Babiše skutečně porazí jen rehabilitace politiky

Tím, co může skutečně zabránit politickým podnikatelům typu Andreje Babiše v úspěchu, je rehabilitace politiky jako takové.

V listopadu 1989 by mě opravdu nenapadlo, že demonstruji i za to, aby si člověk s mně zcela cizími a protivnými názory, vystupováním i minulostí mohl založit vlastní politickou stranu a ovlivňovat v demokratické soutěži i můj život. Ale ve skutečnosti jsem přesně za to demonstroval. Jedinečná atmosféra demonstrací „revolučního“ roku 89 byla dána i tím, že si málokdo dovedl představit odvrácenou stranu reálné parlamentní demokracie, s její devalvací slov, politických programů, politiky jako takové.

Tím, kdo tuto negativní stránku demokratického zřízení nejlépe využil ve svůj prospěch, je samozřejmě Andrej Babiš. S politickým instinktem, který svým způsobem nelze neobdivovat, namíchal dokonalý koktejl technokratického pragmatismu, který se záměrně drží stranou od jakýchkoli idejí, vesměs už svými zastánci zdiskreditovaných, a kritiky politiky a politiků coby neužitečných a nebezpečných žvanilů. Už to bylo napsáno mnohokrát, ale Babiše k moci vynesla neschopnost politiků jako celku.

1923828_973203002715320_7319364347174268644_nAndrej Babiš dokázal maximálně využít negativní stránku demokratického zřízení. Koláž idealiste.cz

Proto i demonstrace proti Babišovi jsou vždy také namířeny proti politickým garniturám (pravicovým i levicovým), které Babišovi připravily půdu a umožnily jeho vzestup. Trochu to na poslední pražské demonstraci zaznělo, ale ne příliš výrazně. Je legitimní a správné žádat odchod premiéra, který diskredituje svými kauzami celou Českou republiku. Na takovém požadavku není absolutně nic nedemokratického. Demonstrace jako veřejný projev názoru patří k demokratické společnosti naprosto stejně jako svobodné volby.

Tím, co by mohlo skutečně zabránit budoucím politickým podnikatelům typu Andreje Babiše v úspěchu, však nejsou demonstrace, ale rehabilitace politiky jako takové. Dokázat, že i v dnešním komplikovaném světě marketingových strategií, roztříštěných zdrojů informací a hysterických sociálních sítí má smysl předkládat politická, tj. o určitý ucelený pohled na svět se opírající řešení. Samozřejmě to kromě vyprofilovaného programového zaměření vyžaduje i věrohodné osobnosti nositelů daného programu.

To je běh na dlouhou trať. K úspěchu je podle mě třeba několika vlastností. Za prvé trpělivosti až zarputilosti, bez níž se asi nelze prokousat přes všechny překážky. Ta asi není představitelná bez pevného přesvědčení o tom, že usiluji o něco, co je ve své podstatě správné. Za druhé otevřenosti mysli, která zabrání tomu uzavřít se ve svém názoru a pohledu na svět jako tom jedině správném. A za třetí určitého nadhledu, odstupu od politiky jako takové.

Zatím se zdá, že až se kouzlo Andreje Babiše vyčerpá, a jednou se to téměř jistě stane, přijde ke slovu dnešní převážně pravicová opozice. Nejpozději tehdy nastane příležitost pro sociální demokracii nebo jinou demokratickou levicovou stranu, aby se ze své perspektivy podílela na celkové rehabilitaci politiky tím, že nabídne ucelenou a srozumitelnou levicovou alternativu k vládě. Snad je to částečně možné i ve „vnitřní opozici“ v rámci vlády, v roli onoho levicového rebela, o němž mluvil Jan Hamáček.

Ale příliš tomu nevěřím. Ve vládě s Babišovým hnutím se místo rehabilitace sociálně demokratické politiky dočkáme spíš její pokračující diskreditace. A opravdu to nebude možné svést na Andreje Babiše.

A co si myslíte vy? Diskuse (34 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.

Martin Profant - Praha 7

Loajalita je krásná věc Středa, 12.Června 2019, 09:49:26

Ale proč by měl kdokoli na světě mít chuť dávat ještě jednou šanci ČSSD, pokud se zásadně nezmění? A ten potenciál změny nevidím, jen odchody a pány, co se domnívají, že ministerstvo kultury je v prvé řadě záležitost manažmentu.

Tu a tam se dočtu o Maláčové a nemám důvod ji podezírat z toho, že není slušný člověk a nebo že neumí hezky mluvit o tom, jak by si představovala budoucnost ČSSD. Jenomže, ty dvě miliardy, které v červnu ještě na tento rok chybí v sociální oblasti, jsou výhradní odpovědnost ministryně sociálních věcí. Stovky lidí, jejichž platy nebyly nikdy rozmařilé, připravují na reálnou možnost, že na konci měsíce dostanou výpověď. Co se dá dělat, musí se obětovat, důležitější je, abych já udržela svůj ministerský post a mohla pracovat na dlouhodobých vizích.

Pravice, levice -- JIrka Loewy kdysi napsal krásný fejeton "Kompas, který nezrezivěl" a po čtvrt století tomu stále věřím, tahle polarita má smysl. Ale potom se stačí podívat na to, jak ČSSD hlasuje a jaká témata nastoluje a nic naplat, ta strana není jen nahlodaná nacionálními demagogy jako Foldyna, ale je svoji reálnou politikou vzdálena od levého spektra více než nejméně dvě politické parlamentní strany a bůhví, jestli není i dále než ANO.

Josef Poláček - Invalidní důchodce

Rehabilitace politiky? Středa, 12.Června 2019, 10:59:39

Dozajista ano; ovšem je nutno se ptát, na jakém základě.

V antické (demokratické) polis byla politika chápána v úzké souvislosti s principem "areté", ctnosti. Politika tedy nebylo naprosto volné pole pro sledování vlastních zájmů, pro jejichž legitimaci postačí získat dostatečný počet příznivců. Nad tímto pouhým politikařením stálo ještě něco vyššího, nepodmíněného.

Takovýto moment ale v současném pojetí politiky (respektive demokracie) není dán. Politika (demokratická) je principiálně definována právě jenom jako volná hra politických sil, kde tedy rozhodují jenom čistě kvantitativní faktory, čili počet získaných hlasů.

Sice se tak nějak předpokládá, že i takovéto politikaření by se mělo konat při alespoň zásadním dodržování jakýchsi pravidel slušnosti; ale tento faktor slušnosti, solidnosti, odpovědnosti tu nemá žádnou autonomní existenci.

Takže ta "rehabilitace politiky" - jak řečeno je to (jmenovitě v českých poměrech) věc dozajista žádoucí, ale bude krajně obtížné pro ni hledat nějaký reálný fundament.

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Když ctnost bude předstírána, Středa, 12.Června 2019, 11:24:37

nebo když morálka bude nadřazena společenskému souhlasu, také se tím nic nevyřeší.

"Ctnostná" politická síla pak musí "morálku" vynalézt a vnutit ji ostatním.

Jan Pardon - ridic trolejbusu, Brno

Středa, 12.Června 2019, 12:59:44

No tak spasu v CSSD bych urcite nehledal, ale ono se uvidi v pristich volbach jestli lide zapominaji nebo ne. Zatim bych jeste pockal co nabidne Vaclav Klaus ml.

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Středa, 12.Června 2019, 14:25:49

Já se bojím, že žádná rehabilitace politiky nehrozí -- levice se sama zlikviduje a Babiše vystřídá staronová hrůza pod vedením ODS, která ho vlastně do politiky dostala...

Aspoň že ti důchodci budou mít po této epizodě o 2 tisíce Kč vyšší důchod, protože tohle bylo na dlouho poslední zvýšení...

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Středa, 12.Června 2019, 15:56:49

http://blog.aktualne.cz/blogy/jiri-chyla.php?itemid=34221

Poměrně nenáročné shrnutí toho slavného předběžného auditu i pro osoby nedovzdělané jako já.

A spíš to vypadá na obrovskou korupci, kdy Babišovi dotace schvalovali za úplatu ODSáci, TOPáci, ČSSďáci a další v rozporu s platnými zákony...

No, tohle by asi nikoho nepřekvapilo, o zkorumpovanosti ODS se vyprávějí legendy................... a v podstatě by to nasvítilo Babišova slova, že už ho nebavilo platit korupčníkům jako mourovatý...

Pavel Kolařík - informatik, Mnichov

Středa, 12.Června 2019, 18:13:53

Tak čekali jsme, s čím zdejší profláklí kobliháři přijdou ...

Jindřich Kalous - důchodce

Pavlu Kolaříkovi Středa, 12.Června 2019, 21:33:46

Takže otázka stojí tak, zda se nechat okrádat přiznaným oligarchou Babišem nebo "demokraty" z ODS a TOP 09 na špagátkách jiných oligarchů "pracujících" v zákulisí? Nějaké další možnosti na výběr by tam prosím nebyly?

Já sice chápu, že Vám to může být jedno, kolik ta česká důchodcovská lůza dostala od vrchního kobliháře přidáno, nota bene když nedosahuje Vašich hvězdných kvalit, takže si za to může sama, že musí sedět doma za pecí a třít tam bídu s nouzí, zatímco vy ji můžete poučovat z Mnichova o demokracii a morálce, ale on žádný strom neroste do nebe, ani ten Váš...

Pavel Kolařík - informatik, Mnichov

Čtvrtek, 13.Června 2019, 09:54:38

Ale jděte, vy kecko.

Vy kobliháři si samozřejmě plně zasloužíte, že "to prostě zaplatíte", ale jak k tomu přijdou ti ostatní? Proto protestují na náměstích, a proto vás porazí i ve volbách.

Josef Poláček - Invalidní důchodce

Rehabilitace levicové politiky Čtvrtek, 13.Června 2019, 13:03:48

V dnešním Právu je opravdu velmi zajímavý text filozofa M. Hausera o tom, v čem on by viděl možnost radikální obnovy progresivní levicové politiky.

Hodnota jeho analýz tkví především v tom, jak naprosto přesně demaskuje současnou demokracii jako za prvé systém fakticky oligarchický (vládne ve skutečnosti stále ta samá kasta, veškeré volby mohou změnit jenom počet mandátů, ale nikoli nadvládu této kasty jako takovou); a za druhé že je tento způsob demokracie ze své podstaty pravicově liberální, respektive neoliberální (je postaven na definici člověka jako údajně autonomního, to jest izolovaného, a v posledku sama sebe vykořisťujícího individua).

Centrálním Hauserovým argumentem je téze, že současná identitární hnutí mají - přes všechen svůj negativní populismus - svůj pozitivní moment v tom, že jsou faktickým aktem odporu právě proti tomuto neoliberalismu, který plně už plně splynul s oficiální etatistickou demokracií. Krátce řečeno: lidská bytost se zcela přirozeně brání proti této své redukci na izolované individuum polapené v koloběhu kapitálu, a hledá si svou novou, pospolitou a antikapitalistickou identitu.

Jak řečeno právě v té analýze současného politického systému, v demaskování jeho zdánlivě "čistě demokratického" charakteru leží hlavní hodnota Hauserových úvah.

Jeho vlastní návod na řešení krizové situace - vytvoření levicového populismu, který by byl negací kapitalismu "jakožto ekonomického a sociálního regulátoru", se ovšem jeví být značně nepřesvědčivým.

On sám brojí proti "chvostismu" levice - tedy proti tomu, že levice už dlouhodobě nepřichází s novými impulsy, nýbrž je jenom na chvostu vývoje; ale tento jeho návrh či projekt je stejně zase jenom takovým "chvostem". Je totiž pouhou negací současného stavu (kapitalismu); ale není tu možno rozpoznat nic, co by mohlo dodat nějakou opravdu pozitivní základnu. Jenom (tradičně levicová) touha po pospolitosti, po kolektivní identitě takovouto základnu asi sotva poskytne.

Ale i tak, ten Hauserův článek je velmi zajímavý, a každému kdo má možnost se dostat k dnešnímu Právu je možno ho plně doporučit.

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Hauserův článek jsem nečetl, ale podle toho, co píšete, pane Poláčku, Čtvrtek, 13.Června 2019, 14:40:49

zde vidím určitou podobnost s "pokrokovým neoliberalismem" a "reakčním populismem" Nancy Fraserové.

Reakční populismus je u ní také aktem odporu proti "pokrokovému neoliberalismu" (podivná aliance "emancipace" a "financializace", aliance nových sociálních hnutí se sofistikovanými, "symbolickými" odvětvími a byznysem založeným na službách - finanční a kognitivní kapitalismus). Tato "podivná aliance" představuje liberálně-individualistické chápání pokroku, pokrok je zde ztotožněn s meritokracií namísto s rovností.

Východisko z té "falešné dichotomie" pokrokového neoliberalismu a reakčního populismu Fraserová vidí v "podchycení znechucení" lidí ze současného stavu věcí a v jeho přesměrování správným směrem, ve vytvoření nové aliance emancipačních sil s "Trumpovými voliči" a v jejich společném boji proti financializaci.

Jindřich Kalous - důchodce

Pavlu Kolaříkovi Čtvrtek, 13.Června 2019, 17:47:41

Jako obvykle se mýlíte, a to hned dvojmo.

Za prvé nejsem ani koblihář ani volič koblihářů.

Za druhé můj minulý post není obrana koblihářů, ale útok na tu nadřazenost, kterou ve svých postech neustále dáváte najevo.

Nezbývá mi než Vás znovu varovat: Pozor, ať si neodřete nos o strop.

Pavel Kolařík - informatik, Mnichov

Čtvrtek, 13.Června 2019, 19:06:55

No tak že to byl především ad hominem útok na mě, to jsem pochopil, to opravdu nemusíte zvláště zdůrazňovat. Ale jak jste si ovšem jistě také již všimnul, mám ve zvyku tyto věci ignorovat, a držet se tématu.

A že to byl ovšem také koblihářský postoj, to je také zřejmé, číst tady všichni ještě umíme. I když je opravdu evidentní, že ten motiv ad hominem byl primární, takže to, že byste “třel bídu s nouzí”, neberu pochopitelně vážně.

Martin Profant - Praha 7

Momentka Čtvrtek, 13.Června 2019, 19:16:0

Tato vláda se postavila proti exekučnímu řádu, neudělala nic ohledně sociálního bydlení a odmítá řešit alarmující stav českého veřejného školství.

Citace není přesná, odposlechnuto od politika, který zdůvodňoval, proč jeho strana bude rozhodně hlasovat pro nedůvěru Babišově vládě. Nebyl to sociální demokrat a jeho strana se nedeklaruje jako levicová. Jen přemýšlím, kde pak pro tu levici zbývá prostor.

Jindřich Kalous - důchodce

Pavlu Kolaříkovi Čtvrtek, 13.Června 2019, 19:19:56

Zbývá ještě dodat jednu maličkost, že s útoky ad hominem pod tímto článkem jsem nezačal já...

Pavel Kolařík - informatik, Mnichov

Čtvrtek, 13.Června 2019, 19:27:23

Takže k věci už nemáte nic. Nu, čekal snad někdo něco jiného?

Pavel Kolařík - informatik, Mnichov

Čtvrtek, 13.Června 2019, 19:36:5

Takže aby to nezapadlo po pokusu o zatrolení: ten Chýlův blog, na který odkázal Morbicer, je samozřejmě nestoudný. Doporučuji přečíst i diskusi pod ním, a tam např. velmi trefné příspěvky Radovana Bartoška.

Jindřich Kalous - důchodce

Pavlu Kolaříkovi Čtvrtek, 13.Června 2019, 20:42:49

Tyhle demagogické móresy jste se naučil ještě v ČSSR nebo až v Mnichově?

Pavel Kolařík - informatik, Mnichov

Čtvrtek, 13.Června 2019, 21:01:20

Rozumím tomu, že se snažíte dosáhnout toho, aby se tématem diskuse stal “Kolařík”.

Taky rozumím tomu, že k tomu máte mimo jiné i ten důvod, že se vám nelíbilo, když jsem zcela jednoduše poukázal na nesmyslnost vašeho “agnostického” žvanění pod článkem o evoluci.

Tématem tohoto článku, a tedy i diskuse pod ním je však 65letý obviněný AB z Prahy.

Zopakujme si tedy, aby to nezapadlo:

Ten Chýlův blog, na který odkázal Morbicer, je samozřejmě nestoudný. Doporučuji přečíst i diskusi pod ním, a tam např. velmi trefné příspěvky Radovana Bartoška.

Martin Profant - Praha 7

Proč ta falešná skromnost? Čtvrtek, 13.Června 2019, 22:34:12

kdyby nebyl tématem Kolařík a jeho donekonečna omílané výpady, nebavilo by Vás to :-)

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Rehabilitace politiky? Čtvrtek, 13.Června 2019, 23:52:11

K částečné rehabilitaci politiky dochází na náměstích, kde se demonstruje nejen za nezávislou justici, ale i proti tomu, že se nic nedělá proti klimatické změně a mladí lidé se učí veřejně vyjadřovat a diskutovat a v senátu. Sněmovna je paralyzovaná Babišovým ANO a Milošem Zemanem.
O rehabitlitaci levicové politiky zatím bohužel vůbec nelze mluvit a čas pro sociální demokracii, kdy může ještě něco říci, se krátí. Na podzim už může být pozdě.

Pavel Krupička - Praha 5

Pátek, 14.Června 2019, 05:09:1

O Janě Maláčové bych si nedělal iluze. Je schopná jít na za Milošem Zemanem na hradní ples a ještě to předtím oznámit na facebooku, kde se při té příležitosti vyfotí s úsměvem od ucha k uchu. V nedávném rozhovoru lavírovala a odmítala přiznat Babišův střet zájmů ohledně dotací, prý že to rozhodnou nějací úředníci či co. Absurdní, kdejaké malé dítě ví, že Babiš je zloděj, paní ministryně ovšem nikoli. ČSSD se topí nejen ve vládních kompromisech a paní Maláčová s ní. Jedna garda sociopatických papalášů tam byla nahrazena její o něco mladší verzí.

Pavel Krupička - Praha 5

Pane Poláčku, Pátek, 14.Června 2019, 05:24:44

díky za tip na ten článek Michala Hausera, mně se pochopitelně líbí, včetně závěru :-)

Kdybych měl vybrat jednu pasáž, tak asi tuto: "Levice po svých devastujících porážkách od konce šedesátých let minulých století teprve sbírá odvahu mluvit o kapitálu, vykořisťování, třídním boji nebo se vrátit ke slovu socialismus. A bude zaostávat za sociálně konzervativním populismem tak dlouho, dokud se jí nepodaří oživit tento "nekorektní" pojmový arzenál v nových souvislostech a významech."

Josef Poláček - Invalidní důchodce

Pátek, 14.Června 2019, 11:33:33

Ano, pane Krupičko, tato pasáž z toho Hauserova textu je skutečně téměř až nefilozoficky pregnantní a přímočará. Skoro to vypadá, jako by se Hauser po svých výletech do oblastí postmarxismu ("kulturního marxismu") přece jenom začal zase vracet ke starém dobrému "marxistickému" marxismu, tedy k marxismu podloženému sociálně ekonomickou analýzou a kritikou kapitalismu.

Na straně druhé - u toho musím zůstat - není tu naznačena žádná skutečná perspektiva, to jest pokud bychom se opravdu jenom a pouze navrátili k té kritice kapitalismu (byť třeba i radikální), pak bychom byli zase někde tam kde byla levice před sto či sto padesáti lety. Takže tady je opravdu velice zásadním ten dodatek "v nových souvislostech a významech".

Josef Poláček - Invalidní důchodce

Legitimní populismus? Pátek, 14.Června 2019, 11:45:33

Pan Nushart: nejsem si teď zcela jistý jestli Hauser tu Fraserovou ve svém článku přímo nezmiňuje; ale v zásadě se zřejmě jedná opravdu o společnou myšlenku.

Ta centrální Hauserova myšlenka je asi tato: levice smí - a musí! - být populistická, pokud chce něčím doopravdy pohnout. Tento její populismus se ale musí opírat o pravé hodnoty, tedy o skutečnou emancipaci lidské bytosti - a nikoli o emancipaci fiktivní, jak to činí populismus pravicový, neoliberální.

Tady se ovšem Hauser pouští do velice nebezpečných vod. Já sám jsem už několikrát konstatoval, že ta populistická hnutí mají určitou míru pravdy, jakožto spontánní projev protestu proti izolovanosti a anonymizaci lidské bytosti za podmínek liberalistického kapitalismu. V tomto ohledu má tedy Hauser pravdu s tím, že chce oslovit a aktivovat tento opoziční potenciál.

Na straně druhé ale: jakýkoli populismus je přinejmenším zahrávání si s ďáblem.

Jakýkoli populismus staví do popředí hesla, namísto ducha. Každý populismus vede k zhrubnění, k osekání všech subtilnějších souvislostí, všech protikladností. Jinak řečeno: každý populismus stojí bezprostředně v rozporu s pravdou.

Sice tady může být - v pozitivním případě - přítomna pravda sociální, případně pravda revoluční; ale na straně druhé jak řečeno populismus jako takový je vždycky na štíru s pravdou. A když takováto populistická revoluce (i když třeba sama o sobě oprávněná) vyhraje, tak on se ten její konflikt s pravdou, s pravdivostí nakonec vždycky nevyhnutelně vymstí.

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Legitimní populismus? Pátek, 14.Června 2019, 16:32:9

Ten Fraserové "pokrokový neoliberalismus" vlastně je takovýmto levicovým populismem, populismem, který ti hloupí "prohlédli" a chytří se ho drží.

Nejde asi o to, že by ho prohlédli na základě nějaké racionální úvahy, ale prostě na základě osobní zkušenosti, zkušenosti, kterou mají ti "hloupí" (bývalá střední třída postižená likvidací průmyslu) odlišnou od těch "chytrých" (lidé, jejichž zájmy jsou v souladu s novými sociálními hnutími).

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Pátek, 14.Června 2019, 18:35:1

Počítám PANE Kolaříku, že nadšený souhlas pana Bartoška se znárodněním Agrofertu nebude ten nejtrefnější.
Nebo ANO???
Jste přívržencem znárodňování?

Také nevím, jestli je vám známo (já to nevěděl), že za panovaní našich demokratů ČR na dotacích vracela 35 miliard Kč, což je zhruba 100x tolik než hrozí teď, takže s tím krvácením to není žádná novinka a máme s tím bohaté zkušenosti...
(a že v tom auditu zaznívá významná kritika kontrolních orgánů státu, pod které dotace spadají a které Agrofert neovládal, to nemůžete popřít)

Smysl těch mých příspěvků totiž nebyl v tom, že jsem vášnivý koblihář a miluji Andreje Babiše celým svým srdcem, jak se neustále svými lživými příspěvky snažíte naznačovat.
Ve skutečnosti pana Babiše nemám rád, nelíbí se mi jeho pojetí politiky a jsem si samozřejmě vědom, že oligarchizace není žádná výhra, ale průser.
Ovšem je v dnešní době dosti běžná. Staří Atéňané by se vysmáli tomu, co my dnes vydáváme za "demokracii".
(na druhou stranu, ač se na zvýšení dúchodů můžeme dívat jako na mazaný tah, bylo vyloženě potřebné)

Nicméně - a to jsem se snažil naznačit - nevidím nic nadějného pro dobu po Babišovi, která se pomalu blíží.
Bude s dosti značnou pravděpodobností tvrdě neoliberální.
A to znamená -- snižování daní kromě těch plošných jako DPH, tlak na privatizaci všeho možného důchodovým systémem počínaje, omezování veřejných služeb, zase se objeví úvahy o placeném školství atd.
A v podstatě zbude jen jeden mírný oponent toho všeho - Piráti.

-----------------------------

Proč tolik tajnůstkářství pane Profante?
Nemusíte přece jmenovat, ale aspoň politickou příslušnost toho nelevicového politika byste zmínit mohl, ne?

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Oponent Piráti? Pátek, 14.Června 2019, 19:09:9

Piráti jsou zvláštní oponent. Jsou esencí "pokrokového neoliberalismu" (což je podle Fraserové spojení nových sociálních hnutí s kognitivním a finančním kapitalismem) a zároveň koketují s radikální levicí (DiEM25).

Pavel Krupička - Praha 5

Pátek, 14.Června 2019, 23:01:8

Možná ano pane Nusharte. Až na to, že Piráti nejsou esencí pokrokového neoliberalismu, nekoketují s Diem25 a Diem25 v ČR není radikální levicí :-)

Martin Profant - Praha 7

Aleši Morbicerovi Sobota, 15.Června 2019, 00:13:30

Šlo o Ivana Bartoše. Politická příslušnost byla podle mého přesvědčení snadno odhadnutelná. ODS by nemluvila o sociálním bydlení, komunisté o školství, TOP O9 k věci, lidovci by měli místo vzdělaní rodinu.

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Panu Krupičkovi Sobota, 15.Června 2019, 11:48:50

Začnu od toho jednoduššího: DiEM25 je celoevropské hnutí, takže nerozumím Vaší námitce - proč by v ČR mělo DiEM představovat nějakou jinou levici než představuje v Evropě.

Dále nerozumím Vaší námitce, že "Piráti s DiEM25 nekoketují". Členy DiEM25 jsou pirátští poslanci Ondřej Profant a Mikuláš Peksa.

Martin Profant - Praha 7

Jiřímu Nushartovi Sobota, 15.Června 2019, 15:30:42

S neoliberalismem, ať již původním nebo pokrokovým mají Piráti hodně málo společného. S DiEM25 nekoketují, ale spolupracují, patří do volné sítě spolupracujících stran, hnutí a aktivit.

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

No vidíte, pane Krupičko, Sobota, 15.Června 2019, 20:47:41

z koketérie je spolupráce.

Pavel Krupička - Praha 5

Sobota, 15.Června 2019, 21:50:29

Možná je to můj problém, ale já si v politice pod slovem koketovat představím nějakou užší formu spolupráce.

Podle toho jak znám své kolegy, tak bych váhal označit DiEM v ČR jako radikální levici. DiEM25 zde není ani řádně ustanoveno, nemá národní program a ten celoevropský je poměrně obecný, i když myslím, že třeba co se týče přerozdělování přebytků obchodních bilancí bohatých zemí nebo navýšení práv řadových pracujících ve firmách k demokratickému socialismu směřuje. Poslední aktivity českého DiEMu se týkají spíš ekologie - prezentace diemáckého evropského Green New Dealu.

A pokud není řádně ustanoveno, může podle mě obtížně koketovat. I když jak jste psal pane Nusharte, tak určité vazby zde jsou.

Piráti se v některých ohledech jako neoliberálové chovají, ale jako čistí neoliberálové či jejich esence, jak jste psal, mi spíš nepřijdou

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.