Vojenská policie vrátila ČT zbytek zabavených materiálů, důkazy nenašla

Vojenská policie vrátila České televizi poslední materiály, které zabavila při zásahu v budově zpravodajství. Policisté nenalezli žádný dokument uvedený v soudním povolení. Vrácením všech materiálů prý potvrdili, že se při zásahu mýlili.

(čtk)

21.03.2011 17:45

460411_mediafax_mikulas_krepelka

V úterý má zákrok Vojenské policie vysvětlit ministr obrany Alexandr Vondra sněmovnímu brannému a bezpečnostnímu výboru. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Vojenská policie vrátila České televizi poslední materiály, které zabavila předminulý týden při zásahu v budově zpravodajství. Pro ČTK to v pondělí uvedl mluvčí České televize Ladislav Šticha s tím, že žádná věc nepatří mezi důkazy v prověřování možného ohrožení utajované informace. Většinu zajištěných dokumentů vrátili policisté již ve středu na příkaz státního zástupce, podle kterého Vojenská policie při prohlídce pochybila.

Ozbrojení policisté v pátek 11. března prohledali kancelář redaktora České televize Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili přitom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Dokumenty zabavené Richardu Samkovi a Luboši Rosímu vrátili policisté, aniž je zkoumali. Do dnešního dne si ponechali jen některé z Rožánkových věcí.

„Žádný z předmětů zabavený Karlu Rožánkovi nebyl vyhodnocen jako důkaz v trestním řízení," uvedl Šticha. Policisté podle něj žádný dokument, jak byl popsán v soudním povolení, nenalezli. Vrácením všech materiálů prý potvrdili, že se při zásahu mýlili. Pochybení nalezl již dříve státní zástupce, který podal návrh na vydání příkazu k prohlídce. Uvedl, že policisté zabavili mnohem více dokumentů, než jim povolil.

Chyby při zákroku uznal také pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer, minulé úterý dočasně zprostil služby velitele akce Pavla Marečka. Inspekce Vojenské policie zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů - dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Alexandra Vondry, špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku. Ministr již předtím kvůli zásahu dočasně postavil mimo službu náčelníka vojenských policistů Vladimíra Ložka, i on považuje postup policistů za neadekvátní.

Česká televize plánuje podat kvůli zásahu Vojenské policie tento týden ústavní stížnost. Kauza se minulý týden dostala i na půdu Parlamentu. Opozice ve Sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo Vondra vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem její požadavek zamítla. V úterý má zákrok Vojenské policie vysvětlit ministr obrany sněmovnímu brannému a bezpečnostnímu výboru.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.