Mexiko šetří vraždu dalšího novináře. Pachatel nejspíš zůstane bez trestu

Mexiko se vyrovnává se smrtí již druhého novináře od začátku roku. Leobardo Vázquez Atzin byl před svým domem zastřelen ve státu Veracruz, statisticky vůbec nejnebezpečnějším mexickém regionu pro novináře.

(frk)

23.03.2018 09:20

2149_leobardo-vazquez_620x350_zdroj_twitter

Zavražděný novinář Leobardo Vázquez (vlevo) měl čelit vyhrožování ze strany osob spojených s bývalým vedením radnice města Gutierrez Zamora. Zdroj: Twitter

V přímořském městě Gutierrez Zamora na severu mexického státu Veracruz bylo nalezeno tělo dalšího novináře. Osmačtyřicetiletý Leobardo Vázquez Atzin, správce digitálního portálu Enlace Informativo Regional, zaměřeného na lokální zpravodajství, byl na základě informací místní policie zastřelen v nočních hodinách ve středu 21. března.

Podle Státní komise pro ochranu novinářů Vázquez oficiálně nenahlásil žádné výhružky, tuto informaci ovšem rozporuje mexický deník Vanguardia, pro který zavražděný novinář v minulosti rovněž pracoval. Zdroje se shodují, že čelil vyhrožování ze strany osob spojených s bývalým vedením radnice.

Tahle země není pro novináře
Vázquez, který dlouho přispíval do řady regionálních médií, je již druhým zavražděným mexickým novinářem od začátku letošního roku. Mexiko stíhané válkou mezi kartely obecně patří mezi nejnebezpečnější země pro novináře – jen v roce 2017 jich podle informací organizace Artículo 19 zemřelo násilnou smrtí dvanáct. Za žádný z těchto činů dosud nebyl nikdo odsouzen a z analýzy Národní komise pro lidská práva vyplývá, že stejným výsledkem skončilo vyšetřování 90 % případů zmizelých a zavražděných novinářů.

Samotný stát Veracruz se v počtu zavražděných žurnalistů může chlubit nepěkným prvenstvím. Ke dvaceti z nejméně pětadvaceti násilných smrtí novinářů (a pěti zmizení) za posledních osm let došlo za vlády kontroverzního Javiera Duarteho (2010–2016). Guvernér za vládnoucí Institucionální revoluční stranu, který je momentálně ve vazbě, proslul slovními útoky na média a vazbami na organizovaný zločin.

„Ani jeden z útoků na novináře ve státu Veracruz nebyl vyšetřen. V době vlády Javiera Duarteho stíhala nejvyšší státní zástupkyně oběti a nikdy neprojevila zájem zadržet a uvěznit skutečné pachatele,“ píše se v dokumentu profesní organizace Red Veracruzana de Periodistas.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.