Greenpeace varovali před prunéřovskou elektrárnou

Podle Greenpeace ČEZ odmítá použít v elektrárně Prunéřov moderní technologii. Elektrárna je největším producentem skleníkových plynů v republice.

(dar)

04.12.2009 16:38

Prunerov_by_petr_tefek

Elektrárna Prunéřov zabije čtyřicet pět lidí ročně. Foto Petr Štefek

Před hlavním vchodem dnes zakryla bílá prostěradla necelou dvacítku těl symbolických obětí prunéřovské elektrárny. Tolik životů si podle ekologů její neekologický provoz vyžádá každý půlrok. „Prunéřovský elektrárenský komplex je největším českým zdrojem CO2, ročně ho do atmosféry vychrlí víc než všechna česká osobní auta dohromady," uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Greenpeace především upozorňují na fakt, že vlastník prunéřovského komplexu – firma ČEZ – odmítá dostatečně modernizovat elektrárnu. Ministerstvo životního prostředí přitom už dříve ČEZ vyzvalo, aby při modernizaci využilo nejlepší dostupnou technologii, k čemuž jej ostatně zavazuje také směrnice Evropské unie. ČEZ je však odhodlán použít levnější, zastaralou technologii.

Organizátoři happening naplánovali na den, kdy se bude v Kadani veřejně projednávat dopad stavby na životní prostředí v tzv. procesu EIA. Proti chování elektrárny již podepsalo petici na tři tisíce místních obyvatel. Námitky vytrvale vznáší i Ekologický právní servis a místní sdružení s názvem Chomutov – pod pokličkou ČEZ.

Rovenský z Greenpeace věří, že stát před tlakem ČEZ neustoupí: „V době, kdy vrcholí přípravy na světový summit OSN o klimatu v Kodani, považujeme za nemyslitelné, že by české ministerstvo životního prostředí dalo záměru ČEZ zelenou. V opačném případě by umožnilo instalovat v největším českém zdroji skleníkových plynů zastaralou technologii, která je navíc v rozporu s platnou legislativou, a prodloužit tak jeho provoz o další čtvrtstoletí.“

Více informací:
Greenpeace: „Mrtvoly“ před prunéřovskou elektrárnou aneb klimatické změny zabíjejí
Novinky.cz: "Mrtví" aktivisté Greenpeace protestovali před elektrárnou Prunéřov


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.