Němečtí zelení za nové vlády, s novým vedením
Josef ŠmídaJosef Šmída popisuje poslední politický vývoj v Německu z pohledu zelených, pohyb ve straně během jejich bilančního kongresu a profil nového spolupředsednictví. Vlastní postřehy doplňuje komentáři samotných německých straníků.
Posunuli se zelení v Německu opět víc ke středu, anebo jen zkoušejí jinou politickou strategii? Kudy si strana v současných náročných politických měsících razí cestu? Pro mnohé byl výsledek z loňských voleb úspěch, pro značnou část zelených to byla alespoň naděje udržení síly a pozice. Kam kráčí němečtí zelení tentokrát a jak se na nich podepsal krach jednání o společné vládě s CDU/CSU a FDP? Takové otázky si klade každý, kdo se zajímá o zelené strany v Evropě, a kdo alespoň letmo sleduje německé dění.
„Ještě půl roku před volbami jsme měli v průzkumech kolem patnácti procent. Pak jsme se propadli úplně dolů, strana se polarizovala a to včetně spoluvedení. Docházelo k protikladným vyjádřením, v naší komunikaci zavládl chaos. Takže výsledek voleb pro některé zkrátka nebyl nakonec takový úspěch,“ řekla mi Anna Cavazzini, která ve straně působí jako mluvčí federace pracovních skupin.
Za účelem najít odpovědi na výše uvedené otázky jsem vedle Anny oslovil také Terry Reintke, členku Evropského parlamentu za Svaz90/Zelení, a Michaela Blosse, asistenta europoslankyně Sky Keller, vedoucí evropské skupiny Zelení/ESA. Všichni tři se hlásí k levicovému křídlu strany, všichni tři mají politické kořeny v německých Mladých zelených.
Zajímalo mě zvláště, jak vnímají aktuální situaci v jejich straně. Jakou politiku reprezentuje současné vedení, které bylo zvoleno koncem ledna. A jak hodnotí nakonec zkrachovalé podzimní vyjednávání o koalici s pravicí.