Stát přehlíží nerovnosti mezi ženami a muži. V evropském srovnání se propadá
Jan GruberEvropská unie se k rovnosti žen a mužů přibližuje malými krůčky. Česká republika kráčí ještě pomaleji. V Indexu genderové rovnosti obsadila jedenadvacátou příčku a ve všech sledovaných oblastech se umístila hluboko za evropským průměrem.
Evropská unie se k rovnosti žen a mužů přibližuje malými krůčky a Česká republika k ní kráčí ještě pomaleji, vyplývá z letošního Indexu genderové rovnosti, který v úterý zveřejnil Evropský institut pro rovnost žen a mužů (EIGE). Ten na stupnici od jedné do sta hodnotil pokrok v šesti klíčových oblastech — práce, zdraví, čas, finance, znalosti a moc. Zatímco průměr evropské osmadvacítky činil 67,4 bodu, Česká republika se s 55,7 body umístila na jedenadvacátém místě žebříčku.
„Bodový zisk České republiky je ve všech zkoumaných oblastech nižší než skóre Evropské unie. Nejhůře si vede v doméně moci. Nejlépe v tématu zdraví, kde i přesto obsadila až osmnáctou příčku. Od roku 2005 se navíc její postavení v Indexu zhoršilo — propadla se o čtyři pozice —, a proto nadále výrazně zaostává za evropským průměrem. Skóre České republiky se totiž za dvanáct let měření zvýšilo jen o 2,1 bodu,“ konstatuje institut.
Podle poslankyně a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Heleny Válkové (ANO) si je ve světle nejnovějších údajů třeba přiznat, že situace v oblasti rovnosti žen a mužů není zdaleka ideální. „Rozhodně máme co zlepšovat,“ říká. „Nesmíme však vystupovat aktivisticky. Postavení žen v naší společnosti není dobré, ale z mé pozici chci především mírnit příliš nespokojené hlasy z prostředí genderových organizací, aby společnost příliš nedráždily,“ dodává.