komentář

Ondřej Vaculík: Náš boj o pomazánkové máslo

Před volbami do Evropského parlamentu chtějí skoro všechny naše politické strany v Evropské unii tak nějak „hájit české zájmy“. Čím více ale člověk poznává naši společnost, tím má o oněch „českých zájmech“ větší pochyby.

Unger2

Komentář

David Unger: Janu Kellerovi by slušelo členství v klubu Zelení/Evropská svobodná aliance

David Unger rozvíjí úvahu o tom, že Jan Keller na kandidátce sociální demokracie není jen potenciálním zeleným europoslancem, ale také poslancem regionalistickým. Profesor Keller se vždy hlásil k moravské identitě.

Fischerova_11_p1

Komentář

Táňa Fischerová: Volby do EU jsou důležité

Táňa Fischerová vyzdvihuje důležitost nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Za jedno z nejdůležitějších témat těchto voleb považuje postoj k Transatlantické dohodě o obchodu a investicích TTIP.

Image

Analýza

Jakub Patočka: Korporace ohrožují demokracii. Evropa je může začít krotit

Zahajujeme projekt k evropským volbám: zveřejníme deset textů k důležitým tématům evropské politiky, doprovázených deseti videoreportážemi. Dnes rozebíráme připravovanou euroamerickou smlouvu o volném obchodu a regulaci korporací.

Dopis ze Slovenska

Matej Ivančík: Depolitizovaná volebná kampaň

Také na Slovensku začala kampaň před letošními evropskými volbami. Tamní pojetí unijní problematiky a práci s pojmy jako „národní zájmy“, „Brusel“ či „trh“ přibližuje Matej Ivančík.

Zobrazeno 50 / 96