Senát odmítl zdanění církevních restitucí. Zákon se vrací do Sněmovny
Jan GruberNávrh KSČM na zdanění církevních restitucí v Senátu nenašel podporu a vrací se do Sněmovny. Pro jeho schválení musí vládní koalice nelézt alespoň sto jedna hlasů. Senátoři avizují, že jsou připraveni zákon napadnout u Ústavního soudu.
Senát na svém středečním zasedání jednoznačně odmítl novelu poslanců Stanislava Grospiče a Vladimíra Koníčka (oba KSČM), jejímž cílem je zdanění finančních náhrad, které jsou církvím a náboženským společnostem vypláceny na základě zákona o majetkovém vyrovnání. Zamítnutí návrhu zákona podpořilo čtyřiašedesát senátorů, sedm se jich zdrželo a proti hlasovali pouze tři — Jaroslav Doubrava (Severočeši), Ladislav Václavec a Jiří Dušek (oba nestr. za ANO).
Diskuse na plénu horní komory Parlamentu byla poněkud jednostranná. Komunistický návrh mimo samotných předkladatelů nikdo nehájil a u řečnického pultíku se střídali pouze jeho odpůrci. „Jde o ryzí nestoudnost. Vláda se pokouší vlamovat do soukromoprávních vztahů, a to považuji za naprosto nepřípustné,“ řekl senátor Jiří Oberfalzer (ODS). „Je velkou ostudu, že zdanění církevních restitucí Sněmovna vůbec podpořila a my se jím musíme zabývat,“ dodal Tomáš Czernin (TOP 09).
„Návrhem zákona se zavádí bezpříkladná právní nejistota. Jak mají lidé věřit státu, když se takto porušují podepsané smlouvy? Teď jde o zdanění restitucí, ale o co půjde příště," tázal se předseda senátorského klubu Petr Šilar (KDU-ČSL). Senátorka Anna Hubáčková (nestr. za KDU-ČSL) upozornila, že finanční náhrada církvím již byla přiznána a zúčtována před šesti lety. „V současné době už není co danit a zákon tak kulhá na obě nohy. Jednalo by se leda o novou konfiskaci,“ vysvětlila.
Výjimku představovalo vystoupení senátora Jiřího Dienstbiera (ČSSD). „Platný zákon není podle mého přesvědčení zcela spravedlivý — ať už z hlediska obsahu, tak ze způsobu projednání,“ uvedl a vypočetl některého jeho nedostatky. Například to, že církve uplatňují nároky i na ty majetky, na které se zákon nevztahuje. „Předložená novela ovšem žádné problémy neřeší. Není možné říct, že církve dostaly moc, proto jim část sebereme na daních. Je to zkrátka podvod komunistů na vlastních voličích,“ uzavřel.