Volby ve Španělsku vyhráli socialisté, budou si vybírat partnery

Tradiční sociálnědemokratická strana PSOE nezískala sice většinu, má teď však volnější ruce a více možností. Pravicoví lidovci z PP zaznamenali svůj nejhorší výsledek. Hlasy jim ubrali jak liberální Ciudadanos, tak krajně pravicoví Vox.

(pjed)

29.04.2019 15:56

A1

Lídr PSOE Pedro Sánchez při oslavách nedělního vítězství. Repro z videozáznamu

Sice ne triumfálním, leč přesto jasným vítězstvím sociálnědemokratické strany PSOE skončily ve Španělsku nedělní parlamentní volby. PSOE pod vedením Pedra Sáncheze získala 28,7 procenta hlasů, což je o 6,1 procenta více než při posledních volbách, a ovládla i horní komoru. Její tradiční pravicový konkurent Lidová strana (PP) propadl přitom na 16,7 procenta, což je o 15,9 procenta méně než minule.

V nové sněmovně obsadí PSOE 123 křesel ze 350, a bude tak muset vládnout s partnery. Na rozdíl od minulých let má ale širší manévrovací prostor a více možností.

„PSOE může vytvořit většinovou koalici buď s Podemos a menšími levicově nacionalistickými stranami z Baskicka a Katalánska, nebo se středopravými Ciudadanos. Lídr Ciudadanos Albert Rivera sice před volbami sliboval, že do vlády s PSOE se Sánchezem jako premiérem nepůjde, a s Katalánci bude složité vyjednávat. Na stole jsou ale i nejrůznější formy nepřímé podpory, tolerance či kompromisních dohod (...) Celkově je dnes vedení PSOE v daleko lepší situaci, než bylo před volbami,“ hlásila do nedělního vysílání France 24 zpravodajka Sarah Morrisová z Madridu.

Středopravicoví liberálové z Ciudadanos posílili ve volbách rovněž, a to na 15, 9 procenta hlasů, tedy o 2,7 procenta. Drobně v celošpanělském měřítku posílily i katalánské strany.

Ztratil naopak důsledně levicový blok kolem Podemos, který získal 14,3 procenta hlasů, a přišel tedy o 6,9 procenta. Do parlamentu se navíc dostala nová krajně pravicová strana Vox. Tato však získala nakonec méně, než se předpokládalo – 10,3 procenta.

Horní grafika zobrazuje rozložení křesel v nové a staré sněmovně, dolní vítězné strany v jednotlivých regionech. Repro EP/NA/DR

Volby vyvolalo jako předčasné právě Sánchezovo vedení PSOE poté, co se v únoru rozpadl provizorní provládní blok. Stalo se tak konkrétně v okamžiku, kdy katalánské separatistické strany odmítly Sánchezovi podpořit rozpočet.

Podle většiny pozorovatelů šlo ze strany socialistů přitom více o taktické rozhodnutí než o nezbytnost – španělská ekonomika zažívá oživení, PSOE se v průzkumech dařilo a PP naopak velmi poškozovaly korupční skandály.

Termín voleb si vybral nakonec Sánchez tak, aby nekolidoval s regionálními a evropskými 26. května, ale zároveň aby neohrozil výsledek PSOE v nich.

Kampaň a témata
Kampaň měla tentokrát podobu velké mobilizace na levici proti nástupu krajně pravicového Voxu a hrozbě koalice PP-Vox- Ciudadanos. Pravice naopak zdůrazňovala nebezpečí katalánského separatismu, progresivismu a správy hospodářských věcí levicí.

Výsledek je zatím v prvních analýzách zdůvodňován zdařilejším pojetím levicové kampaně, které pomohl letos i mediální mainstream, notně vystrašený posilováním Voxu. Účast byla u letošních voleb mimořádně vysoká – 75,8 procenta. Svůj podíl na výsledku má přitom i větší rozdrobení hlasu na pravici, protože tradiční pravostředoví voliči přešli tento rok od PP k Ciudadanos a dokonce i k PSOE, zatímco národovečtí k Voxu.

Španělsko zažilo v posledních čtyřech letech už troje parlamentní volby. Země, v níž se od pádu Fankova režimu střídaly zpravidla jednobarevné vlády PSOE a PP, si musí od nástupu nových stran Podemos a Ciudadanos v roce 2015 zvykat na koalice, jež narušují tradiční politicko-správní, a z části i korupční, vazby.

Nová odhalení i soudní dozvuky starých kauz smetly za poslední dva roky dlouholetého premiéra z PP Mariana Rajoye i řadu významných regionálních postav lidovců, včetně například madridské „baronky“ Esperanzy Aguirre, která platila dlouho za nesesaditelnou. V létě 2018 zkrachoval poslední lidovecký pokus sestavit funkční celošpanělskou vládu. Další koalici vedli potom už socialisté.


Další informace:
BBC News Spain election: Socialists win amid far-right breakthrough
El País Socialist Party wins general election but falls short of an absolute majority
El País Spanish election results: What do the possible governing deals look like?
El Mundo Radiografía del voto: así han votado a los partidos en cada comunidad autónoma
The Local – Spain ANALYSIS: Spain chooses left-wing regional diversity while Vox divides the right
France 24 Socialists win Spain vote as far right enters parliament
La Vanguardía La izquierda gana con amplitud; el PP es dinamitado por Vox y Cs
La Vanguardía El PSOE gana las elecciones con holgura y podría gobernar con Podemos y la abstención de ERC


A co si myslíte vy? Diskuse (5 příspěvků)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Povolební jednání I. Úterý, 30.Dubna 2019, 14:47:9

Z vývoje situace po prvním povolebním dnu lze bezpečně předpovědět zatím dvě věci: za prvé, první pokus o vládu bude na formátu buď jednobarevný menšinový kabinet PSOE s vnější podporou zbytku levice, nebo na formátu PSOE-Podemos-malé strany, přičemž u katalánské separatistické levice ECR se bude usilovat spíše jen o toleranci než o přímou podporu. A za druhé, s jednáním se zatím nebude spěchat – tempo se bude podřizovat potřebám kampaně před regionálními a evropskými volbami 26. května.

Podemos dosud podporovaly Sanchézovu provizorní vládu z opozice, nyní – to jest v období před kv+ětnovými volbami, dále dohlédnout moc nelze – chce Pablo Iglesias přímo do kanbinetu. Jistotou jsou tedy další jednání vedená právě tímto směrem.

Předseda Ciudadanos Albert Rivera přitom nezměnil zatím svou předvolební rétoriku a vyhlásil, že jeho strana dá všechny síly do opozice vůči Sánchezově-Iglesiasově vládě. Přední socialisté zároveň uvedli, že největší část voličů zjevně podporuje ideu široké levicové koalice. Stabilní vláda PSOE – Ciudadanos se tak zřejmě odkládá na divočejší časy.

Příznačné pro španělskou politickou kulturu je jinak fakt, že většina předních politiků odjíždý dnes – jednání nejednání – na prvomájovou dovolenou. Pracovat se bude zase až v pondělí.

Josef Poláček - Invalidní důchodce a student

Středa, 1.Května 2019, 12:40:23

Jen tak mimochodem: jak to vlastně dlouho, kdy část levice snila o tom, jak takové radikální hnutí jako Podemos získá parlamentní většinu, a definitivně skoncuje s kapitalismem? - Dnes je Podemos na nějakých 14 procentech, a sotva už to bude výrazně lepší.

Pavel Krupička - Utopias are often only premature truths

Středa, 1.Května 2019, 15:37:24

Ech, ale zas: upsal bych svou duši na věky ďáblu, kdyby strana podobná Podemos u nás měla alespoň polovinu jejího výsledku :-)

Josef Poláček - Invalidní důchodce a student

Čtvrtek, 2.Května 2019, 12:55:39

Moc si nezahrávejte, pane Krupičko; ďábel má své oči (a uši) všude!! ;-)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Pátek, 3.Května 2019, 11:34:4

K širší dimenzi výsledku nedělních voleb tady případně ještě analytický komentář: http://split.to/ASCIHT8

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.