ČT podala kvůli zásahu Vojenské policie trestní oznámení

Po včerejší demonstraci síly ze strany Vojenské policie v budově ČT, kterou mohli diváci sledovat v přímém přenosu v rámci hlavní zpravodajské relace ČT, byl už šéf Vojenské policie postaven mimo službu a televize podala trestní oznámení.

(čtk)

12.03.2011 10:51

Aktualizováno: 12:34

458381_mediafax_david_polivka

V budově ČT vysvětloval počínání Vojenské policie její mluvčí Jan Čermák, který se svými brilantními komickými výstupy proslavil už v dokumentárním filmu Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír. Foto David Polívka, Mediafax

Česká televize (ČT) podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli pátečnímu zásahu ozbrojenců Vojenské policie (VP) v budově zpravodajství. Domnívá se, že mohl být spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. ČTK to dnes řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Od způsobu, jakým VP v pátek provedla prohlídku, se už distancovalo Městské státní zastupitelství v Praze. Popřelo také, že by dalo pokyn k dřívějšímu zapečetění kanceláře několika redaktorů ČT.

Podle Štichy televize požaduje po VP navrácení všech zabavených věcí redaktorů. ČT zároveň podává žádost k přezkoumání postupu policie na státní zastupitelství a podnět vrchnímu státnímu zastupitelství k přezkoumání postupu státního zástupce, který měl postup VP dozorovat, uvedl mluvčí. Podle Štichy si VP odnesla věci tří redaktorů – Karla Rožánka, Richarda Samka a Luboše Rosího. Kromě počítačů šlo i o diskové nosiče, dokumenty, osobní věci, diáře a fotografie.

„Budeme žádat, aby policie vyvrátila velmi vážné podezření, že celá tahle akce by byla pouze zástěrkou pro to, aby se mohli dostat k počítači a dokumentům Karla Rožánka, který má rozpracovanou celou řadu závažných kauz jak na ministerstvu obrany, tak v armádě," dodal Šticha.

Mluvčí Městské státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová dnes ČTK řekla, že státní zástupce podal návrh na vydání soudního příkazu k prohlídce. „V žádném případě ale nedal pokyn Vojenské policii ke konkrétnímu způsobu prohlídky v prostorách České televize. Vlastní realizace prohlídky je zcela v kompetenci Vojenské policie," uvedla. Podle advokáta Davida Uhlíře musela VP ze zákona dbát na to, aby zásah „nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu plněného úkolu".

Zenklová zareagovala i na slova vedoucí kanceláře náčelníka VP Michaely Cvanové z pátečního pořadu ČT Události, komentáře. Cvanová v něm hovořila také o událostech, které pátečnímu vniknutí maskovaných a ozbrojených policistů do budovy ČT předcházely. Ve čtvrtek totiž několik příslušníků VP zapečetilo kancelář několika redaktorů.

Cvanová v Událostech, komentářích řekla, že tak jednali na „klasický ústní příkaz státního zástupce". „Samozřejmě je to v souladu s trestním řádem," prohlásila Cvanová. Zenklová její slova popřela. „Státní zástupce Vojenské policii nevydával žádný pokyn k zapečetění kanceláře, neboť tento pojem trestní řád nezná," řekla ČTK Zenklová.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil kvůli pátečnímu zásahu v budově České televize mimo službu šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle Vondry byl zákrok neadekvátní dané situaci. Všichni tři budou mimo službu až do vyšetření případu.

Desítka vojenských policistů, v kuklách a se samopaly, vtrhla v pátek večer do budovy zpravodajství České televize. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Téměř pět hodin prohledávali jednu z kanceláří, odkud před půlnocí odnesli pytle s technikou a dokumenty tří redaktorů.

Po rozhovoru s náčelníkem Vojenské policie brigádním generálem Vladimírem Ložkem ministr obrany rozhodl o jeho postavení mimo službu až do vyšetření případu, uvedl Pejšek. „Dále budou postaveni mimo službu plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář, kteří jsou přímo odpovědni za způsob provedení policejního zásahu," dodal.

Podle šéfredaktora zpravodajství ČT Karla Nováka je demonstrace síly, kterou vojenští policisté předvedli, naprosto nepřijatelná. Zabavili počítače, zápisky, kazety, vizitky a telefonní čísla redaktorů, kteří pracují na kauzách dotýkajících se bezpečnostních složek i ministerstva obrany.

Podle mluvčího Vojenské policie Jana Čermáka se policisté snažili „zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace".

Vedoucí kanceláře náčelníka VP Michaela Cvanová v pátečním pořadu ČT Události, komentáře trvala na tom, že zákrok byl v souladu se zákonem. Policisté podle ní byli ozbrojeni kvůli tomu, že budovu ČT hlídá soukromá bezpečnostní služba. Připustila však, že zásah možná nebyl přiměřený. „Zásahem mohlo dojít k pochybení. Demonstraci síly si nemůžeme dovolit, kvůli jednomu papíru to bylo zbytečné," řekla.

Spis v roce 2007 vedl k odchodu bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka z funkce. Rožánek měl dokument nebo jeho kopii k dispozici a informoval o něm v České televizi.

Rožánek v rozhovoru pro server iHNed.cz, pořízený několik hodin před policejním zásahem, uvedl, že v době, kdy materiál získal, tedy počátkem letošního roku, věděl, že je odtajněný. Údajně mu to potvrdil i ministr obrany. Nyní prý už dokument nemá. „Pravděpodobně jsem ho vyhodil se starými papíry. Já to odvysílal a tím ten dokument už pro mě neměl žádnou cenu, abych ho dál schovával," dodal.

Ke Krejčíkově odchodu z čela vojenské tajné služby v roce 2007 vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové (nyní TOP 09, dříve KDU-ČSL). Získávání údajů prý řídil přímo Krejčík, který to ale popírá. Podle něj je materiál falzifikát, Krejčík už kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele. O kauze vypovídal 3. března před sněmovním branným a bezpečnostním výborem.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.