Dočká se Núra spravedlnosti?
František KalendaNúra Husejnová byla přinucena ke sňatku, znásilněna a následně odsouzena k smrti za to, že brutálního manžela zabila. Její příběh obnažuje systémové násilí na ženách nejen v Súdánu, kampaň za její záchranu je ale zároveň zdrojem naděje.
Nejprve příběh. Jmenuje se Núra Husejnová, je jí devatenáct let a soud na okraji súdánského hlavního města Chartúm ji ve čtvrtek poslal na smrt. Měla se totiž dopustit vraždy. Nebo spíše „vraždy“ — manžela ubodala v sebeobraně poté, co se ji pokusil podruhé znásilnit.
Núra se vdávat nechtěla. Toužila dokončit alespoň střední školu a stát se učitelkou. Její rodiče s ní ale měli jiné plány a v pouhých šestnácti letech bez jejího souhlasu uzavřeli manželskou smlouvu. Núra před svatebním obřadem utekla k tetě do dvě stě padesát kilometrů vzdáleného města Sennar, po třech letech ji však rodina nalákala zpátky pod záminkou, že svatbu zrušila. Následně byla ke sňatku přinucena a novopečeným manželem brzy za pomoci bratra a bratranců poprvé znásilněna. Když se ji další den muž pokusil znásilnit znovu, Núra se bránila s kuchyňským nožem v ruce.
Rodiče ji zradili i potřetí. Místo toho, aby dívce poskytli útočiště, vydali ji policii. Núra Husejnová je od té doby — přesněji od května loňského roku — v ženské věznici v Omdurmanu. Její vlastní rodina se u soudu neukázala. Zato přišla rodina „zavražděného“ násilníka, aby požadovala trest smrti — a aby po jeho vynesení podle svědeckých výpovědí „tleskala radostí“.
Spravedlnost pro Núru
Núra má nyní patnáct dní na odvolání, po uplynutí této lhůty bude popravena oběšením. Proces, který její vlastní rodině nestál za účast, vzbudil ohlasy nejen v Súdánu. Už před vynesením smrtícího rozsudku se v soudní síni tlačily stovky lidí, hlavně žen, aby Núru podpořily. Další demonstrovali před budovou s transparenty proti trestu smrti, kde byli brutálně zbiti súdánskou policií.