Saúdská Arábie vyslala do Bahrajnu vojáky

Na žádost bahrajnského prince dorazil do ostrovního království tisícihlavý vojenský sbor, který má režimu pomoci s neustávajícími protesty. Ty pokračují také v Jemenu, kde o víkendu zemřeli další lidé. Naopak ománský sultán se odhodlal ke značným ústupkům.

(rbs)

14.03.2011 19:00


Spoluautor: Petr Jedlička

A3

Analytikové se v souvislosti s bratrskou pomocí ze sunnitských států obávají, že dosud politické protesty v Bahrajnu získají náboženský rozměr. Foto Mahmúd Júsif, flickr.com

Tisíce kritiků bahrajnské vlády se v neděli opět střetly s policií, když se snažili zablokovat hlavní silnici k finančnímu centru hlavního města Manáma. Podle lékařů z přilehlých nemocnic bylo po zásazích pořádkových sil zraněno celkem osm set demonstrantů. Střety pokračují také v Jemenu, kde bylo o víkendu bezpečnostními složkami zabito dalších pět osob.

V neděli večer se také do Bahrajnu přesunul tisícihlavý sbor saúdskoarabské armády, který má úřadům pomoci zpacifikovat opoziční protesty. Ty začaly v ostrovním království zhruba před měsícem a do ulic hlavního města pravidelně lákají tisíce převážně šíitských demonstrantů.

Podle pozorovatelů byly nedělní protesty v univerzitním kampusu, na bulváru Krále Fajsála a před královským palácem prozatím největší výzvou pro bahrajnskou vládnoucí vrstvu. Rozehnat se je kromě bezpečnostních složek snažili také provládní demonstranti, často ozbrojení tyčemi nebo dlouhými noži.

„Mnoho lidí bylo zraněno a odvezeno do nemocnice,“ prohlásil Sajíd Hádí Almúsáví, člen opoziční strany Wefák. „Je jasné, že režim nyní podněcuje skupinky příznivců, aby protestující napadaly společně s policií,“ dodal.

Podle oficiálního stanoviska bahrajnské vlády to byli naopak demonstranti, kdo během víkendu napadal neozbrojené strážce pořádku.

Policie mimo jiné zasáhla také na Perlovém náměstí, kde se před necelým měsícem odehrála dosud nejkrvavější razie bezpečnostních jednotek. Čtyři lidé tehdy zahynuli a desítky dalších byly zraněny. Královská rodina poté slíbila, že se nic podobného již nebude opakovat. Poklidné demonstrace ale ani po měsíci neutichly, a tak se úřady opět rozhodly použít proti demonstrantům sílu.

Příchod saúdských vojáků, které dle agentury AFP nově doplnila i jednotka ze Spojených arabských emirátů, je zřejmě reakcí na oficiální prosbu o pomoc, kterou přednesl bahrajnský korunní princ před Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu. Představitelé království by misi zahraničních vojáků měli oficiálně potvrdit během nejbližších hodin.

Podle agenturních pozorovatelů může zásah saúdskoarabských jednotek podnítit další násilnosti, neboť protestující - převážně příslušníci neplnoprávné šíitské většiny - považují Saúdy za patrony kritizovaného režimu. Šíité si již v minulosti stěžovali, že královská rodina se do země snaží nalákat sunnity ze zahraničí, aby vyrovnala vliv jejich komunity. Někteří analytici se tak domnívají, že malý ostrov v Perském zálivu, který je spojencem Saúdské Arábie i Spojených států, by mohly postihnout i čistě nábožensky motivované nepokoje.

Střety a protesty v Bahrajnu mají doposud převážně politický podtext. Demonstranti a opozice se snaží s vládou vyjednat demokratické reformy a předání vlády lidu. Některé z požadavků již královská rodina splnila. S pokračujícími represemi se ale zvýšily i nároky opozice, jež nyní požaduje rezignaci premiéra a celé královské rodiny.

V Jemenu další mrtví
Pět protirežimních demonstrantů včetně pětiletého chlapce bylo během nedělních potyček zabito také v Jemenu, který se s nepokoji potýká již déle než měsíc. Lékaři v místní metropoli Saná navíc obvinili režim prezidenta Sáliha, že k rozhánění protestujících používá zvláštní formu nervového plynu.

Úřady tato obvinění odmítají, ale svědci v okolí univerzity potvrdili, že lidé po zasažení plynem omdlévali a nemohli dýchat. „Tohle není normální slzný plyn,“ prohlásil irácký doktor Hussajn Džošáí. „Tohle je jedovatý plyn, který zasahuje nervový a dýchací systém. Lidé jím zasažení upadají do bezvědomí,“ dodal.

Bezpečnostní složky v nejchudší arabské zemi, která je klíčovým spojencem Spojených států v boji proti teroristické organizaci Al Káida v oblasti, kromě plynu použily také ostré náboje. Po jejich zásahu zůstal v kampusu univerzity v Saná jeden mrtví a několik zraněných. Údajně odstřelovač na střeše jednoho z domů také zabil protirežimního demonstranta na hlavním náměstí.

Další úmrtí jsou hlášena z východu země, konkrétně z přístavního města Aden a města Mukkála. Tam při studentské demonstraci zemřel malý chlapec. V Adenu dav opět zapálil policejní stanici. Policisté začali v zoufalé snaze o získání kontroly nad situací střílet do demonstrantů ostrými náboji.

Násilnosti přicházejí pouze den poté, co bylo střelnými zbraněmi zraněno čtrnáct zastánců opozice. Režim kromě protivládních nepokojů čelí též separatistickému hnutí na jihu a občasným šíitským povstáním na severu. V některých částech nemá vláda nad situací absolutně žádnou kontrolu.

Ománský sultán ustupuje
Ománský sultán Kabús Saíd v neděli předal část svých pravomocí dvěma speciálním radám, které by měly dohlížet na tvorbu zákonů a dalších regulí. Jedna z rad bude volená, členy druhé bude jmenovat sám sultán. Prozatím není jasné, zda si ománský vůdce ponechá právo veta.

Zahraniční pozorovatelé označili sultánův krok za prozatím největší ústupek protestům, které v zemi začaly na konci února. Kabús Saíd již minulý týden odvolal dvanáct z celkových dvaceti devíti členů vlády a slíbil vytvoření nových pracovních míst ve veřejné sféře.

Protesty ve strategicky položeném Ománu, který společně s Íránem kontroluje Hormuzský průliv, jímž je vyváženo na čtyřicet procent ropy vytěžené v Perském zálivu, jsou ale menší než v ostatních zemích. Demonstranti navíc prohlašují, že nechtějí pád sultanátu. Údajně požadují jen větší demokratizaci systému, lepší životní podmínky, zvýšení platů a boj s všudypřítomnou korupcí.

Přesto i Ománu slíbila Rada pro spolupráci arabských států v Zálivu deset miliard dolarů, které by měly sloužit na pokrytí výdajů spojených s ústupky demonstrantům. Podobný příspěvek by měl obdržet také Bahrajn.


Další informace:
BBC News Gulf states send force to Bahrain following protests
The Guardian Saudi Arabian forces prepare to enter Bahrain after day of clashes
The Guardian Bahrain protests reignited
USA Today Clash outside palace in Bahrain intensifies
Al Džazíra Bahrain 'asks for Gulf help'
Al Džazíra Yemen police fire on protesters
Al Džazíra Oman ruler shifts lawmaking powers
AFP Oman sultan grants parliament legislative powers
AFP Five Yemeni protesters killed in fresh unrest


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

aktualizace k Bahrajnu Úterý, 15.Března 2011, 14:27:5

Na aktualizaci celého textu není zatím dost zpráv, tak jenom čtyři dílčí doplnění:

1) intervenční sbor v Bahrajnu se skládá z větší části ze saúdskoarabských jednotek, z menší pak z vojáků ze Spojených arabských emirátů. Účast dalších zemí je pouze symbolická

2) bahrajnský král vyhlásil tříměsíční stav nouze, v rámci nějž může armáda v zájmu stability použít většinu donucovacích prostředků bez autorizace civilních institucí

3) Írán, který má v oblasti výsostné zájmy, zásah ostře odsoudil. USA, pro které platí totéž, co pro Írán, vyzvaly bahrajnský režim a příslušníky sboru, aby respektovali základní práva každého Bahrajňana, včetně práva na nenásilný protest. K přítomnosti vojsk jako takové ale Washington komentář nevydal

4) z hlediska mezinárodního práva je akce legitimizována odkazem na obranný pakt, který sdružení států Zálivu uzavřelo

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.