Vůdci thajské opozice unikli zatčení v hotelu, jeden z nich po laně

Thajská policie se v pátek neúspěšně pokusila zatknout tři vůdce červených demonstrantů. Jeden se z hotelového balkónu spustil po laně, zatímco jeho stoupenci údajně zadrželi dva policisty jako rukojmí.

(sea)

16.04.2010 14:50

4520164143_37ff304a26

Thajská vláda zostřuje rétoriku: policie je nyní proti „teroristům“ připravena „rázně zakročit“. Foto Ratchaprasong, flickr.com

Thajská policie se v pátek dopoledne neúspěšně pokusila zatknout tři vůdce červených demonstrantů, kteří se v Bangkoku ukrývají v hotelu rodiny bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry. Všem se nicméně podařilo z budovy uprchnout, Arismanu Pongruangrongovi dokonce po laně přímo z balkonu. Podle nepotvrzených informací navíc červení zadrželi dva vysoké policejní důstojníky jako rukojmí.

Neúspěšný zákrok bezpečnostních sil značí odhodlání thajské vlády riskovat další střety s demonstranty, kteří požadují okamžité odstoupení premiéra Apchisita Vedžadžívy, rozpuštění sněmovny a nové volby. „Zatkneme a umlčíme ty teroristy. Poslali jsme na ně speciální jednotky,“ prohlásil vicepremiér Sutchep Tchaugsuban ve státní televizi necelou půlhodinu před nepovedenou akcí.

Pongruangronga s lanem kolem pasu se před hotelem ujal bouřlivý dav červených demonstrantů a pomohl mu nastoupit do přistaveného auta. „Rád bych poděkoval všem, kteří mě zachránili – pomohli jste zachránit demokracii,“ uvedl bývalý popový zpěvák s tím, že se jej policista v hotelu pokusil zavraždit.

Přestože se thajská vláda neúspěšnou páteční operací zostudila, hodlá v podobných zákrocích pokračovat. Tisíce demonstrantů shromážděných v obchodní zóně Bangkoku rovněž ostře vyzvala, aby oblast dobrovolně vyklidily, protože bezpečnostní složky jsou proti „teroristům“ připraveny „rázně zakročit“.

Stoupenci opozice v Bangkoku demonstrují již pátý týden. Při největším násilném střetu za posledních osmnáct let zahynulo minulý víkend třiadvacet lidí a více než osm set lidí bylo zraněno.

Současná situace je vyústěním řetězce politických krizí, který započal sesazením zkorumpovaného, leč demokraticky zvoleného premiéra Tchaksina Šinavatry v září 2006. Právě k Šinavatrovu politickému odkazu se dnes červení demonstranti hlásí. Sám sesazený premiér žije v exilu. V nepřítomnosti byl thajským soudem odsouzen k dvěma letům vězení.

Zjitřenou situaci Thajsko řeší také v Evropě. Thajský velvyslanec v Rakousku se ve čtvrtek ohradil proti dokumentu kritickému k thajské královské rodině, který v úterý odvysílala rakouská televize ABC. Pořad by podle něj mohl poškodit vztahy mezi zeměmi. „Považujeme to za otázku národní bezpečnosti, protože královská rodina má v naší ústavě místo nad politikou,“ sdělil Kriangsak Kittichaisaree. Kritizovat monarchii je v Thajsku zákonem zakázáno.

Další informace:
The Guardian Thai protester evades police by climbing down hotel on rope
AFP Red Shirt leaders flee as Thai forces surround hotel
BBC News Thai police action at red-shirt protest hotel fails
AFP Australian documentary on Thai royals sparks outrage


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.