Válka energetických kolosů pokračuje

Kontrola v ČEZ proběhla zřejmě kvůli stížnostem Czech Coalu. ČEZ s ním odmítá vyměnit elektrárnu Počerady za důl.

(dar)

03.12.2009 15:02

Martin_roman

Foto Jakub Poláček, Mediafax

Firma Czech Coal chtěla jeden ze svých dolů vyměnit za elektrárnu Počerady, která je nejziskovější elektrárnou ČEZ. Za čtyři roky totiž skončí smlouva mezi ČEZ a Czech Coal o dodávkách uhlí do počeradské elektrárny, pokud by se smlouva neobnovila, ani nedošlo k výměně, musel by zřejmě ČEZ elektrárnu odstavit. „Je zřejmé, že situaci, kdy Czech Coal má uhlí a my elektrárnu, budeme muset nějak vyřešit," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jednání zkomplikovala kontrola evropských antimonopolních úředníků v polostátním molochu ČEZ. Kontroloři prověřovali, zda ČEZ záměrně neomezuje trh s uhlím v zemi. Ten razii přičítá právě stížnostem Czech Coalu. ČEZ vlastní Severočeské doly, což činí 60 % roční produkce uhlí. Od loňského roku navíc vlastní spolu s firmou J&T německé doly Mibrag. Z nich zřejmě také hodlal dovážet uhlí do českých elektráren a nahradit tak zásoby, jež zatím dodává Czech Coal.

Kámen úrazu je v tom, že ČEZ uzavřel smlouvu s německou energetickou firmou EnBW, která spoluvlastní i Pražskou teplárenskou. EnBW měla zajistit, aby elektrárna Pražské teplárenské brala uhlí právě z německých dolů Mibrag a nikoli od Czech Coalu jako dosud. Zřejmě i tato dohoda přinutila evropské úředníky ke kontrole. Bruselský úřad však zatím odmítá tato podezření komentovat.

Další informace:
Idnes.cz Razie v ČEZ definitivně zhatila prodej Tykačových hnědouhlených dolů


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.