Válková by jako zmocněnkyně vlády pro lidská práva měla skončit, zní z ČSSD
Jan GruberPředseda ČSSD Jan Hamáček navrhne premiérovi Andreji Babišovi odvolání jeho stranické kolegyně Heleny Válkové z pozice zmocněnkyně pro lidská práva. Výzvy k rezignaci přicházejí i z Rady vlády pro lidská práva a opozice.
Sociální demokraté požadují, aby vláda Andreje Babiše (ANO) odvolala poslankyni Helenu Válkovou (ANO) z pozice zmocněnkyně pro lidská práva. Důvodem jsou informace, které přinesl portál Info.cz, že se v sedmdesátých letech — spolu s někdejším prokurátorem Josefem Urválkem — svou odbornou publikační činností podílela na obhajování zákonů, které tehdejší moc zneužívala k šikaně nepohodlných občanů a jež navíc neodpovídaly platnému právu. Bývalá ministryně spravedlnosti z funkce odstoupit nehodlá.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) již v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásil, že by rezignaci Válkové uvítal. „Považoval bych to za logické. Zlepšilo by to situaci a prospělo by to i Úřadu vlády, jinak tato debata nikdy neskončí,“ uvedl. Dodal však, že o případném odvolání někdejší pracovnice Výzkumného ústavu kriminologického při generální prokuratuře rozhodne svými hlasy politické hnutí ANO. „ČSSD ji se svými pěti ministry odvolat nemůže,“ podotkl.
Obdobně se během pondělního dopoledne vyjádřil i poslanec a první místopředseda slabší koaliční strany Roman Onderka (ČSSD). „Nejlepším řešením stávající situace by bylo, kdyby paní Válková na post zmocněnkyně sama rezignovala,“ napsal Deníku Referendum. Ta ovšem z pozice, kterou zastává od dubna loňského roku, odcházet nehodlá. „Pokud jde o post vládní zmocněnkyně, tak k rezignaci nevidím žádný důvod,“ řekla v České televizi.
Hamáček nicméně v průběhu dne své původní stanovisko poupravil a před jednáním Babišova kabinetu oznámil, že premiérovi odvolání vlivné představitelky politického hnutí ANO sám navrhne. „Pokud bude paní Válková pokračovat ve funkci, bude se více věnovat obhajobě svého působení než fungování úřadu, což by podle mého názoru komplikovalo chod celé agendy,“ vysvětlil Radiožurnálu.
Odchody z rady vlády pro lidská práva
K odchodu z pozice zmocněnkyně vlády pro lidská práva Válkovou kromě představitelů opozice — například poslankyň Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Miroslavy Němcové (ANO) — vyzval i jeden z členů Rady vlády pro lidská práva, právník, novinář a zastupitel městské části Praha 8 Tomáš Němeček.
„Jsem členem Rady od loňska. Snažil jsem se do její práce vnášet pohled zevnitř psychiatrické nemocnice. […] Teď je už ale pocit trapnosti při sledování činů a výroků paní Válkové nesnesitelný. Proto jsem všem členům Rady odeslal výzvu k rezignaci paní Válkové nejpozději do čtvrtečního zasedání Rady,“ napsal. „V opačném případě se v ten den odporoučím z Rady já,“ doplnil.
Pokud Němeček z Rady skutečně odstoupí, bude se jednat již o druhou rezignaci v posledním roce. Loni totiž poradní orgán vlády opustil filozof, signatář Charty 77 a bývalý předseda ODA Daniel Kroupa. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Válková nemá pro výkon funkce dostatek zkušeností a kompetencí. „Babišova vláda dala jmenováním této osoby jasně najevo, že o nestranné a věcné posuzování problematiky lidských práv nemá zájem. Nechci se na ničem takovém podílet,“ uvedl.
Kroupu v Radě — na návrh Válkové — na sklonku července nahradil někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a ministr kultury v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) Daniel Herman (KDU-ČSL). „Nevím, do jaké míry se pan Kroupka s paní Válkovou znají. Právě proto, že se s ní znám velmi dobře a hovořili jsme spolu i o životních tématech, tak mohu říct, že jsme přátelé, ale respektuji, když má někdo jiný názor,“ řekl tehdy portálu Echo24.cz laicizovaný kněz.