Arabské revoluce
Komentář
Linda Piknerová: Tunisko čeká zkouška demokracie
Smrt prezidenta Kaída Sibsího 25. července představuje první prověrku křehké tuniské demokracie. Jakým způsobem se země, která před osmi lety stála u zrodu arabského jara, vyrovná s odchodem prvního demokraticky zvoleného prezidenta?
Komentář
Linda Piknerová: Carové jsou mrtví, ať žijí jejich nástupci
Druhá vlna změn v severoafrických státech postoupila do další fáze. Po sesazení prezidentů Alžírska a Súdánu se k moci dostávají obtížně identifikovatelné síly, o nichž lze s určitostí říci jen to, že deklarují svůj záměr změnit zažité pořádky.
Sloupek
Fatima Rahimi: Kterak globální fotbalová rodina pomohla bahrajnskému hráči na svobodu
Hakím Al-Araibí měl za své postoje během arabského jara skončit v bahrajnském vězení. Po útěku ze země získal azyl v Austrálii. Bahrajnský režim si na něj ale došlápl během svatební cesty na thajském letišti. Kdo a jak mu pomohl na svobodu?
Zpráva
Tuniskem zmítají sedm let po revoluci divoké protesty, za týden 800 zadržených
Tisíce zejména mladých lidí vycházejí do ulic, aby protestovaly proti zvyšování daní, špatné hospodářské politice a růstu cen potravin. Největší demonstrace proběhly v neděli 14. ledna – přesně sedm let po svržení diktátora bin Alího.
Sloupek
Marie Heřmanová: Al Džazíra: Tak trochu jiná televize
Jedna z nejvlivnějších arabských televizí bojuje o přežití a česká média to zrovna dvakrát nezajímá. Ale mělo by.
Analýza
Jan Motal: Al Džazíra nesmí přestat vysílat
Koalice arabských zemí vedená Saúdskou Arábií vyzvala na konci června Katar, aby zastavil vysílání televize Al Džazíra. Jak tomuto požadavku rozumět z globálního hlediska a co znamená pro celosvětový mediální prostor?
Komentář
Peter Tkáč: Zaorálkova cesta do Egypta byla ostuda
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pomáhá organizovat obchod českých zbrojovek s Egyptem. Vzhledem k charakteru tamního režimu pak znějí jeho slova o etice v byznysu značně pokrytecky.
Analýza
Petr Jedlička: Proč uprchlíkům neposkytnou azyl šejchové v Zálivu?
Ropné monarchie jako Katar, Kuvajt či Saúdská Arábie mají HDP na obyvatele vyšší než většina evropských zemí, přesto uprchlíky ze Sýrie přijímat nechtějí. Petr Jedlička pátral po důvodech, jež samy uvádějí, i po analytických reflexích.
Analýza
Zora Hesová: Intervence prohlubují syrský pat
Arabistka a analytička blízkovýchodního dění Zora Hesová přibližuje celistvě zájmy a postavení jednotlivých aktérů syrské války, posun v konfliktu za poslední rok, důvody oslabení prozápadní opozice i výsledky bombardování fanatiků z Dáeš.
Zpráva
Nobelovu cenu míru pro rok 2015 dostanou zástupci tuniské občanské společnosti
Norský Nobelův výbor se rozhodl letos ocenit čtyři profesní a občanské organizace, které pomohly Tunisku společným působením překonat nejhorší léta po revoluci 2011.
Zpráva
Ruské angažmá v Sýrii posouvá konflikt do nové fáze, shodují se pozorovatelé
Rusko ve středu rozšířilo skupinu zemí, které bombardují cíle na syrskému území. Chce prý bojovat proti džihádistům a teroristům, část pozorovatelů mu to však nevěří. Znalci se rozcházejí také v debatě nad důsledky ruského postupu.
Zpráva
V Libanonu ožívá nové rozhořčené hnutí, do ulic je přivedly odpadky
Už ne jen tisíce jako v polovině srpna, ale desetitisíce Libanonců volají po výměně celé politické elity. Protesty podnítily symptomatické problémy místní politiky zvýrazněné poslední krizí – stále nevyřešeným hromaděním odpadků v ulicích.
Dopis ze Slovenska
Jaroslav Drobný: Arabskú jar treba zničiť!
Známý slovenský arabista se na JeToTaku vymezil vůči názoru, který se v současnosti šíří také v ČR: že šlo stávající uprchlické vlně zabránit podporou maghrebských a blízkovýchodních diktátorů.
Sloupek
Ivana Recmanová: Kam kráčíš, arabistiko?
Obor arabistiky se potýká se stejnými problémy identity, jako ostatní „nepraktické obory“. Ivana Recmanová komentuje názory Jana Kužvarta.
Zpráva
Saúdská koalice v Jemenu ohlásila změnu taktiky, boje pokračují
Letecká kampaň států Zálivu proti šíitským povstalcům navzdory úternímu avízu nekončí. Má se jen začít více bojovat s Al-Káidou a intenzivněji vyjednávat. Otázkou je nyní jak a s kým.
Reportáž
Saša Uhlová: Tunisko: nejslibnější květ arabského jara prostupuje neklid
Říká se, že arabské jaro, série revolucí v severoafrických a blízkovýchodních islámských zemích, má jediný kladný výsledek: Tunisko. I toho se ovšem po nedávných atentátech zmocňuje neklid. Situaci přibližuje reportáž Saši Uhlové.
Zpráva
Cíle v Jemenu bombardují už i lodě, mrtvých přibývá
Noční nálety saúdské koalice na povstalecké cíle trvají už více než týden. Ani na zemi přitom boje neustávají. Nejprudší střety jsou hlášeny stále z Adenu, kde se ve čtvrtek vylodilo několik oddílů neznámých ozbrojenců.
Zpráva
Saúdy vedená koalice zaútočila na Jemen, cílí na šíitské povstalce
Koalice deseti sunnitských států se rozhodla k intervenci poté, co šíitští povstalci dobyli většinu osídlených regionů země. Útočí se zatím jen letecky, většina pozorovatelů však očekává i pozemní vpád.
Komentář
Aitor Zabalgogeazkoa: Sýrie 2014: je ostudné, jak málo pomaháme
Ve spolupráci s Lékaři bez hranic vydáváme text vedoucího jejich mise v Aleppu. Přibližuje, jak se krize v Sýrii stala nejhorší humanitární katastrofou současnosti. A pozastavuje se nad neochotou Západu výrazněji pomáhat trpícím civilistům.
Esej
Zora Hesová: Ohlédnutí za transformačními nadějemi arabského jara
Jedním z nástrojů lidskoprávní dimenze české zahraniční politiky je podpora tzv. transformačních projektů. Poslední z transformací se přitom až ukázkově nepovedla. Analytička AMO a koordinátorka projektů v Egyptě Zora Hesová se zamýšlí nad tím proč.
Komentář
Petr Jedlička: Konflikt v Gaze: něco se nezměnilo, něco je jinak
Současný konflikt mezi Izraelem a obyvateli pásma Gazy je v určitých rysech stejný jako dva předchozí, v určitých ale jiný. Právě ode změn se přitom odvíjejí možnosti jeho dalšího vývoje.
Zpráva
Egypt bude mít opět prezidenta z armádních řad, čekají ho jen těžkosti
Prozatímní hlavu státu vládnoucí téměř rok nahradí konečně nová, zvolená – maršál Sísí. Nový prezident má ovšem důvěru méně než poloviny Egypťanů a ke správě zemi se stále vážnějšími problémy.
Zpráva
Alžírský Buteflika bude vládnout i nadále, věku i mrtvici navzdory
Sedmasedmdesátiletý prezident vyhrál už čtvrté volby v řadě a v pondělí nastoupil další funkční období. Od loňské mrtvice přitom nezvládá ani souvisle mluvit. Pozorovatelé tak nyní pátrají po skutečných vládcích v pozadí.
Komentář
Petr Jedlička: Egyptská řezničina?
Zpráva o odsouzení 529 muslimských bratrů k smrti působí děsivě. Existují ale nejméně čtyři důvody, proč se domnívat, že trest nakonec vykonán nebude.
Dopis ze Slovenska
Jaroslav Drobný: Brána na Tahrír - tri roky egyptskej revolúcie
Známý slovenský arabista a přispěvatel JeToTaku.sk popisuje, jak probíhaly letošní oslavy svržení Husního Mubaraka, a připomíná to nejzajímavější z posledního vývoje v zemi.
Analýza
Zora Hesová: Arabské ústavy: krok vpřed či dozadu?
V Egyptě schválili již druhou porevoluční ústavu, v Tunisku zatím jen debatují nad návrhem. Přesto je menší z obou zemí v mnohém dále. Cesty Egypta a Tuniska od revoluce srovnává arabistka Zora Hesová v analytickém komentáři.
Dopis ze Slovenska
Jaroslav Drobný: Ústavu prijali, nepokoje pokračujú
Rozbor slovenského arabisty z JeToTaku doplňuje text Zory Hesové podrobnějším představením změn, které zavádí nová egyptská ústava, a nástinem očekávaní dalšího vývoje v zemi.
Sloupek
Ivan Štampach: Střízlivé naděje
Není-li dnes situace příznivá potřebné změně, není-li možné k ní dospět volbami, je nutné pracovat například v občanských sdruženích vedle stranicko-politického světa a nezávisle na něm pro řešení dílčích otázek.
Dopis ze Slovenska
Jaroslav Drobný: Čelom vzad, pochodom vchod!
Ke stálým přispěvatelům slovenského JeToTaku patří i arabista Jaroslav Drobný, jenž se aktuálně věnuje zejména situaci v Egyptě. Ve svém nejnovějším textu komentuje poslední vývoj v zemi, jeho mediální reflexi i širší kontext, v němž se vše odehrává.
Zpráva
Situace v Egyptě: Co zatím víme
Z Egypta přicházejí stále nové informace, výklady poměrů i proběhnuvších událostí se mění. Zde proto bodový souhrn podstatného, jež bude průběžně aktualizován.
Zpráva
Egyptská policie vtrhla do táborů Muslimského bratrstva, platí výjimečný stav
Egyptská vláda splnila dva týdny starou hrozbu a dala policii pokyn k akci. Zemí se od rána šíří nepokoje, přibývá střetů i obětí. Armáda se do razií zatím přímo nezapojila.
Zpráva
Situace v Egyptě zůstává zablokovaná
Vláda a armáda nabízejí Bratrstvu posty a zároveň vyhrožují, bratři však protestují dále. Angažmá západních diplomatů přineslo zatím jen dílčí výsledky.
Zpráva
Nový egyptský režim se konsoliduje, bratři protestují dále
V Egyptě začala pracovat nová vláda a panel připravující ústavní změny. Stoupenci Muslimského bratrstva se ale odmítají vzdát. Stále se protestuje za návrat staré garnitury a předpřevratového režimu. Počet obětí pomalu, avšak soustavně vzrůstá.
Zpráva
V Egyptě začalo vyšetřování předních muslimských bratrů, někteří jsou už i ve vazbě
Státní orgány údajně prověřují různá podezření, zvláště pak z podněcování k násilí. Vyšetřován je i sesazený prezident Mursí. Stále jasnější je zároveň složení nové vlády. Spravovat zemi by měla nejméně do zimy.
Zpráva
Egyptské Muslimské bratrstvo vyzvalo k povstání, krize se prohlubuje
Pět dní po svržení prezidenta Mursího došlo k incidentu, který situaci dále vyhrotil. Během poslední vlny razií a násilných střetů zemřelo již více než sto lidí. Přes tisíc dalších bylo zraněno.
Komentář
Zora Hesová: Převrat na lidovou objednávku
Středeční zásah egyptské armády se od předchozích liší jak charakterem, tak kontextem. Svou vinu na něm má i sesazený prezident Mursí. Převrat však nutně neznamená konec demoktratického experimentu, jako spíš jeho fázi.
Zpráva
Egyptská armáda sesadila prezidenta, o puč se ale prý nejedná
Generálové slíbili reformu ústavy a včasné volby. Do nich má zemi spravovat úřednická vláda a předseda ústavního soudu – prozatímní prezident. Postup armády de facto podpořily opoziční strany i islamisté mimo Muslimské bratrstvo.
Zpráva
Protesty v Egyptě propukly s novou intenzitou, armáda dala ultimatum
Na první výročí nástupu prezidenta Mursího do funkce vyšlo do ulic až 17 milionů lidí. Zdá se, že nyní převažují odpůrci režimu. Armáda vyzvala všechny strany, aby nalezly východisko do 48 hodin. Jinak prý představí vlastní.
Sloupek
František Kostlán: Petice: prohlášení solidarity s trpícími syrskými civilisty
V Sýrii trpí obrovské množství civilistů v důsledku tamějšího ozbrojeného konfliktu. Civilistům na severu země, který je mimo kontrolu vlády, by humanitární pomoc zpřístupnilo jedině otevření koridoru z Turecka, spravovaného OSN.
Komentář
Tomáš Schejbal: PF 2013: Škála technokratismu
Skutečným nebezpečím blízké budoucnosti není fašismus, nýbrž technokratismus – ten je dnešní kontrarevoluční silou, která nastupuje po revolučním vzepětí arabského jara a ekonomické krizi, znamenající konec neoliberálního panství.
Zpráva
Světové sociální fórum 2013 proběhne v Tunisku, už se chystá
Přípravy dalšího setkání aktivistů z celého světa jsou v plném proudu. Vedle obvyklých témat se bude tentokrát debatovat o důsledcích arabského jara, organizaci velkých protestů a postrevolučních transformacích.
Komentář
Zora Hesová: Vláda dekretem: záchrana revoluce či diktatura?
Egyptský prezident Mursí využil krize v Gaze a posílil vlastní postavení. Část Egypťanů, nespokojených s koncentrací moci v Mursího rukách, vyšla znovu do ulic. Osud revoluce a demokratických institucí je zatím nejistý.
Komentář
Lenka Filípková: Co všechno česká velvyslankyně na ČT24 o Sýrii neřekla?
Velvyslankyně České republiky v Sýrii Eva Filipi přebírá při interpretaci tamní občanské války propagandu Asadova režimu. To se ovšem neslučuje s postojem české zahraniční politiky vůči konfliktu v Sýrii.
Analýza
Zora Hesová: Povaha války v Sýrii
Původní vlna nenásilných protestů přerostla v celostátní konflikt, který dnes připomíná válku o rozpadlý stát. Jak a proč k tomu došlo a co lze očekávat do budoucna?
Zpráva
Egyptský prezident bude z Bratrstva, zřejmě se dohodl s generály
Vítězem egyptských prezidentských voleb byl už i oficiálně vyhlášen Muhammad Mursí, kandidát Muslimského bratrstva. K očekávaným nepokojům nakonec nedošlo. Podobu soužití starého režimu s novým lze ale stále jen odhadovat.
Zpráva
Egypt očekává verdikt nad Mubarakem, napětí živí i výsledky voleb
Soud se má k vině exprezidenta vyslovit v sobotu, obžalovaný však ještě dostane možnost odvolání. Pozorovatelé si proto dnes všímají spíše společenské atmosféry v zemi, jejíž houstnutí ovlivnily i výsledky prvního kola prezidentských voleb.
Sloupek
Ivan Štampach: Veliká noc pro všechny?
Den Ježíšova zmrtvýchvstání či vzkříšení ukazuje, že brutální moc může prorockého kritika umlčet. Ale jen dočasně. Příběh, který pokračuje, je aktuální i pro ty, kdo nesdílejí jeho filosofický obsah. A to tím, že je to radikální poselství.
Zpráva
Egyptský parlament označil Izrael za nepřítele, vyzval k úpravě vztahů
Poslanci prvního porevolučního parlamentu schválili několik nečekaně tvrdých prohlášení a výzev. Za vlády generálů sice mají jen symbolickou hodnotu. Podle agentur ale naznačují, jak se politika státu změní, až dojde k ustavení demokratických pořádků.
Zpráva
Noví egyptští poslanci složili přísahu, většina z nich jsou islamisté
Islamistické strany drží po prvních postmubarakovských volbách ve sněmovně 73procentní většinu. Nejsilnější z nich – strana Muslimského bratrstva – ale slíbila, že s radikály spolupracovat nebude. Podle novinářských dohadů si už rozdělila moc s generály.
Zpráva
Egyptští generálové viní demonstranty z rozvracení státu, represe zesilují
Násilné rozhánění protestů proti přílišné moci generálů pokračuje již pátým dnem. Masmédia upoutal naposled odsudek demonstrantů jako kontrarevolucionářů a záznam, na němž příslušníci pořádkových sil bijí odhalenou dívku.