Egypt

Tereza-jermanov_

Komentář

Tereza Jermanová: Mursího smrt vypovídá o autoritářském směřování současného Egypta

Jeden z nejznámějších představitelů Muslimského bratrstva a dosud jediný demokraticky zvolený prezident Egypta Muhammad Mursí zemřel po šestiletém věznění režimem svého nástupce. Jaký je současný Egypt a jeho vláda?

Image

Zpráva

Egyptským prezidentem na věčné časy? Sísího režim chystá zásadní změny ústavy

Až dvanáct let vlády navíc a další posílení pravomocí. To všechno se chystá egyptský parlament nadělit autokratickému prezidentovi Sísímu prostřednictvím změn ústavy, proti kterým se sjednocuje široká opoziční fronta.

Image

Analýza

Jiří Vojáček: Pax Syriana: pláč české blízkovýchodní debaty

Česká debata o Blízkém východě je povrchní, zatížena ideologickými předsudky a neochotou přistupovat k tématu prakticky a se snahou o všestranně přijatelné řešení, k němuž by přitom česká diplomacie reálně mohla přispět.

Image

Zpráva

Egypt by mohl z občanských průkazů odstranit údaj o náboženském vyznání

Kolonka náboženství na občanských průkazech v řadě zemí usnadňuje diskriminaci menšin na pracovišti a úřadech nebo přímo násilné akty vůči nim. Egypt by se nyní mohl připojit k Jordánsku nebo Turecku, které citlivý údaj nechaly odstranit.

Image

Portrét

Ramy Essam a jeho egyptské Vlasy

Jako chlapec vášnivý fotbalista. Pak student architektury. Během revolučních dní arabského jara v Egyptě vzal do ruky kytaru a složil píseň, která obdařila společným hlasem frustrované a nespokojené obyvatelstvo země. Ramy Essam.

Fati_1_

Komentář

Fatima Rahimi: Egyptský diktátor míří k dalšímu zaručenému vítězství

Prezidentské volby v Egyptě sice teprve započaly, přesto je jejich vítěz předem známý. Jak vypadalo uplynulých pět let s brzy znovuzvoleným diktátorem Sísím, nastiňuje ve svém textu Fatima Rahimi.

Sisi_twitter_official2

Zpráva

Egypt volí. Mezi současným prezidentem a jeho obdivovatelem

26.-28. března se v největší arabské zemi uskuteční prezidentské volby. Přestože se v nich formálně střetnou dva kandidáti, stávající prezident si předem zajistil vítězství eliminací konkurence a dlouhodobými represivními opatřeními.

Jan_motal_1_

Analýza

Jan Motal: Al Džazíra nesmí přestat vysílat

Koalice arabských zemí vedená Saúdskou Arábií vyzvala na konci června Katar, aby zastavil vysílání televize Al Džazíra. Jak tomuto požadavku rozumět z globálního hlediska a co znamená pro celosvětový mediální prostor?

B1

Komentář

Marek Čejka: Katar v žaludku Blízkého východu

Známý analytik blízkovýchodního dění přibližuje možné příčiny aktuální roztržky mezi Katarem a saúdsko-egyptským blokem a připomíná, v čem konkrétně se katarská politika protiví saúdskoarabským, respektive egyptským zájmům.

A1

Zpráva

Vliv Saúdské Arábie na Egypt narůstá, země spojí i přesmořský most

Saúdský král přivezl na aktuální návštěvu do Káhiry balík dohod, jež podle pozorovatelů sice uchrání Egypt před hospodářským kolapsem, ale současně jej ještě více svážou se saúdskou zahraniční politikou.

Petertkac_cb

Komentář

Peter Tkáč: Zaorálkova cesta do Egypta byla ostuda

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pomáhá organizovat obchod českých zbrojovek s Egyptem. Vzhledem k charakteru tamního režimu pak znějí jeho slova o etice v byznysu značně pokrytecky.

Petertkac_cb

Komentář

Peter Tkáč: Exportéři bez hranic

Zahraniční politika České republiky se v oblasti lidských práv dopouští nemalého pokrytectví, kdy na jedné straně hájíme svobodu slova a na straně druhé vyzbrojujeme režimy, které svobodu slova brutálně potlačují.

Zh_1_

Esej

Zora Hesová: Ohlédnutí za transformačními nadějemi arabského jara

Jedním z nástrojů lidskoprávní dimenze české zahraniční politiky je podpora tzv. transformačních projektů. Poslední z transformací se přitom až ukázkově nepovedla. Analytička AMO a koordinátorka projektů v Egyptě Zora Hesová se zamýšlí nad tím proč.

300077_mediafax_martin_majer

Zpráva

Česká republika vyvezla vloni zbraně za více než sedm miliard

Občanské sdružení Nesehnutí kritizuje zprávu o vývozu zbraní z České republiky v loňském roce, jak ji schválila vláda. Většina vývozu totiž směřovala do rukou režimů pošlapávajících lidská práva.

Petertkac_cb

Komentář

Peter Tkáč: Havlovský? Pragmatický? Český přístup k lidským právům je především zbrojařský

Zatímco diskutujeme o tom, zda je lepší v zahraniční politice navazovat nebo nenavazovat na Havla, český vývoz se zbraněmi se řídí Klausovou doktrínou maximalizace zisku bez ohledu na to, kdo je právě u moci.

A1

Zpráva

Egypt bude mít opět prezidenta z armádních řad, čekají ho jen těžkosti

Prozatímní hlavu státu vládnoucí téměř rok nahradí konečně nová, zvolená – maršál Sísí. Nový prezident má ovšem důvěru méně než poloviny Egypťanů a ke správě zemi se stále vážnějšími problémy.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Egyptská řezničina?

Zpráva o odsouzení 529 muslimských bratrů k smrti působí děsivě. Existují ale nejméně čtyři důvody, proč se domnívat, že trest nakonec vykonán nebude.

A1_-_jaro1

Dopis ze Slovenska

Jaroslav Drobný: Brána na Tahrír - tri roky egyptskej revolúcie

Známý slovenský arabista a přispěvatel JeToTaku.sk popisuje, jak probíhaly letošní oslavy svržení Husního Mubaraka, a připomíná to nejzajímavější z posledního vývoje v zemi.

Image

Analýza

Zora Hesová: Arabské ústavy: krok vpřed či dozadu?

V Egyptě schválili již druhou porevoluční ústavu, v Tunisku zatím jen debatují nad návrhem. Přesto je menší z obou zemí v mnohém dále. Cesty Egypta a Tuniska od revoluce srovnává arabistka Zora Hesová v analytickém komentáři.

A1_-_jaro1

Dopis ze Slovenska

Jaroslav Drobný: Ústavu prijali, nepokoje pokračujú

Rozbor slovenského arabisty z JeToTaku doplňuje text Zory Hesové podrobnějším představením změn, které zavádí nová egyptská ústava, a nástinem očekávaní dalšího vývoje v zemi.

A1_-_jaro1

Dopis ze Slovenska

Jaroslav Drobný: Čelom vzad, pochodom vchod!

Ke stálým přispěvatelům slovenského JeToTaku patří i arabista Jaroslav Drobný, jenž se aktuálně věnuje zejména situaci v Egyptě. Ve svém nejnovějším textu komentuje poslední vývoj v zemi, jeho mediální reflexi i širší kontext, v němž se vše odehrává.

A22

Zpráva

Situace v Egyptě: Co zatím víme

Z Egypta přicházejí stále nové informace, výklady poměrů i proběhnuvších událostí se mění. Zde proto bodový souhrn podstatného, jež bude průběžně aktualizován.

A1

Zpráva

Egyptská policie vtrhla do táborů Muslimského bratrstva, platí výjimečný stav

Egyptská vláda splnila dva týdny starou hrozbu a dala policii pokyn k akci. Zemí se od rána šíří nepokoje, přibývá střetů i obětí. Armáda se do razií zatím přímo nezapojila.

A1

Zpráva

Situace v Egyptě zůstává zablokovaná

Vláda a armáda nabízejí Bratrstvu posty a zároveň vyhrožují, bratři však protestují dále. Angažmá západních diplomatů přineslo zatím jen dílčí výsledky.

A1

Zpráva

Nový egyptský režim se konsoliduje, bratři protestují dále

V Egyptě začala pracovat nová vláda a panel připravující ústavní změny. Stoupenci Muslimského bratrstva se ale odmítají vzdát. Stále se protestuje za návrat staré garnitury a předpřevratového režimu. Počet obětí pomalu, avšak soustavně vzrůstá.

A1

Zpráva

V Egyptě začalo vyšetřování předních muslimských bratrů, někteří jsou už i ve vazbě

Státní orgány údajně prověřují různá podezření, zvláště pak z podněcování k násilí. Vyšetřován je i sesazený prezident Mursí. Stále jasnější je zároveň složení nové vlády. Spravovat zemi by měla nejméně do zimy.

A1

Zpráva

Egyptské Muslimské bratrstvo vyzvalo k povstání, krize se prohlubuje

Pět dní po svržení prezidenta Mursího došlo k incidentu, který situaci dále vyhrotil. Během poslední vlny razií a násilných střetů zemřelo již více než sto lidí. Přes tisíc dalších bylo zraněno.

Zh_1_

Komentář

Zora Hesová: Převrat na lidovou objednávku

Středeční zásah egyptské armády se od předchozích liší jak charakterem, tak kontextem. Svou vinu na něm má i sesazený prezident Mursí. Převrat však nutně neznamená konec demoktratického experimentu, jako spíš jeho fázi.

A2_toi

Zpráva

Egyptská armáda sesadila prezidenta, o puč se ale prý nejedná

Generálové slíbili reformu ústavy a včasné volby. Do nich má zemi spravovat úřednická vláda a předseda ústavního soudu – prozatímní prezident. Postup armády de facto podpořily opoziční strany i islamisté mimo Muslimské bratrstvo.

A1

Zpráva

Protesty v Egyptě propukly s novou intenzitou, armáda dala ultimatum

Na první výročí nástupu prezidenta Mursího do funkce vyšlo do ulic až 17 milionů lidí. Zdá se, že nyní převažují odpůrci režimu. Armáda vyzvala všechny strany, aby nalezly východisko do 48 hodin. Jinak prý představí vlastní.

Zh_1_

Komentář

Zora Hesová: Vláda dekretem: záchrana revoluce či diktatura?

Egyptský prezident Mursí využil krize v Gaze a posílil vlastní postavení. Část Egypťanů, nespokojených s koncentrací moci v Mursího rukách, vyšla znovu do ulic. Osud revoluce a demokratických institucí je zatím nejistý.

A2

Zpráva

Egyptský prezident bude z Bratrstva, zřejmě se dohodl s generály

Vítězem egyptských prezidentských voleb byl už i oficiálně vyhlášen Muhammad Mursí, kandidát Muslimského bratrstva. K očekávaným nepokojům nakonec nedošlo. Podobu soužití starého režimu s novým lze ale stále jen odhadovat.

A3

Zpráva

Egypt očekává verdikt nad Mubarakem, napětí živí i výsledky voleb

Soud se má k vině exprezidenta vyslovit v sobotu, obžalovaný však ještě dostane možnost odvolání. Pozorovatelé si proto dnes všímají spíše společenské atmosféry v zemi, jejíž houstnutí ovlivnily i výsledky prvního kola prezidentských voleb.

A1

Zpráva

Egyptský parlament označil Izrael za nepřítele, vyzval k úpravě vztahů

Poslanci prvního porevolučního parlamentu schválili několik nečekaně tvrdých prohlášení a výzev. Za vlády generálů sice mají jen symbolickou hodnotu. Podle agentur ale naznačují, jak se politika státu změní, až dojde k ustavení demokratických pořádků.

A2

Zpráva

Noví egyptští poslanci složili přísahu, většina z nich jsou islamisté

Islamistické strany drží po prvních postmubarakovských volbách ve sněmovně 73procentní většinu. Nejsilnější z nich – strana Muslimského bratrstva – ale slíbila, že s radikály spolupracovat nebude. Podle novinářských dohadů si už rozdělila moc s generály.

Image

Zpráva

Egyptští generálové viní demonstranty z rozvracení státu, represe zesilují

Násilné rozhánění protestů proti přílišné moci generálů pokračuje již pátým dnem. Masmédia upoutal naposled odsudek demonstrantů jako kontrarevolucionářů a záznam, na němž příslušníci pořádkových sil bijí odhalenou dívku.

Image

Zpráva

V neklidném Egyptě začaly dlouhé volby, mrtvých je už přes 40

Egypťané si začali vybírat nové zákonodárce, složení obou parlamentních komor ale nebude známo dříve než v březnu. V zemi současně pokračují i protesty proti přílišné moci generálů provázené násilím.

Image

Zpráva

Egyptští generálové slíbili ústupky, protesty pokračují

Představitelé Nejvyšší rady ozbrojených sil se se zástupci hlavních politických stran dohodli na kompromisu ohledně nové vlády i termínu prezidentských voleb. Demonstranti na Tahríru žádají více. Otázkou ale je, jaký mají dnes vliv.

Image

Zpráva

V Káhiře se znovu masově protestuje, generálové zatím čekají

Egyptská metropole zažívá opět protivládní demonstrace s velkými sroceními, stany na Tahríru i násilím. Tentokrát se protestuje proti přílišným pravomocím generálské rady. Muslimské bratrstvo se k protestům zatím nepřipojilo.

Image

Zpráva

Začátek procesu s Husním Mubarakem provázel chaos a potyčky

Podle agenturních výkladů měl být soud s bývalým egyptským prezidentem výstrahou pro všechny autokratické vládce. Dojem pozorovatelů z prvního slyšení je ale poněkud rozpačitý.

Image

Zpráva

Do centra Káhiry vjely po měsících opět tanky, vyhnaly letní demonstranty

Egyptská armáda zasáhla proti několika stovkám protestujících, kteří odmítli opustit obnovené stanové městečko na slavném Tahríru. Většina sympatizantů opozice odešla sama už v sobotu. Po Ramadánu se ale chtějí všichni vrátit.

Image

Zpráva

Egypťané budou smět konečně ven i v noci, poměry se uklidňují

Vládnoucí generálové se rozhodli zrušit zákaz nočního vycházení a Muslimskému bratrstvu povolit politickou stranu. Situace je podle nich už dostatečně stabilní. Ve zdárný politický vývoj dnes věří i většina Egypťanů. S vývojem hospodářským to ale vidí černěji.

Image

Zpráva

Palestinská hnutí stvrdila v Káhiře vzájemné usmíření

Zástupci Hamásu, Fatahu a několika menších frakcí podepsali dohodu o vzniku společné vlády a znovusjednocení správy palestinských území. Za asistence egyptských diplomatů tak došlo i k oficiálnímu narovnání rozluky trvající přes čtyři léta.

Image

Zpráva

Time vyhlásil nejvlivnější osobností roku Egypťana Vaíla Ghaníma

V populární anketě Time 100 letos zvítězil zaměstnanec společnosti Google v Egyptě, který se proslavil během únorové revoluce. Další místa obsadili ekonom Stiglitz a spoluzakladatel WikiLeaks Assange. Politikové obecně propadli.

A6

Zpráva

Egypt účtuje s odkazem Mubaraka, jeho jméno mizí z ulic

Egyptský soud rozhodl o odstranění jména svrženého prezidenta a jeho ženy ze všech veřejných institucí a zařízení. Státní zastupitelství mezitím obvinilo bývalého ministra pro těžbu ropy z toho, že údajně prodával zemní plyn Izraeli pod cenou.

Image

Zpráva

Egypt a Tunisko připravují procesy se svrženými prezidenty

Odstoupivší prezident Egypta Mubarak se musí společně s oběma syny zodpovídat z obvinění z korupce a zneužívání pravomocí. Podobné procesy čekají i bývalé představitele režimu v Tunisku, prezidenta bin Alího a jeho rodinu.

Image

Zpráva

V Egyptě se opět zavírá za kritiku, tentokrát armády

Egyptský blogger Maikel Nabíl byl v pondělí odsouzen ke třem letům vězení za veřejnou kritiku státních institucí, konkrétně egyptské armády. Jde o první případ podobného typu od pádu Husního Mubaraka.

Image

Zpráva

Egypťané schválili ústavní změny, nehlasovala jich však ani polovina

Více než sedmasedmdesát procent Egypťanů se v sobotu vyslovilo pro přijetí nových ústavních dodatků. Stát se tak posunul k uspořádání demokratických voleb. Váhu referenda ovšem snížila relativně nízká účast i četná kritika nedůslednosti přijatých změn.

Image

Zpráva

Egypťané budou hlasovat o ústavních změnách, šíří se ale i jejich kritika

Egyptská armáda chce uvolnit politickou scénu v zemi a povolit vznik nových stran. Má se tak stát po referendu o ústavních změnách. Zda budou opravdu schváleny, ale zůstává otázkou. Četné opoziční skupiny je totiž kritizují jako nedostatečné.

Zh_1_

Komentář

Zora Hesová: Známky anti-autoritářské revoluce v Egyptě

Egyptská revoluce pomalu přináší společenské změny. Jak na místní, tak na národní úrovni se Egypťané domáhají účasti na rozhodování.

Zobrazeno 50 / 104