Holandská farma se chlubí prvními uhlíkově neutrálními vejci na světě

Novátorskému velkochovu u Castenray se podařilo dosáhnout takřka ideálu nejen z hlediska ochrany klimatu, ale i ekologického provozu obecně.

(pjed)

12.10.2017 14:00

Uhlíkové neutrality, tedy ideálu z hlediska ochrany klimatu, kdy vzniká v určitém výrobním procesu jen tolik uhlíku, kolik je bráno z přírody ve vstupních surovinách, respektive minimum navíc, s nímž si příroda dokáže bez problémů poradit, se podařilo dosáhnout holandské farmě Kipster u města Castenray, a to v produkci vajec. Tvrdí to její provozovatelé s tím, že jejich podnik produkuje první uhlíkově neutrální vejce vůbec.

Podle holandské veřenoprávní stanice NOS, která o události informovala v aktuálním týdnu, staví Kipster teď na dokazování dané skutečnosti svoji marketingovou image „k přírodě a ke zvířatům nejpřátelštější slepičí farmy na světě“.

„Naše slepice jsou menší než obvyklé druhy a také snědí méně. Ušetříme tak na surovinách. Všechny jedí navíc to, čemu říkáme průtoková rezidua, jako například drobky ze starých suchých chlebů či zbytky zemědělské produkce. Nekrmíme je tak třeba kukuřicí jako jinde,“ cituje NOS Ruuda Zanderse z vedení farmy.

Kipster si zakládá také na ekologickém a eko-etickém provozu celkově. Prostor pro nosnice byl vybudován na základě doporučení od ochranářské iniciativy Dierenbescherming, a má tak podobu obří poloprosklené haly se dvěma venkovními výběhy se stromy a kmeny. Střechu budovy pokrývá na 1100 solárních panelů.

„K pokrytí celé spotřeby nám stačí čytřicet procent energie, kterou tu vyrobíme. Zbytek prodáváme. Díky tomu jsou uhlíkově neutrální nejen naše vejce, ale i celá výroba,“ uvedl pro NOS Zanders.

Nosnice mají na Kipsteru k dispozici dva venkovní výběhy plné stromů. Repro Kipster.com

Pomyslný titul pionýra v produkci uhlíkově neutrálních vajec si krom Kipsteru nárokuje i několik dalších farem ve Velké Británii a Kanadě. Právě důsledná ekologizace celého provozu však činí holandskou farmu unikátní.

Vejce s Kipsteru jsou na trhu přibližně o polovinu dražší něž z klasických velkochovů. K dostání jsou přitom v řetězeci Lídl, s nímž podepsala farma smlouvu o exkluzivním prodeji na pět let.


Další informace:

DutchNews.nl ‘World first CO2 neutral eggs’ are laid in Limburg
IBT Carbon-neutral eggs created by Dutch firm Kipster
PoultryWorld.net First carbon neutral egg plant planned in the UK
Futurism.com Engineers Create A Farm That Has a Net Zero Carbon Footprint


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

J_

Jiří Kubička - psycholog, Praha

Dost přehnaná zpráva Pondělí, 16.Října 2017, 10:33:50

Slepice byly domestikovány snad asi před osmi tisíci lety a po většinu této doby byla uhlíkově neutrální skoro všechna vejce.
I dnes by se pravděpodobně někde ve světě našli farmáři, kteří chovají slepice bez pomoci elektřiny a spalovacích motorů.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Pondělí, 16.Října 2017, 22:47:45

Novinkou má být to, že tady jde o velkochov.

J_

Jiří Kubička - psycholog, Praha

Úterý, 17.Října 2017, 00:08:12

Ano, to jsem pochopil, ale neodolal jsem tomu, reagovat na doslovné znění.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.