Jako starostové stojíme o větrníky, pane premiére. Chceme ale koncepční řešení

Podle premiéra Andreje Babiše starostové obcí nestojí o větrné elektrárny. Na výzvu, ať se mu případně ozvou, několik z nich okamžitě zareagovalo v otevřeném dopise. Ten nyní zveřejňujeme.

Vážený pane předsedo vlády,
⠀⠀⠀
reagujeme na Vaši výzvu, aby se ozvali občané a starostové, kteří chtějí větrníky, kvůli zahájení debaty o tom, že „je u nich vybudujeme“. Jsme starostové obcí, které mají zájem takový projekt realizovat.

Zároveň však upozorňujeme, že rozvoj čisté energetiky není možné založit na individuálních domluvách premiéra s jednotlivými obcemi. Je nutné, aby stát nastavil transparentní podmínky pro podporu těchto zdrojů.

Již příští týden bude Vaše vláda pravděpodobně projednávat návrh Národního klimaticko-energetického plánu ČR, který zatím obsahuje příliš nízký cíl pro spotřebu elektřiny z OZE. Bezprostředním řešením je tedy zvednout celkový cíl pro OZE (minimálně na 23 % v roce 2030, jak doporučuje Evropská komise, lépe však na více než 24 %, což odpovídá rozumnému potenciálu, který ČR má).

Dalším krokem je přijetí novely zákona o podporovaných zdrojích energie, která nastaví systém podpory pro obecní a komunitní zdroje čisté obnovitelné energie.

Pokud budou takové podmínky vhodně nastaveny, tak bude zájem o výstavbu větrných a dalších elektráren ze strany obcí a občanů stoupat, jako se to děje ve většině zemí EU.

Děkujeme za Váš zájem a věříme, že budete nastavení vhodných podmínek věnovat pozornost.


Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína
⠀⠀⠀⠀
David Kádner, starosta Nové Vsi v Horách
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Zděnka Němečková, starostka obce Klíny
⠀⠀⠀⠀
Jarmila Hloušková, starostka obce Bušín
⠀⠀⠀⠀
Josef Fojtek, starosta Vlčic
⠀⠀⠀⠀
Josef Hála, starosta obce Jince
⠀⠀⠀⠀
Josef Minář, starosta obce Horní Studénky
⠀⠀⠀⠀
Karel Ferschmann, starosta obce Němčovice

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.