Senát podpořil zmírnění podmínek osobního bankrotu pro dětské dlužníky
Jan GruberLidé, kterým vznikla většina dluhů před osmnáctým rokem života, mohou nově projít oddlužením za tři roky bez nutnosti splatit pevný podíl pohledávek. Příslušnou novelu insolvenčního zákona Senát jednomyslně schválil.
Podmínky osobního bankrotu pro dětské dlužníky se zmírní, rozhodl Senát. Ten ve středu schválil novelu insolvenčního zákona, kterou připravila skupina poslanců v čele s Kateřinou Valachovou (ČSSD). Lidé, jimž vznikly alespoň dvě třetiny dluhů včetně příslušenství před dovršením osmnáctého roku života, budou moci projít insolvenčním řízením ve zkrácené tříleté lhtůtě bez nutnosti splatit pevně stanovený podíl pohledávek.
„Návrh nepředstavuje dluhovou amnestii nebo milost, ale znamená férovou šanci pro mladé lidi, kteří se dostali do dluhové pasti, aby se z ní dostali. Aby mohli začít dospělý život s čistým štítem,“ řekla bývalá ministryně školství mládeže a tělovýchovy v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) s tím, že změna zákona pomůže zhruba padesáti tisícům mladých lidí.
„Je důležité, aby existoval nástroj na oddlužení dětí. Není únosné, abychom měli tisíce dětí, které vstupují do dospělosti s tím, že mají na krku exekuci třeba jen kvůli tomu, že jejich rodiče za ně nezaplatili poplatky za vyvážení popelnic nebo pokutu za jízdu tramvají,“konstatoval jičínský senátor Tomáš Czernin (TOP 09).
Předkladatelé návrhu v jeho důvodové zprávě upozornili, že dluhy mladým lidem výrazně komplikují vstup do samostatného života. „Břímě v podobě exekucí jim brání nalézt si normální zaměstnání a často je spojené s bytovou nouzí. Tlak na odchod do šedé, nebo černé ekonomiky se proto zvyšuje. Dluhy vnímané jako nespravedlivé navíc zásadně snižují ochotu respektovat právní řád,“ uvedli.
Přes zmírnění podmínek oddlužení může podle odborníků jistou komplikaci představovat podmínka minimální splátky, tedy nutnost prokázat, že dlužník je s to hradit nejen náklady insolvenčního řízení ve výši 1 089 korun měsíčně, ale současně i stejně vysokou částku věřitelům. Což znamená, že do osobního bankrotu se nedostanou ti, již nebudou schopni zaplatit 2 178 korun měsíčně. Celkem minimálně 78 408 korun.
Mapa osobních bankrotů, jež přináší data o insolvenčních řízeních v České republice, uvádí, že institut osobního bankrotu využívá jen sedmina lidí v exekuci. Nejvíce osob procházejících oddlužením žije v Ústeckém (2,25 procenta), Karlovarském (2,02 procenta) a Libereckém kraji (1,62 procenta), nejméně naopak v hlavním městě (0,58 procenta). Celkově bylo loni v osobním bankrotu 114 tisíc lidí, přičemž zhruba desetinu tvořili mladší třiceti let.