Nečestné praktiky firmy CommScope: zaměstnance pronajmout, pak propustit
Barbora BakošováFirma CommScope zaměstnancům nedávno oznámila přesun pracoviště do Číny. Dvě stě sedmdesát lidí přijde o práci. Kvůli minimalizaci ztrát firma začala své zaměstnance pronajímat jiné společnosti. Skandální postup se neobešel bez protestů.
V protestní akci vyústila ve čtvrtek odpoledne nespokojenost zaměstnanců americké firmy CommScope, kteří si stěžují na neférové praktiky svého zaměstnavatele. Výrobce antén se sídlem v Brně-Modřicích jim na začátku září oznámil, že část své výroby přesouvá ke konci roku do Číny. O práci tak přichází 270 lidí.
O přesunu své divize vedení firmy vědělo pravděpodobně delší dobu. Podle odborářů však své zaměstnance dopředu neinformovalo, aby nepodávali výpověď v době, kdy je ještě firma potřebovala.
„Postup firmy je praktický, ale nečestný. Podobné zkušenosti mám i odjinud — firma informace tutlá do posledních chvil a pak je to pro zaměstnance šok,“ říká zástupce krajského sdružení odborového svazu KOVO v Jihomoravském kraji Alois Kazelle.
V posledních době navíc firma, která již začala s omezováním výroby, vysílá své zaměstnance bez jejich souhlasu na pracovní cestu do kapitálově propojené firmy ADC ve Slatině. Tam mají pracovní síly naopak nedostatek. Aby toho nebylo málo, v ADC musí zaměstnanci vykonávat jiné pracovní úkony, než v domovské CommScope. Podle odborářů se tím společnost dopustila porušení zákoníka práce, rozhodli se proto podat stížnost na Oblastní inspektorát práce.
„Aby firma lidem nemusela vyplácet náhradu mzdy za tu dobu, co pro ně nemá práci, tak je pronajímá jiné firmě, aby pro ni pracovali. Slovo pronájem dokonce zaznělo i z úst ředitele na jednání,“ vysvětluje odborový právník Jiří Grim.
Nejsme dobytek, aby s námi mohli hospodařit
CommScope zaměstnancům zakázala protestovat v areálu firmy. Okolo sto padesáti lidí se proto sešlo na menším zeleném prostranství naproti továrně. Svůj nesouhlas s postupy firmy dávali hlasitě najevo řehtačkami, sirénami a trubkami. V rukách někteří drželi transparenty s hesly „Za maximální výkony minimální odstupné“, „Nejsme dobytek, aby s námi mohli hospodařit“, anebo „Když se chudí perou, bohatí se smějou“.
Část zaměstnanců se vůči praktikám zaměstnavatele ohradila ještě před čtvrtečním protestem, když odmítli nastoupit do autobusu, který je měl odvést do továrny ADC. „Některým z nás v pátek zatelefonovali, že máme v pondělí nastoupit na směnu k jiné firmě, jiní se o tom dozvěděli až v pondělí brzo ráno. Pak nám bylo řečeno, že pokud nenasedneme do autobusu, dostaneme áčko,“ popisují postupy firmy její zaměstnanci. Áčko v zaměstnaneckém dialektu znamená neomluvenou absenci, při níž by zaměstnanci přišli o bonusy.
Odbory ve firmě působí přes deset let, podle jejího právníka Grima byla v minulosti spolupráce korektní. Nyní je však situace napjatá. Podle Tomáše Valáška, místopředsedy odborového svazu KOVO, je jednou z příčin výměna managementu. Odboráři se s firmou pokoušeli jednat, avšak neúspěšně. „Znepokojuje mě hlavně přístup ředitele firmy. Na jednání měl například odvahu lidem říct, že jsou jeho majetkem a že si s nimi může dělat, co chce, třeba je i poslat do ciziny. To byla poslední kapka,“ popisuje Valášek.
Firma CommScope před dvěma lety rozšiřovala výrobu, nepodařilo se jí však najít dostatečnou poptávku. Loni měla společnost ztrátu přes 75 milionů korun a s výrobou u nás končí.
Hlavním požadavkem zaměstnanců je navýšení zákonného odstupného, vedení společnosti však zatím jejich žádosti nevyhovělo. Protestní akce má na praktiky firmy upozornit širší veřejnost. Vedení CommScope se k záležitosti odmítlo vyjádřit.
V České republice se vysílání na pracovní cesty začíná postupně rozmáhat. Podle odborářů se však jedná o zastírání agenturního zaměstnávání a obcházení zákoníku práce. Na pracovní cestu může zaměstnavatel své zaměstnance vyslat k plnění úkolů vyplývajících z náplně jejich práce, například k zaučování na novém stroji, a výhradně s jejich souhlasem.
Obdobnou rozšiřující se praxí je dodávání zahraničních pracovníků bez pracovního povolení do firem na základě smlouvy o dílo nebo smlouvy o poskytování služeb, což je interpretovatelné jako zastření pracovních poměrů. Další taktikou je též pronajímání stroje v závodě jiné firmě, která dodá agenturního zaměstnance. Mezi firmou, která stroj vlastní a zaměstnancem, který na stroji dělá, přitom není žádný pracovněprávní vztah.
„Zaměstnavatelé neustále přicházejí s novými způsoby obcházení zákoníku tak, aby navýšili kapacitu zaměstnanců, kterých je tady momentálně nedostatek,” dodává Valášek.