Babišovo trestní stíhaní v kauze Čapí hnízdo trvá. Faltýnkovo žalobce zrušil

Státní zástupce zamítl stížnost premiéra v demisi Andreje Babiše kvůli zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Stejné stížnosti naopak vyhověl v případě Babišovy pravé ruky a místopředsedy politického hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

(jg)

04.05.2018 08:30

Dsc_8927-20170225-165255

Zástupci KSČM a ČSSD, kteří v těchto dnech dokončují rozhovory s politickým hnutím ANO o nové vládě se pak shodli, že rozhodnutí státního zástupce, nebude mít na jednání vliv. Foto ANO

Související

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek zrušil trestní stíhání prvního místopředsedy politického hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a tří dalších lidí v kauze Čapí hnízdo. Podle tiskové mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové se tak stalo kvůli „neprokázání subjektivní stránky stíhaného jednání“.

Naopak jako neodůvodněné byly zamítnuty stížnosti premiéra v demisi Andreje Babiše spolu se šesti osobami, mezi nimiž je i Babišova manželka, jeho dvě děti a švagr Martin Herodes. Trestní stíhání vůči nim proto nadále pokračuje.

Zástupci opozičních politických stran kroky státního zástupce komentovali s jistou opatrností. Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík se omezil na konstatování, že rozhodnutí respektuje. „Kauza Čapího hnízda ale zdaleka není u konce,“ dodal.

„Zastavení stíhání Jaroslava Faltýnka a naopak pokračující stíhání Andreje Babiše potvrzuje, že nejde o účelovku zaplacenou mafií proti politikům ANO,“ uvedl europoslanec a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Obdobně se vyjádřil i předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek: „Faltýnek byl stroj na řízení firem. Nemyslím si, že by z důkazů bylo možné dovodit jeho vinu. Někde se však všechny nitky musely scházet a shodou okolností se sbíhají u Babiše, u kterého by měl podezření z dotačního podvodu prošetřit nezávislý soud.“

Zástupci KSČM a ČSSD, kteří v těchto dnech dokončují rozhovory s politickým hnutím ANO o nové vládě, se pak shodli, že rozhodnutí státního zástupce, nebude mít na jednání vliv. Vedení ČSSD se totiž již v minulých dnech v rozporu s usnesením sjezdu rozhodlo trestně stíhaného premiéra tolerovat.

Opakované vydávání k trestnímu stíhání
Poslanecká sněmovna po více než dvou měsících jednání vydala oba čelné představitele politického hnutí ANO policii k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo v polovině ledna letošního roku.

Se zbavením imunity Babiše a Faltýnka v souladu s doporučením mandátového a imunitního výboru vyslovilo souhlas sto jedenáct poslanců, devětašedesát jich bylo proti. Předseda politického hnutí ANO Babiš se tak stal prvním trestně stíhaným premiérem v historii České republiky.

Poslanecká sněmovna o vydání obou politiků rozhodovala poprvé již na počátku září minulého roku. Pro vydání dnešního předsedy vlády tehdy hlasovalo sto třiadvacet přítomných, proti byli čtyři. Faltýnkovo vydání podpořilo sto dvacet poslanců a poslankyň, proti jich bylo pět. Všichni členové a členky poslaneckého klubu politického hnutí ANO – s výjimkou Babiše a Faltýnka – odešli ze sálu

Farma Čapí hnízdo ještě na počátku roku 2008 patřila do holdingu Agrofert pod názvem ZZN Agro Pelhřimov. Na konci roku 2007 se však ze společnosti s ručením omezením proměnila na akciovou společnost a díky institutu anonymních akcií skryla skutečného vlastníka a své spojení s Agrofertem.

O zakrytí vazeb ZZN Agro Pelhřimov s Agrofertem rozhodlo v roce 2007 její představenstvo. Následně společnost získala evropskou dotaci. V roce 2014 pak po uplynutí dotačních podmínek společnost Farma Čapí hnízdo zanikla a stala se součástí firmy Imoba ze skupiny Agrofert.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.