Pražák na hanbě
Jonáš HájekJsme zemí dvojího lidu. A Pražák je škatulka, které se jde zbavit stejně obtížně jako škatulky obyvatel pohraničí.
Jsem zmaten. Praha, matka měst a hlava království, je na černé listině. Může si za to sama?
Po zhlédnutí rozhovoru s Petrem Pithartem, v němž hodnotil výsledky druhého kola prezidentské volby, jsem nemohl nesouhlasit. Jsme zemí dvojího lidu, varoval tento moudrý muž, takřka zemí dvourychlostní, a obyvatelé velkých měst by to měli začít brát vážně. Jsme stát s příliš silným centrem, vzniká tak nerovnováha, Praha vrhá stín. Co s tím ale jako Pražák mohu dělat?
„Pražák“ je škatulka, která mi — pravda, velice mírně — dává pocítit, jaké to je, když je někdo škatulkován. Jsem dlouhodobě zvyklý svůj původ mimo Prahu nedávat příliš hlasitě najevo, případně, jsem-li přímo dotázán, jej uvést jaksi s pokrčením ramen, omluvně; bývám dokonce pochválen, že jako Pražák nezním. S manželkou jsme v ostravském obchodě vybírali oblek a radili se, že bychom jej mohli koupit později v jiné pobočce v Praze. „Pražákům to nedávejte,“ řekla úplně vážně prodavačka, „ti mají peníze z turistů.“
Lze čekat, že mezi Prahou a Českou republikou budou podobně vynikající vztahy jako má dnes ČR a Slovensko.
Pak je tu drobný problém penze. Průměrná penze 12 000 Kč, což znamená volbu
A) nájem a jídlo
B) nájem a léky
Najem, jídlo a léky se z penze zaplatit nedaji
Z hlediska strategie státu podpora vlastního bydlení dává smysl, protože se tím snižuje riziko chudoby seniorů - muselo by to být ale systematičtější a inkluzivnější, než prostý odpis z daní. Alternativou je ono vzývané sociální bydlení, anebo příspěvky na nájemné které existují ve Švýcarsku.
A proč ne Maláivelkástranaférst, když mírou hodnoty prostředí je tržní cena jednoho čtverečního metru povrchu země ......bych dodal.