České dráhy

Image

Zpráva

Piráti slaví. ČEZ a České dráhy musí zveřejňovat smlouvy, rozhodla Sněmovna

Sněmovna na návrh Pirátů podpořila omezení výjimek ze zákona o registru smluv. Společnosti jako ČEZ nebo České dráhy, kde má většinový podíl stát, by nově měly zveřejňovat smlouvy v obdobném rozsahu jako Budějovický Budvar.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Jede, jede mašinka

Andrej Babiš a Radim Jančura se neměli přiliš v lásce. Doba se ale hnula a nyní si navzájem rozumí. Jančurovy obchodní praktiky ale nejdou ruku v ruce s veřejným zájmem. Privatizace veřejné služby v oblasti dopravy je totiž ošidná.

13221029_1206337916043268_2220710840386299268_n

Zpráva

Brno vybralo v soutěži projekt pro nové nádraží v centru města

Rada města Brna schválila výsledky otevřené mezinárodní urbanistické soutěže pro nové brněnské nádraží umístěné v centru města. Brno má díky návrhové soutěži prosazované Aliancí Referendum 2016 poprvé komplexní plán svého rozvoje.

_ok

Zpráva

Státní podniky v dopravě jsou obsazovány netransparentně, tvrdí iniciativa

Podle iniciativy Průhledná doprava má Ministerstvo dopravy mezery v tom, jak realizuje vlastnickou politiku státu v jednotlivých státem vlastněných podnicích. Iniciativa také kritizuje netransparentnost nominací do orgánů těchto podniků.

Foto-ctk

Zpráva

V Brně byla zahájena kampaň před referendem o poloze nádraží

V úterý byla Občanskou aliancí Referendum 2016 zahájena kampaň před referendem o poloze brněnského nádraží. Aliance vyzývá obyvatele Brna, aby se plebiscitu zúčastnili, a zároveň propaguje variantu nádraží v centru.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Železniční vydíraná

Radim Jančura donutil slovenskou vládu, aby mu předala expresní dálkovou dopravu mezi Bratislavou a Košicemi. Pokud jde o politiku, bylo by lepší se časem dovědět, že slovenskou vládu uplatil.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Jak vlak skoro dohnal zpoždění

Zpoždění ovlivňuje naše životy. Zvyšující se rychlost železniční dopravy snižuje její sociální potenciál. Honba za rychlostí patří do staré doby.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Jančurův RegioJet jen vyzobává rozinky

RegioJet Radima Jančury ve svých začátcích zasel semínka optimismu: měl být blahodárnou konkurencí na regionálních železnicích. Realita je však docela jiná. Komentář Miroslava Hudce.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Tvá ztracená vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí

Pokusy účelově mařit místní referenda jsou projevem přesně toho druhu velkopanské nadutosti, proti které jsme před pětadvaceti lety vyšli do ulic. Moravských a českých radnic se zmocnilo hnutí nepřátel demokracie.

Martin_ander_cb

Komentář

Martin Ander: Továrna na Vyškrtnuto

Je jasné, že za vyškrtnutými podpisy za referendum o poloze hlavního náraží v Brně, stojí z velké většiny zlá vůle.

Img_5487

Komentář

Petra Němcová: Referendum je vylhané, na mou čest

Iniciativa Referendum 2014, která usiluje o vypsání hlasování o poloze vlakového nádraží v Brně, vyprovokovala svým odevzdáním petičních archů mohutnou kampaň magistrátu. Náměstek primátora Kotzian vytrvale odmítá, aby o nádraží rozhodli občané.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Vozí mne akcionáři

Ivan Štampach se zamýšlí nad tím, jak se v současné době opovrhuje prací. Mnohem větší vážnosti se dnes těší akcionáři a na dlouhou řadu pracovníků se zapomíná.

Peltram2

Komentář

Antonín Peltrám: Kanál D-O-L jako evropské dílo příštích staletí?

Projekt výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe přináší řadu problémů. Podhodnocený odhad investic je 200 mld. Kč., přičemž se nelze spoléhat na spolufinancování ze strukturálních fondů EU. Tato vodní magistrála by české ekonomice přinesla zejména břemena.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Barbaři

Vláda Jiřího Rusnoka provádí zásadní personální změny ve státních a polostátních firmách ještě před tím, než si půjde do Sněmovny pro důvěru. Jedná se o logiku, kdy pravidla určuje vítěz, to však ke stabilitě a prosperitě nepřispívá.

484359_mediafax_roman_turovsky

Zpráva

Dozorčí rada Českých drah odvolala kompletní představenstvo společnosti

Dozorčí rada Českých drah odvolala všechny členy představenstva, tedy včetně předsedy Petra Žaludy. Uvedla to Česká televize. Žaluda byl zároveň odvolán z pozice generálního ředitele. V čele Českých drah ho nahradí Dalibor Zelený.

Image

Zpráva

Stát zrušil další rychlíky. Na Vysočině se lidé brání peticí

Opatření, o kterém ministerstvo dopravy informovalo v polovině května, vstoupilo v platnost na počátku prázdnin. Lidé v nejvíce postiženém kraji Vysočina se brání peticí a doufají v obnovu některých spojů.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Hledá se nový Žaluda

Představitelé státních organizací se na jedné straně pyšní, kolik lidí propustili, stát se na druhé straně děsí toho, kolik nezaměstnaných máme.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Rozklad železniční sítě?

Když železnice předá část své lukrativní klientely soukromým dopravcům, jimž jde o zisk z jejich klientely a nikoli o uspokojování potřeb všech cestujících, což je smysl železniční sítě jako takové, není divu, že zisky ČD klesají.

Jelinek-4

Sloupek

Lukáš Jelínek: Na železnici dějou se věci…

Cestující mezi Prahou a Ostravou se budou mít jako v bavlnce. Ostatní můžou ostrouhat. Bude se na nich šetřit. Cestovat budou v horších vlacích, možná jich bude méně a za kilometr jízdy zaplatí rozhodně více než jejich kolegové na privilegované trati.

Image

Zpráva

České dráhy zdraží jízdné

České dráhy se chystají od prosince zdražit jizdné. Informaci přinesl server Novinky.cz s tím, že důvodem zdražování je zvýšení DPH i meziroční růst cen vstupů. Podle nepotvrzené zprávy mají ceny vzrůst až o pět procent.

Image

Zpráva

České dráhy zrušily funkci ombudsmana

Petra Fejka ve funkci ombudsmana Českých drah nikdo nenahradí. Dráhy zrušily i jeho webové stránky a vrátily se k původní praxi, kdy si cestující stěžovali na fungování železnice přes anonymní formulář. Informaci přinesl server iHned.cz.

Image

Zpráva

Olomoucký kraj nedostal od státu dotaci na železniční dopravu

Olomoucký kraj neobdržel v květnu státní dotaci na financování železniční dopravy, kterou předává Českým drahám. Pokud se přístup státu nezmění, znamenalo by to v budoucnu omezení regionální železniční dopravy až o 40 procent, tvrdí kraj.

440415_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Bárta posílá do Českých drah auditory

Poté, co vyšlo najevo, že ředitel Českých drah Petr Žaluda strávil dovolenou s podnikatelem Romanem Janouškem, rozhodl ministr dopravy Vít Bárta o auditu Českých drah, s cílem zjistit, zda neuzavřely v poslední době s Janouškem nějaký kontrakt.

Image

Zpráva

Železnice rozprodává v první vlně devět set nemovitostí

České dráhy se zbavují tzv. přebytečného majetku. Na prodej jsou nádražní budovy v Ústí nad Labem-Střekově i několik obdobných v jižních Čechách. Nejsledovanější jsou pražská nádraží, zatím žižkovské a Masarykovo.

Image

Zpráva

Správce kolejí nestojí o provoz vlaků, obce a cestující ano

Železnice není jen poezie, ale i podnikání svého druhu. Příklad Jindřichohradeckých místních drah ukazuje, že soukromník může zvládnout provoz i tam, kde je dle Českých drah ekonomicky neúnosný.

Image

Zpráva

České dráhy nakoupí nové vlaky a míří do zisku

Vedení Českých drah seznámilo rozpočtový výbor Sněmovny s výhledem hospodaření za rok 2010 a s odhadem na příští období. Míří zvolna do zisku a za hlavní problém považují ČD stáří vozového parku - v průměru je to 26 let.

Image

Zpráva

České dráhy od prosince ruší dopravu na pěti místních tratích

Nový jízdní řád přináší pět zastavených lokálek, dražší zpáteční jízdenky a méně rychlíků. Přátelé železnic by měli být víc slyšet a vidět, aby si jich České dráhy, Správa železniční dopravní cesty a kraje všimly.

Image

Zpráva

Vlaky EC/IC přijdou od ledna o dotace, bude jich méně

České dráhy mají v příštím roce přijít o půl miliardy korun na dotacích. Škrty ministerstva dopravy se týkají dálkových vlaků i důchodců. Vyšší poplatky za použití kolejí mají nahradit jejich pokles pro nákladní přepravu.

Image

Zpráva

Vlaky vypraví i soukromí dopravci, prý to prospěje soutěži

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) chce na koleje pustit soukromé dopravce od roku 2013. Zájem soukromých dopravců se ale bude soustřeďovat na ziskové, hojně užívané tratě. Českým drahám pak zbude provoz prodělečných tratí a každoroční ztráta.

Ms

Glosa

Nevědomost, nebo spíš záměr?

Uvažované rušení železničních tratí je nehospodárné, neslušné a nerozumné. Obce a jejich svazky stojí o zachování dopravy, ale zrovna teď se mění samospráva, takže nemusí být dost času a klidu na obranu.

Image

Zpráva

Sedmi dalším tratím chce jejich vlastník SŽDC vytrhat koleje

Drážní úřad vede řízení o zastavení veřejné železniční dopravy na třinácti tratích a ministerstvo dopravy o zrušení sedmi z nich. Načasování na období komunálních voleb zřejmě není náhodné, a má ztížit odpor postižených obcí.

Image

Zpráva

Na Liberecku chce stát zrušit dvě tratě, kraj i lidé protestují

Vlakové tratě ze Smržovky do Josefova dolu, do jejíž modernizace bylo před pěti lety investováno, a z Raspenavy do Bílého Potoka mají být od ledna zrušeny. Přestože správce tratí SŽDC tvrdí, že s rušením souhlasí i Liberecký kraj, hejtman to popírá.

Image

Zpráva

Brněnské nádraží se odsouvat nebude, rozhodl Bárta

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) rozhodl o zrušení dotací na přesun brněnského vlakového nádraží nejméně do roku 2014 oficiálně kvůli nedostatku financí. Přesto je zřejmé, že jde i o úspěch aktivistů z občanské koalice Nádraží v centru.

248813_mediafax_pavel_smrz

Zpráva

Obce na Tachovsku se pokoušejí zachránit nádražní budovy

Bezdružicko na Tachovsku se inspiruje na Jindřichohradecku, které láká na ubytování v nádražních penzionech, jízdy historických vlaků a další atrakce při soukromé úzkokolejné trati.

29479b

Zpráva

Dopravci dostanou sto milionů, propuštění železničáři nic

Zatímco 71 milionů korun na dorovnání sociálního programu pro propuštěné železničáře se ve státní kase nenašlo, soukromí dopravci sto milionů jako kompenzaci za povinné slevy na jízdném dostanou.

Image

Zpráva

Duška s jeho výroky odmítli i odboráři

Jaromír Dušek nebude kvůli svým výrokům o homosexuální lobby na ministerstvu dopravy za odbory vyjednávat. Od sdružení STUD Brno dostal tužku na provázku, aby se na chodbách ředitelství Českých drah večer nebál shýbnout, když mu upadne.

Image

Zpráva

Jaromír Dušek: České dráhy ovládají homosexuálové

Homofobní výroky odborového předáka sjednotily politickou scénu. Duška za jeho rozhovor kritizují všichni, bez ohledu na politickou příslušnost.

Image

Zpráva

Většina železničních přejezdů má nějakou závadu

Z šetření Centra dopravního výzkumu vyplývá, že sedmdesát procent železničních přejezdů v České republice má špatné dopravní značení. Častá nehodovost může být důsledkem tohoto stavu.

Studentagency_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Šéf Student Agency Jančura žaluje tři hejtmany

Jančura pokračuje v kampani proti ČSSD. Podle hejtmanů si vybíral pouze výhodné tratě.

Zobrazeno 39 / 39