Nesnesitelná lehkost samozřejmosti Soukupova a Adamova sexismu

Jelikož komerční televize ani vysílání Jaromíra Soukupa hned tak existovat nepřestanou, je nutné, aby jeho hosté sami odmítali jeho odpudivé nápady. Vojtěch Adam uznal chybu aspoň ex-post, přesto je ostuda, že na sexismus vůbec přistoupil.

Těsně před vánočními svátky vyšel na webu Aktuálně.cz článek o vystoupení nového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v pravidelném pořadu TV Barrandov Duel Jaromíra Soukupa. Tím, co stálo za vyzdvižení, ale bohužel nebyl ani obsah související s problematikou zdravotnictví, a tentokrát ani moderátorská zdatnost majitele a moderátora v jedné osobě, který hned v začátku relace slíbil, že „k podstatě samé se dobereme“.

Skutečným highlightem posledního letošního duelu se totiž možná k údivu mnohých, ale současně k nedostatečnému údivu Adama Vojtěcha, stalo seřazování poslankyň podle sex-appealu, které mělo zřejmě sloužit jako jakýsi odlehčovací moment a vyplnění prázdného vysílacího prostoru. A kéž by ten prostor radši zůstal prázdný!

Nesamozřejmost souhlasu a samozřejmé sexuální objekty
Prvním momentem k rozporování byl už sám fakt, že by měly být poslankyně jakožto politické reprezentantky se značnou zodpovědností veřejně a především nedobrovolně a bez vlastního vědomí posuzovány na základě fyzického vzhledu a sexuální přitažlivosti. Nesmyslnost takového počínání by se mohla zdát zjevnou, a navíc krajně nedůstojnou pro všechny zúčastněné.

Místo toho se ale posiluje představa, v níž se počítá se ženou jako se samozřejmým sexuálním objektem, který zodpovídá především za vlastní fyzickou krásu a za to, jestli má dostatečně dlouhé vlasy. Jakse na místě vyjádřil nový ministr za ANO, on je preferuje.

Nikdo se neohradil, a tak se diváci hojně sledovaného Duelu - podle Týdne jich v případě listopadového vysílání bylo přes šest set tisíc - mohli utvrdit ve starých známých stereotypech, že ženy budeme posuzovat především podle jejich krásy. Na sex-appeal vybraných poslanců naštěstí nedošlo, ale pro vyváženost pohledu je nutné dodat, že Jaromír Soukup v pořadu vyzdvihl také vzhled Adama Vojtěcha, což se v případě vysokých politických funkcionářů také nestává příliš často.

I když zrovna ministr zdravotnictví může mít k plastické chirurgii snad ze všech ministrů nejblíže. Druhým momentem k rozporování pak byl ministrův bezvýhradný souhlas a rozpačité přistoupení na hru, kterou šlo vyhrát jen jasně vyjádřeným odmítnutím.

Klient plastické chirurgie, nebo zatím jen Agrofertu? Foto FB ANO

Ministr zpětně své rozhodnutí označil za nevhodné a pro Aktuálně uvedl, že příště bude v tomto směru chytřejší. Samozřejmost jeho přitakání a podílu na vystavování vysvědčení poslankyním, a legitimizace jejich veřejného ponižování tak byla revidována alespoň zpětně.

Poslanecká sněmovna zkrátka není televarieté a lehkost, s níž se k ženám přistupuje jako k pouhým sexuálním objektům je někdy až odpudivá, stejně jako nevkus a nesoudnost některých komerčních televizí. Na dobrání se k podstatě dost málo.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.