Blíží se nulové oddlužení? Ne, zní z rezortu spravedlnosti i Sněmovny

Jan Gruber

Česká republika je povinna do dvou let implementovat evropskou směrnici, jež umožní oddlužení firem do tří let bez stanovení částky, která musí být splacena. Sjednocení pravidel bankrotů právnických a fyzických osob ale nemá podporu.

Přijde i do České republiky „nulové“ oddlužení běžné v mnoha členských státech Evropské unie? Odpověď na otázku naznačil čtvrteční seminář pořádaný sněmovním Ústavně právním výborem, který se věnoval nové Směrnici Evropského parlamentu a Rady o rámcích pro preventivní restrukturalizaci, druhé šanci a opatřeních ke zvýšení účinnosti postupů restrukturalizace, insolvence a oddlužení. Ta mimo jiné počítá s možností úplného oddlužení podnikatelů a firem nejpozději do tří let, a to bez stanovení procentní nebo minimální částky, která musí být z dluhu splacena.

Směrnice zemím evropského společenství doporučuje, aby pravidla stanovená pro firmy aplikovaly i na občany, respektive sjednotily právní úpravu oddlužení pro právnické a fyzické osoby. Česká republika nicméně se zmírněním nedávno schváleného insolvenčního zákona nepočítá. Ačkoli ministryně spravedlnosti Marie Benešová (nestr. za ANO) řekla, že výslednou podobu implementace Směrnice nelze odhadnout, její politický náměstek Jeroným Tejc (nestr.) upřesnil, že rezort spravedlnosti Směrnici coby nosič pro prosazování opatření nad její rámec nemíní využít.

×
Diskuse
JK
June 13, 2019 v 19.17
Jak jinak
Chudým se zkrátka pomáhat nesmí a nebude, chudé je nutno za jejich chudobu trestat.

Přitom je čím dál většímu množství lidí jasné, že globální objem dluhů dosáhl takové hodnoty, že nikdy nemohu být a ani nebudou splaceny. Nicméně trestáni za jejich nesplácení budou jen a jedině chudí.

To i těm primitivním antickým společnostem bylo jasné, že občasné vyhlášení milostivého léta jim může jen prospět. Nikam jsme se za 2500 let neposunuli.
Nemožnost splatit všechny dluhy (v "uzavřeném oběhu" v jednom okamžiku) je vlastností peněz, půjčovaných na úrok.

Objem peněz v oběhu je zhruba roven objemu dluhů a požadovaný úrok jsou tedy peníze navíc, které v oběhu v daný okamžik neexistují. Buď je nutno si na splacení úroků znovu půjčit (a tím vytvořit další peníze), nebo ti nejslabší nemají na splacení dostatek peněz (ty peníze v oběhu vůbec neexistují) a tedy zkrachují a jejich majetek je "přerozdělen".