Bahrajnská vláda nechala pozatýkat lídry šíitské opozice

Bahrajnská policie ve čtvrtek zatkla šest významných členů opozičních stran a skupin ve snaze zabránit další mobilizaci protestního hnutí. Násilné zásahy proti převážně šíitským demonstrantům už odsoudila i OSN.

(rbs)

18.03.2011 20:00

A3

Bahrajnští šíité se dosud shlukovali převážně na Perlovém náměstí v Manámě. Policie je odtud několikrát násilím vyhnala. Protestující se ale vždy vrátili. Foto Mahmúd Júsif, flickr.com

Bahrajnské bezpečnostní složky ve čtvrtek zatkly pět významných členů šíitské opozice a jednoho sunnitského, levicově orientovaného kritika režimu. Zatýkání je dalším krokem bahrajnské vlády, která se za pomoci násilného rozhánění demonstrací a mírných ústupků snaží utlumit skoro dva měsíce trvající protivládní protesty.

Někteří ze zadržených byli obviněni z kontaktu se zahraničními agenty, jiní dokonce z navádění k vraždě. Mezi internovanými je i generální tajemník Hnutí pro svobodu a demokracii Hasan Mušajma, který se teprve 26. února vrátil do vlasti z exilu v Londýně, či známý aktivista Haku Abdal Džalíl Sindžak, jenž dostal nedávno po půlročním pobytu ve vězení od krále milost krále.

V hlavním městě Manáma mezitím stále probíhají potyčky mezi skupinami demonstrantů a policií, i když ne tak intenzivní jako v předchozích dnech. Při středečním zásahu na Perlovém náměstí, které bylo více než měsíc centrem každodenních protestů, zemřeli tři protestující, tři policisté a stovky lidí byly zraněny. Celkem bylo od začátku protestů v malém ostrovním království zabito minimálně dvanáct osob.

Akci, při níž bezpečnostní složky obsadily kromě náměstí také zdravotnická zařízení, odsoudil Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva jako šokující a zjevné porušení norem mezinárodního práva.

Komisařka Navi Pillayová vyjádřila „hluboké znepokojení nad eskalací násilí, použitého bezpečnostními silami v Bahrajnu“ a vyzvala vládu, aby od něho upustila. Zároveň upozornila na „alarmující zprávy o zatýkání, zabíjení a bití demonstrantů a zdravotnického personálu“.

Další nepokoje a střety se čekají tradičně po pátečních modlitbách. Ve vesnici na ostrůvku Sitra nedaleko Manámy se bude také pořádat pohřební pochod za jednoho z protestujících, který by se mohl podle agentury Bloomberg vyvinout v další protirežimní srocení.

Napětí mezi protestující šíitskou menšinou a sunnitskými vládci země se tento týden ještě prohloubilo poté, co si bahrajsný král pozval v pondělí na pomoc zahraniční bezpečnostní složky. Kontingent je vedený asi tisícovkou vojáků Saúdské Arábie, která je šíitským povstáním u svých hranic velmi znepokojena.

„Myslím si, že potenciálně nejnebezpečnější na Středním východě je situace v Bahrajnu,“ uvedl pro americká média bývalý člen CIA Michael Scheuer. „Je jasné, že Saúdové a jejich sousedé nechtějí mít na poloostrově šíitský stát, který by se podle nich stal předpolím íránského vlivu v oblasti.“

„Obávají se také toho, že situace, ve které sunnité zabíjí šíity, obzvláště pokud by to byly saúdské bezpečnostní složky, by mohla vyprovokovat Írán k nějaké akci,“ uvedl Scheuer dále.

Jednou z takových akcí by podle Shauera mohla být podpora šíitů a jejich protestního hnutí ve východních provinciích Saúdské Arábie, kde se nachází podstatná část ropných polí země.

V této části Saúdské Arábie se také v posledních dnech konalo několik solidárních protestů s bahrajnskými šíity. Stovky demonstrantů zde ve čtvrtek večer prohlašovaly podle svědků hesla jako „Osvoboďte Bahrajn!“ a podobně.

Ve městě Katíf použily saúdské bezpečnostní složky k potlačení čtvrtečních protestů slzný plyn a nejspíše i varovné výstřely. Podobné menší protesty na východě Saúdské Arábie se konaly ve městech Tarút, Safuá a Auámíja.

Podle agentur nebylo prozatím možno ověřit, zda došlo k nějakým zraněním nebo úmrtím.

Další informace:
The Guardian Bahrain arrests six opposition leaders for 'contacting foreign agents'
Al Džazíra UN warns Bahrain over crackdown
Al Džazíra Arrests follow deadly Bahrain crackdown
Bloomberg Bahrain Funeral May Spur Protesters as Opposition Arrested
Voice of America Saudi-Iranian Competition in Bahrain Feared
AFP Saudi Shiites rally for Bahrainis: witnesses


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Bahrajnští vládci: jen tak dál. Neděle, 20.Března 2011, 11:58:13

Bahrajnská vládnoucí moc se nemusí bát Libyjského opáčku v chování RB OSN. Tato instituce samotného vrcholu třídního boje v globálním systému, je si totiž dobře vědoma základní informace. Bahrajn v názvu svého státu nemá slovo socialistická, čili v neoliberální ideologii výhledově zločinecká, jako tomu je u Libye.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.