Inspekce Vojenské policie přezkoumá okolnosti zásahu v České televizi

Inspekce Vojenské policie přezkoumá okolnosti zásahu, který se odehrál v pátek v budově České televize. Zásahem se bude zabývat také inspekce ministra obrany Alexandra Vondry, podle kterého byl zákrok neadekvátní.

(čtk)

14.03.2011 19:13

458419_mediafax_david_polivka

Inspekční orgán Vojenské policie přezkoumá vhodnost zvolené výstroje, výzbroje, chování policistů na místě, jejich počet či vhodnost doby načasování prohlídky. Foto David Polívka, Mediafax

Inspekce Vojenské policie přezkoumá okolnosti zásahu, který se odehrál v pátek v budově České televize, sdělil dnes ČTK mluvčí Veřejné policie Jan Čermák. Zásahem se bude zabývat také inspekce ministra obrany Alexandra Vondry. Vojenská policie rovněž počká na výsledky prověřování postupu vojenského policejního orgánu ze strany civilního státního zastupitelství, doplnil Čermák.

K pátečnímu zásahu ozbrojených členů Vojenské policie v České televizi se dnes nechtěl vyjádřit náčelník vojenských policistů brigádní generál Vladimír Ložek. Od pátku je bez bližších informací o případu, řekl dnes ČTK. Ministr obrany Alexandr Vondra kvůli zásahu vojenských policistů v České televizi postavil Ložka dočasně mimo službu. Podle ministra byl zákrok v dané situaci neadekvátní.

„Alexandr Vondra dnes zmocnil inspekci ministra obrany, aby prověřila všechny okolnosti páteční akce v budově České televize," řekl ČTK mluvčí resortu Jan Pejšek. Tím, že se do vyšetřování zapojila Vondrova inspekce, má být podle mluvčího zajištěna objektivita prošetření okolností zásahu.

„Inspekční orgán Vojenské policie přezkoumá vhodnost zvolené výstroje, výzbroje, chování policistů na místě, jejich počet či vhodnost doby načasování prohlídky," sdělil ČTK Čermák.

Páteční akci v sídle zpravodajství veřejnoprávní televizní stanice dnes v rozhovoru pro MF Dnes odsoudil také soudce Kryštof Nový, který příkaz k prohlídce České televize vydal. „Já jsem vydal povolení na zabavení jednoho listinného důkazu, případně jeho kopií či třeba šanonu, v němž byl. A nikoliv k vystěhování celé kanceláře," uvedl Nový pro MF Dnes.

Podle svých slov očekával, že do televize přijdou čtyři neozbrojení důstojníci v uniformách, prokážou se povolením soudu a pokusí se v poklidu zabavit jeden listinný důkaz," doplnil Nový.

V soudním příkazu, který má ČTK k dispozici, se však píše, že „je nutno v rámci prohlídky jiných prostor zajistit nejen vlastní listinu, ale zajistit i všechny další listiny, datové nosiče či jiné věci, které by mohly objasnit, jakým způsobem a kým byl výtisk č. 2 získán".

„Vojenská policie dodržela veškeré podmínky uvedené v (soudním) příkazu," sdělil v pondělí odpoledne v prohlášení zaslaném ČTK mluvčí Čermák. Dle jeho slov bylo cílem prohlídky v budově televize získat důkazy v probíhajícím trestním řízení, kvůli podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace.

Zabavené věci chtějí vojenští policisté vrátit zaměstnancům České televize co nejdříve. Česká televize kvůli páteční akci maskovaných ozbrojenců podala na Vojenskou policii trestní oznámení.

Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová nařídila kvůli zásahu prověřit rozhodnutí svého podřízeného státního zástupce, který podal soudu návrh na vydání příkazu k prohlídce prostor České televize. Hercegová současně vydala dozorovému státnímu zástupci pokyn, aby do středy přezkoumal postup Vojenské policie při prohlídce v prostorách televize.

Dozorový státní zástupce má přezkoumat i rozsah zajištěných věcí z hlediska jejich potřebnosti pro trestní řízení a vydat policejnímu orgánu pokyn k dalšímu postupu.

V souvislosti s kauzou v pondělí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vydal pokyn, aby postup pražského městského zastupitelství prověřilo tamní vrchní státní zastupitelství. Zprávu o výsledcích této kontroly chce mít na stole do příštího pátku. Zeman zároveň požádal pražské městské státní zastupitelství o poskytnutí informací k případu.

Vrchní státní zastupitelství se podle jeho mluvčí Ireny Válové začalo případem zabývat již v neděli, dnes obdrželo podnět k přezkoumání postupu dozorového státního zástupce ze strany České televize.

Šéf Vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula podle ní shromažďuje potřebnou dokumentaci, do středy mu má městská státní zástupkyně sdělit výsledek vnitřní prověrky. Sám chce kontrolu dokončit do pátku. „Obsah podnětu České televize je velmi závažný, napadá nejen oprávněnost zásahu vojenské policie, ale i způsob a důvod zajištění dokumentů," řekla ČTK Válová.

Výsledek vnitřní kontroly na městském státním zastupitelství si vyžádal také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. „Na základě vyžádaných podkladů prověříme postup justičních orgánů, pokud by pan ministr zjistil závažná pochybení, podal by kárnou žalobu," uvedla mluvčí Tereza Palečková.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.