Thajsko: při víkendových nepokojích tekla krev, opozice zostřuje požadavky

Jedenadvacet lidí bylo zabito a osm set zraněno během víkendových nepokojů v Bangkoku. Demonstrantům se podařilo v centru udržet. Chtějí okamžité odstoupení premiéra a dále odmítají vyjednávat.

(sea)

12.04.2010 11:32

4508348752_0e305fc6ee

Stále sebevědomější demonstranti dnes požadují okamžité rozpuštění parlamentu a odchod premiéra Vedžadžívy do exilu. Foto seua_yai, flickr.com

Jedenadvacet lidí zemřelo a více než osm set bylo zraněno při víkendových nepokojích v thajské metropoli Bangkoku. K zřejmě největšímu násilnému střetu za posledních osmnáct let došlo v sobotu večer, když se vojáci a policisté neúspěšně pokusili převzít kontrolu nad částí města okupovanou červenými demonstranty.

Červení v pondělí ráno uspořádali v centru Bangkoku pochod s rakvemi na ramenou. Většina schránek byla prázdná, nejméně ve dvou ale demonstranti nesli těla obětí sobotních střetů. Opozice stále okupuje hlavní ulice v centru města a její sebejistota po víkendovém ubránění pozic roste, píše pro BBC Quentin Somerville z Bangkoku.

Víkendové pouliční boje se odehrály zejména na třídě Khao San, jež patří mezi oblíbené destinace turistů s batohem, a v okolí Památníku demokracie. Bezpečnostní složky v sobotu večer zaútočily gumovými projektily a slzným plynem, podle některých svědků se střílelo i ostrými náboji. Opoziční demonstranti házeli zápalné lahve a podle mluvčího armády i granáty. Mezi mrtvými jsou čtyři vojáci.

Premiér Apchisit Vedžadžíva vystoupil v sobotu krátce před půlnocí ve státní televizi, kde vyjádřil soustrast rodinám pozůstalých a oznámil, že vojenská akce byla zastavena. Odmítl také, že by proti civilistům byla záměrně použita ostrá střelba. Tou podle něj bezpečnostní složky pálily jen „do vzduchu a v sebeobraně“.

Vedžadžíva stále odmítá přistoupit na požadavek opozičních demonstrantů, aby bez prodlení rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby. Podle nepotvrzených zpráv v pondělních thajských denících se však koaliční politické strany snaží premiéra přesvědčit, aby přistoupil na kompromis a rozpustil parlament do šesti měsíců namísto do konce roku, jak slíbil dříve.

Demonstranti však po sobotních krvavých střetech své požadavky zostřili. „Místo rozpuštění parlamentu do patnácti dnů nyní trváme na okamžitém zastavení jeho činnosti a chceme, aby Vedžadžíva ihned opustil zemi,“ sdělil jeden ze sedmadvaceti vůdců demonstrantů Veera Musikapong.

Demonstrace v Bangkoku by mohly vážně poškodit thajský turistický průmysl. Některé země jako například Jižní Korea či Austrálie již své občany před návštěvou Thajska varovaly. Washington vládu i demonstranty vyzval k ukázněnosti. „Odsuzujeme politické násilí v Thajsku, které je naším dávným přítelem a spojencem a vybízíme obě strany, aby nevyřízené záležitosti vyřešily mírovými prostředky,“ uvedl mluvčí Bílého domu Mike Hammer.

Další informace:
BBC News Thai protesters parade coffins after deadly violence
The Guardian Thai protesters rule out talks after deadly clashes
BBC News Bangkok clashes death toll climbs to 21, with 800 hurt


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.