Příměří mezi ČEZ a Czech Coal vydrželo jen měsíc

Vztahy mezi energetickými giganty ochladly kvůli razii evropských antimonopolních komisařů v ČEZ.

(jm)

29.11.2009 22:17

Cez_vs_czecha_coal

České energetické kolosy už jsou znovu v sobě. Grafika Redakce

Asi měsíc vydrželo příměří ve "válce uhlobaronů", ve které proti sobě několik let stály státní energetický gigant ČEZ a skupina Czech Coal (dříve Mostecká uhelná) miliardáře Pavla Tykače. Den předtím, než evropský antimonopolní úřad zahájil v ČEZu razii, se totiž zástupci obou firem pohádali. Důvod? Za razií v ČEZu prý stojí Czech Coal.

„Trochu jsme tam na sebe křičeli a na ničem jsme se nedohodli,“ citovala MF Dnes jednoho z účastníků schůzky, která se konala minulé pondělí.

Dohoda, která se rýsovala, měla obě energetická impéria konsolidovat. ČEZ ovšem zároveň rozjížděl další podobnou konsolidaci, a to společně společně s Energetickým a průmyslovým holdingem (J&T, PPF a Daniel Křetínský), který již v první fázi získal elektrárnu v Opatovicích. Dalšími dvěma účastníky řetězce vzájemných výměn měly být podle spekulací MF Dnes také německá EnBW a francouzská Dalkia, které měly po přerozdělení získat rozhodující podíly v Pražské energetice a Pražské teplárenské.

Skupina Czech Coal byla z této druhé výměny vyloučena, navíc celá akce zaváněla kartelovou dohodou, která by ČEZ a J&T mohla stát až 18 miliard korun. Spolumajitel Czech Coal Petrl Pudil již MF Dnes potvrdil, že antimonoplní kontrolory na sérii energetických rošád upozorňovali, údajná spolupráce EnBW s kontrolory zatím potvrzena není. Mluvčí evropské komisařky pro hospodářskou soutěž nicméně popřel, že by razii zahájili na podnět konkurence, jde prý o vlastní iniciativu komise.

Výhodná výměna a územní limity
Léta trvající válka mezi skupinou Pavla Tykače a ČEZ přitom měla skončit oboustranně výhodnou výměnou dolu za pronájem elektrárny: Czech Coal měl od ČEZu převzít dosluhující elektrárnu v Počeradech, ČEZ měl od Tykačovy skupiny získat hnědouhelný důl ČSA.

Počeradská elektrárna má životnost do roku 2013, Czech Coal ji ale plánoval modernizovat a také zásobovat vlastním uhlím. O vlastní elektrárnu skupina kolem Pavla Tykače usiluje již dlouho, ČEZ však zatím všechny její snahy blokoval. Vyrábět elektřinu z vlastního uhlí je totiž výhodnější než uhlí prodávat.

Mnohem problematičtější je zisk ČEZ: hnědouhelný důl ČSA by se mohl stát "nejperspektivnějším v zemi" – ovšem za podmínky, že budou prolomeny těžební limity. Prolomení limitů přitom nyní skutečně hrozí: navzdory vzájemné rozepři za něj lobbují jak ČEZ, tak i Czech Coal. Ve Fischerově vládě prolomení podporuje ministr průmyslu Vladimír Tošovský, počítá s ním jeho návrh nové energetické koncepce státu a získává podporu některých politiků v Ústeckém kraji. „ČEZ má nyní rozhodně sílu zrušení limitů prolobbovat. Udělá to ale jenom v případě, že bude mít důl ČSA pod kontrolou sám. Než se to stane, prolomení limitů naopak nepřipustí. Proto je dohoda o tom, že mu Tykač ČSA nechá za adekvátní náhradu, pro všechny zúčastněné nejvýhodnějším řešením,“ citovaly nedávno Hospodářské noviny dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Proti prolomení limitů, které by pravděpodobně znamenalo konec Horního Jiřetína, vystoupily organizace Greenpeace, Kořeny, Hnutí DUHA, Naše Beskydy, Zelený kruh a také řada starostů. Greenpeace navíc v pátek uspořádalo "symbolickou demolici" ministerstva průmyslu a obchodu. „Chtěli jsme dát panu ministrovi Tošovskému a jeho kolegům poznat, jaké to je, když váš dům někdo ohrožuje zbouráním. Ti lidé si zjevně nepřipouštějí, že prolomení limitů by mělo drastický vliv na život tisíců lidí,“ uvedl během protestu před ministerstvem Ondřej Hogen z Horního Jiřetína.

Ceny uhlí, Toskánská aféra a emisní povolenky
Válka mezi uhlobarony a ČEZ se v minulosti vedla především o výši cen za uhlí, které státní energetický gigant potřebuje pro své elektrárny. Bez vzájemné dohody o dodávkách po roce 2013 byly plány ČEZ na modernizaci zastaralé počeradské elektrárny zablokované. Velký dodavatel a velký spotřebitel uhlí se navzájem obviňovali ze zneužívání dominantního postavení na trhu, firma Czech Coal měla navíc podle tvrzení svých konkurentů stát za toskánskou aférou. Tu rozpoutaly fotografie z letní dovolené Mirka Topolánka v Toskánsku, které ho zachycovaly ve společnosti šéfů ČEZ, lobbistů a podnikatelů. A to právě v době, kdy Topolánkova vláda prosadila spornou novelu o emisních povolenkách, která de facto darovala energetickým firmám sedmdesát miliard korun.

Další informace:
Idnes Znepřátelené firmy ČEZ a Czech Coal měly blízko dohodě, pak se pohádaly
Idnes Za razií na ČEZ stojí Tykač
Idnes Trest pro ČEZ může být až 18 miliard, vina se však zatím neprokázala
Greenpeace Greenpeace dnes zahájilo symbolickou demolici ministerstva průmyslu. Kvůli uhlí pod ním.
Lidovky Důl za elektrárnu. Končí nejkrvavější bitva českého byznysu
Aktuálně.cz Toskánská aféra šéfa ODS: Stále chybí klíčové odpovědi
Novinky Toskánská aféra pokračuje: podle J&T za ní stojí Czech Coal


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.