Stovky vojáků vybavené ostrými náboji nasadila v pondělí brzy ráno thajská armáda do finančního centra Bangkoku, aby protivládním demonstrantům zabránila proniknout do této části města. Červení odpůrci premiéra Apchisita Vedžadžívy se tam plánovali přesunout z nákupní zóny metropole, kterou okupují již druhý měsíc.
Mluvčí thajské armády Sunsern Kevkumnerd prohlásil, že „demonstranty už (armáda) nenechá jít dál“ a že „ti, kdo dělají nepořádek, budou potrestáni“. Premiér Vedžadžíva, jenž stále odmítá odstoupit a vypsat nové volby, předal v pátek odpovědnost za provádění bezpečnostních operací nejvyššímu veliteli thajské armády Anupongu Paočindovi.
Generál Paočinda v neděli svolal schůzi vojenských velitelů a červené demonstranty varoval, aby se finančnímu centru Bangkoku vyhýbali. Zároveň se však nechal slyšet, že trvá na politickém řešení situace a že proti opozici nechystá žádné další tvrdé zákroky.
Vojáci od pondělního rána střeží proslulou čtvrť červených luceren Patpong a přilehlou ulici Silom Road, v níž má sídlo ústředí Bangkokské banky a další administrativní budovy.
S neklidnou situací v Bangkoku dochází trpělivost i takzvaným žlutým – radikálním stoupencům stavovského uspořádání, které se snaží udržovat i Vedžadžívův režim. V minulých týdnech o nich nebylo slyšet. V neděli se ale v Bangkoku opět srotili a dali vládě jasné ultimátum: do týdne zažehnat politickou krizi, jinak vystoupí proti červeným sami. Žluté demonstranty, volně sdružené v Lidové alianci pro demokracii, tvoří monarchisté, obchodníci a městská střední třída.
Vůdcové červených demonstrantů nicméně hodlají dle vlastních slov v půlce května sami kapitulovat. „Patnáctého května se všech čtyřiadvacet vůdců vzdá a požádá o kauci. Do té doby budeme pokračovat v protestech, abychom ukázali, že neutečeme,“ oznámil v sobotu jeden z vůdců červených Nattavut Sajkuar, aniž by plánovanou kapitulaci blíže vysvětlil.
Stoupenci červené opozice v Thajsku demonstrují již šestý týden. Při největším násilném střetu za posledních osmnáct let zahynulo minulý víkend v Bangkoku pětadvacet lidí a více než osm set jich bylo zraněno.
Současná situace je vyústěním řetězce politických krizí, který započal sesazením zkorumpovaného, leč demokraticky zvoleného premiéra Tchaksina Šinavatry v září 2006. Právě k Šinavatrovu politickému odkazu se dnes červení demonstranti hlásí. Sám sesazený premiér žije v exilu. V nepřítomnosti byl thajským soudem odsouzen ke dvěma letům vězení.
Další informace:
BBC News Thai army moves into Bangkok business district
BBC News Thailand faces threat of yellow-shirt counter-protest
AFP Thai troops on Bangkok streets to protect financial hub
AFP Thai protest leaders 'will surrender to police' May 15
Armáda brání postupu červených do finančního centra Bangkoku
Za pořádek v Thajsku ručí od pátku nejvyšší velitel armády. Ultimátum dali vládě už i žlutí demonstranti, ti se dožadují pořádku. Vůdci červených plánují kapitulaci – proč, to zatím nevysvětlili.

Armáda střeží od pondělního rána proslulou čtvrť červených luceren Patpong a přilehlou ulici Silom Road, kde sídlí řada thajských bank. Foto LightOnDude, flickr.com
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -
Související