Malé vítězství pro Núru: odsouzená Súdánka unikla trestu smrti

Ke sňatku donucenou a znásilněnou Núru Husejnovou, která v sebeobraně zabila násilnického manžela, nečeká trest oběšením. Rozhodl o tom súdánský odvolací soud. Kvůli nespravedlivým zákonům přesto stráví léta ve vězení.

(frk)

27.06.2018 16:29

Foto_amnesty_international

Núra byla ke sňatku přinucena. Za to, že se bránila před znásilněním, měla nejdřív na popraviště a teď ji čekají léta ve vězení. Foto Amnesty International

Příběh Núry Husejnové, devatenáctileté dívky, která v sebeobraně zabila násilím vnuceného manžela, neskončí na popravišti. Rozhodl o tom súdánský odvolací soud, který původně uděleny trest smrti oběšením změnil na pět let vězení a zaplacení vysoké pokuty pozůstalým. Pro Núru to znamená další čtyři roky v žaláři, kde je držena od května loňského roku, kdy ji vlastní rodina udala policii.

„Núra Husejnová byla obětí brutálního útoku ze strany jejího manžela a pět let za jednání v sebeobraně je zcela nepřiměřený trest," domnívá se Seif Magango, zástupce regionálního ředitele Amnesty International pro východní Afriku.

Núra měla být na základě dohody obou rodin v 16 letech proti své vůli provdána za dvakrát staršího bratrance. Před svatbou však utekla a skrývala se u příbuzných, než byla svojí rodinou vylákána zpět a násilím přinucena ke svatbě. Později byla manželem za pomoci svých bratrů a bratrance znásilněna a při dalším pokusu se bránila nožem. Násilník bodným ranám podlehl. Protože v Súdánu právně neexistuje nic jako znásilnění v rámci manželství, byla dívka následně odsouzena za vraždu k trestu smrtí, který před soudem požadovala rodina „oběti".

Proti rozsudku se rozpoutala globální kampaň #JusticeForNoura, do níž se svým podpisem zapojilo na čtyři sta tisíc lidí. Případ také mobilizoval občanské aktivisty v Súdánu a v súdánské komunitě v zahraničí, kteří na podporu Núry demonstrovali, psali dopisy prezidentovi a dalším politikům a odsouzené poskytli právní pomoc. Nyní doufají, že se získanou pozornost podaří využít ke změně nespravedlivých zákonů a ukončení vynucených svateb nezletilých.

„V Súdánu je mnoho dětských a vynucených sňatků, jako se to stalo Núře," upozorňuje súdánská novinářka Amal Habáníová. „Podle zákona to je legální a súdánské právo nezná ani otázku znásilnění v manželství." Súdán totiž za určitých okolností umožňuje uzavřít sňatek již v 10 letech. UNICEF odhaduje, že je v zemi před dosažením 18 let provdávána třetina dívek, v některých regionech je to dokonce více než polovina.

„Súdánští politici musí využít tuto příležitost a začít s reformou zákonů týkajících se dětských a nucených sňatků a znásilnění v manželství, aby skončilo trestání obětí," dodává Magango.


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Jaroslav Hajek - Přisluhovač globálního kapitalismu, Mnichov

Podle www.change.org prý ještě není konec, Středa, 27.Června 2018, 20:22:1

protože násilníkovi příbuzní se odvolali.

https://www.change.org/p/justice-for-noura-maritalrape-deathsentence-sudan/u/22935776

Je to tak, nebo je tahle informace čerstvější? Noura má prý zaplatit v přepočtu 16 tisíc eur.

Lenka Vytlačilová - metrolog

Středa, 27.Června 2018, 22:22:38

Začal někdo sbírku? Přispěla bych.

Jiří Nushart - maloměšťácký usmiřovač

Pokud je ta informace o pokutě pro Nouru správná Čtvrtek, 28.Června 2018, 09:03:52

a ta sbírka ještě nebyla založena, mohl by ji třeba Deník Referendum zprostředkovat. 16 tisíc eur není malá částka, natožpak pro člověka v Súdánu.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.