Facebook zablokoval profily krajně pravicového hnutí Identitářů
Petra DvořákováPohrobci neonacistů se přesouvají na ruskou sociální síť VKontakte. Facebook totiž pobočkám panevropské organizace Generace identity kvůli sdílení extrémistického obsahu a organizování nenávistných skupin zablokoval profily.
Facebook trvale zablokoval stránky většiny z patnácti poboček Generace identity, tedy nejviditelnějšího panevropského fašizujícího hnutí, o jehož členech britský tisk referoval jako o „hipster fašistech“. Podle zástupců sociální sítě identitáři porušovali zásady komunity, a to konkrétně zákaz sdílení extrémistického obsahu a organizování nenávistných skupin.
Profil české pobočky je zatím pouze dočasně deaktivován a jeho správci obdrželi výzvu k odstranění závadných příspěvků. Identitáři tah označují za cenzuru a přesouvají se na ruskou sociální síť VKontakte.
„Žádný z našich materiálů nikdy neobhajoval cokoliv ani vzdáleně extremistického. Místo toho jsme se snažili zvýšit povědomí o tom, co cítí miliony Britů: že masová imigrace a multikulturní experiment jsou absolutní katastrofou,“ hájí se na webu například pobočka z Velké Británie.
Blokace neminula ani projekt Defend Europe, v rámci nějž vloni Identitáři z různých zemí vyrazili na moře, aby neziskovým organizacím komplikovali záchranné akce ve Středozemním moři. Zadrželi je však na Kypru, kde je obvinili z pašování lidí — profesionálními námořníky na jejich lodi totiž byli Srí Lančané, z nichž pět dokonce později požádalo o azyl.
V květnu pak — o něco úspěšněji — blokovala stovka Identitářů s vrtulníkem a terénním autem hraniční přechod mezi Francií a Itálií v Alpách. Akci provázeli transparentem s nápisem: „Z Evropy si domov neuděláte. Běžte domů“.
Blokaci neunikla ani stránka knihy Generace identity od Markuse Willingera nebo stránka identitářského eshopu Phalanx Europa, který pomáhá hnutí financovat. Funguje tak pouze několik málo zbývajících profilů regionálních poboček — v České republice je dnes v provozu pouze jeden ze šesti regionálních profilů, a to Generace identity Jižní Čechy.
„Do jaké míry se jedná o hysterickou reakci chřadnoucího liberálního systému a do jaké míry o pomyslné „vrtění psem“ v moment, kdy vyšlo najevo, že nadnárodní sociální síti uniklo obrovské množství citlivých osobní údajů svých členů, necháváme na našich čtenářích,“ reagovali na webu čeští Identitáři. Podniknou prý veškeré kroky, aby jejich deaktivovaný profil nezmizel ze sítě definitivně. Facebook jim prý však neodpověděl, jaké konkrétní příspěvky jsou závadné.
Rakouský Identitář s vlajkou Třetí říše. A bývalý asistent Svobodných
„Internetové čistky vůči organizacím, které sice nejsou otevřeně neonacistické nebo neofašistické, ale přitahují lidi vycházející z tohoto prostředí, probíhají už dlouho. Texty Identitářů o tom, proč nejsou rasisté, de facto prokazují, že rasisté jsou — vymezují se například proti smíšeným manželstvím,“ komentuje pro Deník Referendum politolog Jan Charvát.
Za nejsilnější pobočku Identitářů, jejichž ideologie se zakládá na boji za „heterogenní svět homogenních národů“, platí rakouská Identitäre Bewegung Österreich. Jejích sedmnáct členů v současnosti sedí ve vazbě. Policie je stíhá za šíření nenávisti, ničení cizího majetku, formování kriminální organizace a donucování.
Rakouští Identitáři například během divadelního představení uprchlíků stříkali falešnou krev a křičeli „Multikulturalismus zabíjí!“ Nebo ze střechy turecké ambasády vyvěsili transparent s heslem „Erdogane, pošli své Turky domů“.
Rakouský Identitář Alexander Schleyer přitom působil jako asistent poslance rakouských Svobodných Christiana Höbarta. Dokud na povrch internetu nevyplula fotografie, na níž Schleyer pózuje s vlajkou Třetí říše v pozadí. Britský Identitář byl pro změnu členem zakázané teroristické neonacistické organizace Národní akce.
V české Generaci identity jsou nejaktivnější někdejší členové Autonomních nacionalistů Adam Berčík a Michal Urban. Okolo organizace se pohybovali za neonacistické aktivity stíhaní Lukáš Rod či Patrik Vondrák.
Odborníci označují jak nefungující Autonomní nacionalisty, tak Generaci identity za výsledky snahy učinit krajně pravicovou ideologii přijatelnou pro širší společnost. A zároveň snahy vyhnout se policejnímu stíhání, které krajně pravicové hnutí ochromilo v nultých letech.
„Generace identity u nás představuje jednu z posledních organizaci, která lidi z neonacistického či neofašistického prostředí sdružuje. Aktivní jádro však netvoří více než deset až patnáct lidí. V České republice představují větší nebezpečí jiné stránky — a těch se opatření nedotkne, protože nejsou tak jasně spojené s krajní pravicí,“ upozorňuje politolog Charvát.