Thajský premiér se chce dohodnout, oznámil předčasné volby

Apchisit Vedžadžíva částečně ustoupil demonstrantům, nabídl smír a slíbil předčasné volby. Červení nabídku přivítali, zůstávají však ostražití. Podle pozorovatelů jde nyní o konkrétní datum voleb. V létě se totiž rozhoduje o novém veliteli armády.

(rbs)

05.05.2010 19:34

4508348752_0e305fc6ee

Při thajských protestech zemřelo doposud pětadvacet lidí, tisíce dalších byly zraněny. Foto seua_yai, flickr.com

Thajští červení demonstranti zůstávají zabarikádovaní v centru Bangkoku, podle svých vůdců jsou ale ochotni přistoupit na usmíření, které navrhl premiér Apchisit Vedžadžíva. Ten v úterý ustoupil hlavnímu požadavku demonstrantů a stanovil termín předčasných voleb na 14. listopad. Thajsko se tak po osmi týdnech demonstrací, které paralyzovaly hlavní město, dostalo blíže k vyřešení politické krize, jíž agentury označují za největší za posledních osmnáct let.

Dokud ale nebudou ujasněny detaily dohody a záruky, že vláda svoje slovo dodrží, červení se ze svých pozic v centru Bangkoku nestáhnou. Jeden z vůdců červeného hnutí Vira Musikapong potvrdil, že dohodu podpoří, ale požaduje, aby datum voleb nestanovila vláda, ale Volební komise.

Další z červených lídrů, Džatuporn Prompan, řekl BBC, že je potřeba objasnit spíše datum rozpuštění parlamentu než datum voleb. Poté co bude zřejmé, kdy k němu dojde, vůdci opozice se setkají a společně zváží, zda na smírčí dohodu přistoupí.

Pozorovatelé uvádějí, že na pozadí dohadů o termínu voleb je snaha ovládnout armádu, která má v Thajsku stále velice silné postavení. Dle Chrise Bakera, experta na Thajsko a životopisce bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry, jde červeným o to, aby se volby konaly nejpozději v létě. Dne 1. září totiž odchází do penze nynější velitel armádních složek, generál Anupong Paodžinda, a úkolem vlády je, aby vybrala jeho nástupce.

Protesty v Thajsku pokračují již osmým týdnem. Při násilných incidentech zemřelo doposud pětadvacet lidí. Na tisíc Thajců bylo zraněno. K nejkrvavějším potyčkám došlo 10. a 11. dubna, při neúspěšném pokusu armády vytlačit demonstranty z centra Bangkoku.

Současná situace je vyústěním řetězce politických krizí, který se táhne od sesazení zkorumpovaného, leč demokraticky zvoleného premiéra Šinavatry v září 2006. Právě k Šinavatrovu politickému odkazu se dnes červení demonstranti hlásí. Sám sesazený premiér žije v exilu. V nepřítomnosti byl thajským soudem odsouzen k dvěma letům vězení.


Další informace:
AFP Thai protesters stand ground amid peace overtures
BBC News Thai red-shirts set out conditions for reconciliation
NST online Thailand's army, the silent political actor


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.